Zencefilin Faydaları

Zencefilin Faydaları Nelerdir?

Zencefil Neye İyi Gelir?

 • Hazımsızlığa iyi gelir.
 • Ağrı kesicidir.
 • Beyin sağlığını destekler.
 • Kansere karşı etkilidir.
 • Kan şekerini düzenler.
 • Kilo vermeye yardımcı olur.
 • Mide sorunlarına iyi gelir.
 • Kolesterolü düşürmede etkilidir.
 • Sindirim sistemine iyi gelir.
 • Kalp ve solunum yollarına faydalıdır.
 • Enfeksiyonlara karşı etkilidir.
 • Bağışıklığı güçlendirir.
 • Soğuk algınlığında etkilidir.
 • Antioksidan özelliği vardır.

Zencefil

Zencefil bir baharat türüdür. Asyadan Avrupaya baharat ticareti ile gelmiş, Yunanlılardan Romalılara kadar uzanan bir geçmişe sahiptir. Geleneksel Çin tıbbında 2 bin yıldır kullanılan zencefil, özellikle faydaları ile öne çıkmaktadır.

Bunu Yaz Kış Kullanan Hastalık Nedir Bilmez, Faydaları Say Say Bitmez : Zencefilin Faydaları

Zencefilgiller ailesine mensup bir kök bitkisi çeşidi olan zencefil, tropik ve yarı tropik iklime sahip bölgelerde yetişmektedir. Günümüzde özellikle taze ya da kurutulmuş olarak beslenmede kullanıldığı gibi hammadde olarak da kullanılmaya devam etmektedir.

Zencefil Kaç Kaloridir?

100 gr zencefil yaklaşık 80 kaloridir. 1 çay kaşığı rendelenmiş zencefil 4 gram gelir ve bu da yaklaşık 3 kaloriye denk gelir. 1 gr toz zencefil de yaklaşık 3 kaloridir.

Zencefilin Besin Değeri

100 gr zencefil 17.77 gr karbonhidrat, 1.82 gr protein, 0.75 gr yağ, 2 gr lif içerir.

Bunu Yaz Kış Kullanan Hastalık Nedir Bilmez, Faydaları Say Say Bitmez : Zencefilin Faydaları

Zencefilin Sağlığa Faydaları Nelerdir? Zencefil Neye İyi Gelir?

Yüksek miktarda potasyum, kalsiyum ve demir içeren zencefil muhteşem bir antioksidandır. Soğuk algınlığından, mide sorunlarına kadar çok geniş bir yelpazede fayda etmediği hastalık yoktur. Beyne iyi gelir. Ağrı kesicidir. Hazımsızlığı ortadan kaldırır. Kolesterolü düşürür, bağışıklığı güçlendirir, enfeksiyonları önler. Hem kalbe hem de akciğerlere gerçek bir şifadır.

1 - Hazımsızlığa İyi Gelir

Zencefil pek çok kişinin yemeklerden sonra yaşadığı hazımsızlık sorununa karşı oldukça iyi gelmektedir. Yaşanan ağrı ve sancıları rahatlatabilmektedir. Bu yönüyle midedeki besinlerin boşaltılma sürecini kısaltır. Hatta bu süreyi neredeyse yüzde otuz oranında düşürdüğü görülmüştür.

Bunu Yaz Kış Kullanan Hastalık Nedir Bilmez, Faydaları Say Say Bitmez : Zencefilin Faydaları

2 - Ağrı Kesicidir

Zencefil ağrı kesici özelliğe sahiptir. Yapısındaki gingerol adlı biyoaktif bileşiklerle iltihabı azaltarak ağrı kesici olmaktadır. Bu özelliğiyle taze zencefil oldukça güçlüdür. Araştırmada taze zencefilin egzersizlerden sonra kas ağrılarını büyük oranda azalttığı tespit edilmiştir. Hatta kadınlarda adet ağrılarını bile azaltmaktadır. Bu yönüyle adet dönemlerinde de başvurulabilecek besinlerin başında gelir.

3 - Beyin Sağlığını Destekler

Zencefil yapısında yer alan bileşenler ve antioksidanlar sayesinde yaşlanmaya bağlı ortaya çıkan bilişsel sorunların giderilmesine katkıda bulunmaktadır. Beyin fonksiyonlarının gelişmesini desteklemektedir. Hafıza üzerinde olumlu etki yapmaktadır. Orta yaş üzerinde yapılan araştırmalarda da zencefilin beyin sağlığını desteklediği tespit edilmiştir.

Bunu Yaz Kış Kullanan Hastalık Nedir Bilmez, Faydaları Say Say Bitmez : Zencefilin Faydaları

4 - Kansere Karşı Etkilidir

Zencefil güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Bu özelliği sayesinde stresi de azaltmaktadır. Stres ile vücuttaki serbest radikallerin birikimi atılmış olur. Serbest radikallerle mücadele ettiğinden dolayı zencefil kansere yakalanma riskini de azaltabilir. Burda özellikle zencefilin yapısındaki gingerol etkili olmaktadır. Kolorektal kanserlerin dışında zencefilin meme kanseri, mide-bağırsak kanseri ve yumurtalık kanserlerinde de etkili olduğu düşünülmektedir.

5 - Kan Şekerini Düzenler

Zencefil gingerol içeriği sayesinde aynı zamanda kan şekerinin dengelenmesine yardımcı olmaktadır. Tip 2 diyabet üzerinde etkili olduğu çeşitli araştırmalarla saptanmıştır. Açlık kan şekerinde zencefil sayesinde yüzde 12 oranında düşüş yaşanmıştır.

Bunu Yaz Kış Kullanan Hastalık Nedir Bilmez, Faydaları Say Say Bitmez : Zencefilin Faydaları

6 - Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Zencefil düzenli tüketildiği takdirde kilo vermeye yardımcı olmaktadır. Diyabet rahatsızlığına en çok yüksek kilo sebep olmaktadır. Bu alanda yapılan araştırmalarda zencefil hem vücut kitle endeksinin dengelenmesinde hem de kan şekeri seviyesinin düşmesinde etkili olduğu görülmüştür. Hatta kilolu insanlarda yağ miktarının ve bel-kalça ölçülerinin azalmasına katkıda bulunduğu tespit edilmiştir. Zayıflamaya yönelik enerji harcamasını arttırmakta ve vücuttaki iltihapların azalmasında da destek sağlamaktadır.

7 - Mide Sorunlarına İyi Gelir

Zencefil mide bulantılarına iyi gelmektedir. Bu yönüyle hamilelikte yaşanan mide bulantılarını hafifletmekte kullanılmaktadır. Fakat hamilelik süreci kadın sağlığı açısından pek çok değişikliğe neden olabilmektedir. Bu nedenle doktor kontrolünde uygun ölçüde tüketilmelidir.

Bunu Yaz Kış Kullanan Hastalık Nedir Bilmez, Faydaları Say Say Bitmez : Zencefilin Faydaları

8 - Kolesterolü Düşürmede Etkilidir

Zencefil düzenli tüketildiği takdirde kolesterolün düşmesine katkıda bulunmaktadır. Yüksek kolesterol ise kalp sağlığı üzerinde olumsuz etkilere sahiptir. Kalp sağlığı açısından zencefilin büyük artısı vardır. Kötü kolesterol olarak adlandırılan LDLnin kalp sağlığına verdiği zararlar zencefil tüketimiyle giderilebilmektedir.

9 - Sindirim Sistemine İyi Gelir

Zencefil hazımsızlığa ve mide şişkinliğine iyi gelmektedir. Mide ağrısı ve mide bulantısı çekenler zencefil tüketebilir. Ayrıca bağırsaklardaki gazı da söktürmektedir. İshali önlemekte, bağırsak bozukluklarıyla mücadele etmektedir. Ülser ve reflüyü rahatlatmaktadır. Vücut ısısını arttırarak vücuttaki toksinlerin azaltılmasında destekçi olmaktadır.

Bunu Yaz Kış Kullanan Hastalık Nedir Bilmez, Faydaları Say Say Bitmez : Zencefilin Faydaları

10 - Kalp ve Solunum Yollarına Faydalıdır

Zencefil düzenli kullanıldığı takdirde inme ve kalp krizi oranlarında azaltıcı etkiye sahiptir. LDL kolesterolünü düşürmektedir. Zencefil yağı nefes darlığı durumunda da olumlu etkiye sahiptir.

11 - Enfeksiyonlara Karşı Etkilidir

Zencefil bağışıklık sistemini güçlendirerek enfeksiyonlara karşı tepkileri hızlandırır. Mantar enfeksiyonlarına karşı en etkili bitkinin zencefil olduğu birçok araştırmada kanıtlanmıştır. Antiseptik etkisi sayesinde mide ve bağırsak enfeksiyonlarına karşı etkili olan bitki aynı zamanda gıda zehirlenmelerine karşı da başarılıdır.

Bunu Yaz Kış Kullanan Hastalık Nedir Bilmez, Faydaları Say Say Bitmez : Zencefilin Faydaları

12 - Bağışıklığı Güçlendirir

Zencefil bağışıklığı güçlendirmeye yardımcıdır. İltihap önleyici özelliği sayesinde enfeksiyonlara karşı savaşmaya ve bağışıklığı arttırmaya yardımcıdır. Antiviral, antimikrobiyal ve antifungan özelliklerdedir. Aynı zamanda sahip olduğu C vitamini de bağışıklık sistemini desteklemektedir.

13 - Soğuk Algınlığında Etkilidir

Zencefil soğuk algınlığının önlenmesine yardımcı olmaktadır. Üst solunum yolu hastalıklarına neden olan belirli virüslere karşı antiviral aktivite sahibidir. Öksürüğe iyi gelmekte, balgam söktürücü özelliktedir. Bazı solunum yolu virüslerinden korunmaya da yardımcı olmaktadır. Grip mevsiminde zencefil çayı tercih edilebilir.

Bunu Yaz Kış Kullanan Hastalık Nedir Bilmez, Faydaları Say Say Bitmez : Zencefilin Faydaları

14 - Antioksidan Özelliği Vardır

Zencefil antioksidan özelliğe sahip olup bu antioksidanlar vücuttaki serbest radikallerin bağlanmasına, hücrelerin sağlıklı kalmasına destek olmaktadır. Tümörlerin ve kanser hücrelerinin gelişmesini engellemektedir. Antioksidan içeriği ayrıca cildin elastikiyetini ve pürüzsüzlüğünü desteklemekte, kolajen üretimini korumaya yardımcı olmaktadır. Bu sayede daha sağlıklı, daha zinde bir yaşama yardımcı olmaktadır.

Afiyet olsun


Videolu Tariflerimiz de Harika! Aşağıdan Hemen İzleyebilirsiniz:

YEMEKNET YouTube Kanalı


Zencefilin Faydaları İle Alakalı Bunlar da Soruldu;