Ananasın Faydaları

Ananasın Faydaları Nelerdir?

Ananas Neye İyi Gelir?

 • Bağırsakları temizler.
 • Zayıflamayı kolaylaştırır.
 • Kemik ağrısını önler.
 • Vücuda zindelik verir.
 • Enfeksiyonları iyileştirir.
 • Yaraları onarır.
 • Cilt sağlığını korur.
 • Ağız içi bakterileri giderir.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Kalp ve damar hastalıklarının tedavisini destekler.
 • Yüksek tansiyonu düşürür.
 • Kemikleri güçlendirir.
 • Stresi azaltır.
 • Diş etlerini güçlendirir.
 • Ödem oluşumunu engeller.
 • Sindirim sistemini korur.
 • Metabolizmayı hızlandırır.
 • Saç sağlığını arttırır.

Ananas

Ananas, ananasgiller familyasının, sıcak iklimlerde yetişen bir bitki türü ve aynı zamanda o bitkinin meyvesidir. Anavatanı Güney Amerika olup ilk kez Brezilyada keşfedilmiş, sonra İngiltereye götürülmüş ve Fransada yetiştirilmiştir.

Bu Meyve Hem Yağları Yakıyor Hem de Vücudu Baştan Aşağı Yeniliyor : Ananasın Faydaları

Dünyada en çok ananas üretilen ülke Brezilyadır. Brezilyayı Filipinler takip etmektedir. Taze ananas ithalatında ise ilk sırada Kosta Rika bulunmaktadır. Amerika ve Avrupadaki süper marketlerde en çok bulunan taze meyvelerden birisidir.

Dış kabuğu sert ve dikenli bir yapıda olan meyvenin iç kısımları tatlıdır. İçeriğindeki zengin vitamin ve mineraller sayesinde pek çok hastalığa karşı koruma sağlayabilmekte, pişmiş ya da çiğ olarak tüketilebilmektedir. Ülkemizde daha çok taze meyve ve ananas suyu olarak tüketilmektedir.

Bu Meyve Hem Yağları Yakıyor Hem de Vücudu Baştan Aşağı Yeniliyor : Ananasın Faydaları

Ananas Kaç Kaloridir?

100 gr ananas yaklaşık 50 kaloridir. 1 adet ananas 905 gram gelir ve bu da yaklaşık 453 kaloriye denk gelir. 1 dilim ananas da yaklaşık 40 kaloridir.

Ananasın Besin Değeri

100 gr ananas 13.1 gr karbonhidrat, 0.54 gr protein, 0.12 gr yağ, 1.4 gr lif içerir.

Ananasın Sağlığa Faydaları Nelerdir? Ananas Neye İyi Gelir?

A, B, C vitaminleri bakımından oldukça zengin bir meyve olan ananas bağırsaklardan kemik ağrısına, bağışıklık sisteminden ödem oluşumuna, dişlerden saçlara, stresten ödem oluşumuna, tansiyondan enfeksiyona kadar sayısız rahatsızlık için son derece faydalıdır.

Bu Meyve Hem Yağları Yakıyor Hem de Vücudu Baştan Aşağı Yeniliyor : Ananasın Faydaları

1 - Bağırsakları Temizler

Ananas boşaltım sistemine son derece iyi gelir. Bağırsaklar için tam bir şifa deposudur. Bu sayede bağırsaklarında parazitlenme olan kişiler sağlıklarına kavuşabilmektedir. Bağırsaklarda oluşan parazitlerin giderilmesi için bir hafta düzenli ananas suyu içilebilir. Her sabah aç karnına bir bardak ananas suyu içmek bakterilerin vücuttan uzaklaştırılıp zindelik kazanılmasına yardımcı olur.

2 - Zayıflamayı Kolaylaştırır

Ananas aynı zamanda kilo vermeyi destekleyen bir meyvedir. Ananas suyu ya da meyvesi aynı etkiyi gösterecek, diyetteyseniz kolayca yağ yakımı başlatmanıza yardımcı olacaktır.

Bu Meyve Hem Yağları Yakıyor Hem de Vücudu Baştan Aşağı Yeniliyor : Ananasın Faydaları

3 - Kemik Ağrısını Önler

Ananas ağrı kesici etkiye sahiptir. Ananas suyu kemik ağrılarının giderilmesinde etkili olduğundan hem sevilerek tüketilebilir hem de ağrılardan kurtulunabilir. Spor öncesinde ananas suyu tüketilerek spor bitiminde daha az yorgun hissedilebilir. Aynı şekilde gün içinde çok fazla hareket ediliyorsa güne başlarken bir bardak ananas suyu daha dinç, ağrısız bir gün geçirmeye yardımcı olacaktır.

4 - Vücuda Zindelik Verir

Ananas C vitamin, potasyum, lif ve daha başka antioksidan maddeler açısından zengindir. Bu da vücuda enerji vermesini sağlar. Yüksek enerji veren, doğal bir içecek isteniyorsa ananas tercih edilebilir.

Bu Meyve Hem Yağları Yakıyor Hem de Vücudu Baştan Aşağı Yeniliyor : Ananasın Faydaları

5 - Enfeksiyonları İyileştirir

Ananas antibakteriyel bir meyve olup idrar yolu enfeksiyonlarına karşı düzenli ananas suyu tüketilebilir. Vücudun herhangi bir bölgesinde oluşmuş enfeksiyonlara karşı ananas daha hızlı iyileşme sağlayacaktır. İdrar yollarında oluşan bakterilerin daha kısa sürede temizlenmesine yardımcı olacağı gibi boğaz iltihaplarına karşı da etkilidir. Solunum yolu rahatsızlıklarında düzenli ananas suyu tüketilebilir. Kısa sürede enfeksiyonlardan kurtulmaya yardımcı olacaktır.

6 - Yaraları Onarır

Ananas antioksidan maddeler bakımından zengindir. Vücutta oluşan yara, kızarıklık, yarılma gibi sorunların daha hızlı onarılmasını sağlar. Hücre içinde oluşan hasarların daha kısa zamanda iyileşmesine destek olur ve düzenli, ölçülü tüketimi tepeden tırnağa fayda sağlar. Hücre yenilenmesine destek olarak cildin yenilenmesini hızlandırır.

Bu Meyve Hem Yağları Yakıyor Hem de Vücudu Baştan Aşağı Yeniliyor : Ananasın Faydaları

7 - Cilt Sağlığını Korur

Ananas cilt için son derece besleyicidir. Bu sayede daha genç ve daha canlı görünmeye yardımcı olur. Her sabah bir bardak ananas suyu ile güne başlamak cilt sağlığına önemli katkı sağlayacaktır. Cilt hücrelerini koruyacak, A, B, C vitaminleri sayesinde yaşlılık izlerini giderecektir. Dudak ve göz çevresindeki kırışıklıklar başta olmak üzere geciktirecek, daha genç bir görünüme vesile olacaktır.

8 - Ağız İçi Bakterileri Giderir

Ananas ağız içi için de faydalıdır. Doğal bir ağız ve diş temizleme suyu olarak ananas suyu kullanılabilir. Ağız içi sağlığını korumak için C vitamini ve antioksidan maddeler içeren besinler tüketilmesi gerekir ve ananas tam da bu noktada zengin bir içeriğe sahiptir. Diş çürümelerini önlemekte, ağız kokusunu gidermektedir.

Bu Meyve Hem Yağları Yakıyor Hem de Vücudu Baştan Aşağı Yeniliyor : Ananasın Faydaları

9 - Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Ananas vücut direncini arttırmada da oldukça etkilidir. Besin değeri yüksek ve mineral bakımından zengin olduğundan ananas meyvesi ve suyu rahatlıkla tercih edilebilir. Güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmak için düzenli ananas tüketimi önerilir. Gün içinde alınması gereken A, B, C vitaminleri, potasyum, fosfor, demir gibi mineraller bir bardak ananas suyunda rahatlıkla vardır. Bunun için güne bir bardak ananas suyuyla başlanabilir.

10 - Kalp ve Damar Hastalıklarını Tedavisini Destekler

Ananas kalbe iyi gelmektedir. Kalbe giden damarların temizlenmesine yardımcı olmaktadır. Kan basıncını kontrol altına almakta, kalp hastalıklarının önlenmesinde yardımcı olmaktadır. Daha rahat bir nefes almak, daha iyi bir bedene sahip olmak için ölçülü şekilde ananas ve ananas suyu tüketilebilir. Hem kalp hem beden sağlığı korunabilir.

Bu Meyve Hem Yağları Yakıyor Hem de Vücudu Baştan Aşağı Yeniliyor : Ananasın Faydaları

11 - Yüksek Tansiyonu Düşürür

Ananas vücuttaki yüksek sodyum oranını ve yüksek tansiyonu azaltmayı sağlar. Bunların neden olacağı rahatsızlıklara karşı koruma görevi üstlenir. Vücuttaki toksinlerin atımına yardımcı olarak selülit gibi rahatsızlıkların tedavisinde tercih edilir.

12 - Kemikleri Güçlendirir

Ananas sahip olduğu vitamin ve mineraller sayesinde kemik sağlığını korumaya yardımcı olur. Kemik erimesi gibi sorunların önüne geçmeyi destekler. Kemik hastalıklarında fazlaca karşılaşılan artrit ve erime ananasın besin değerleriyle önlenebilir ve gelişim süreci desteklenebilir.

Bu Meyve Hem Yağları Yakıyor Hem de Vücudu Baştan Aşağı Yeniliyor : Ananasın Faydaları

13 - Stresi Azaltır

Ananas stresi azaltır. Beynin daha iyi çalışmasını sağlar. Bu psikolojik olarak ananasın insan sağlığına etkisini ortaya koyar.

14 - Diş Etlerini Güçlendirir

Ananas içeriğindeki zengin vitaminler ve antibakteriyel özelliğiyle diş etlerinin korunmasına yardımcı olur. Ananas suyu adeta bir gargara gibi diş eti iltihaplarının giderilmesine yardımcı olur ve daha sağlıklı diş etleri oluşur.

Bu Meyve Hem Yağları Yakıyor Hem de Vücudu Baştan Aşağı Yeniliyor : Ananasın Faydaları

15 - Ödem Oluşumunu Engeller

Ananas fazla ödem ve şişkinliklerin giderilmesine yardımcı olur. Bu sayede kilo alımını engelleyerek daha kontrollü bir kiloya sahip olmayı sağlar.

16 - Sindirim Sistemini Korur

Ananas zengin lif ve su içeriğine sahiptir. Bu sayede sindirim sistemini korumakta, kabızlığı önlemeye yardımcı olmaktadır. Düzenli çalışan bir sindirim sistemine sahip olmaya destek sağlamaktadır. Ayrıca vücudun proteinleri sindirmesine yardımcı olan bromelain enzimi açısından zengin olduğundan vücudun proteinleri daha rahat sindirmesine fayda sağlamaktadır. Bu enzim dokuların iyileşmesini de hızlandırmaktadır.

Bu Meyve Hem Yağları Yakıyor Hem de Vücudu Baştan Aşağı Yeniliyor : Ananasın Faydaları

17 - Metabolizmayı Hızlandırır

Ananas sindirim sistemi için destekleyicidir. Sindirim sisteminin daha sağlıklı çalışmasına destek olmaktadır. Metabolizmayı desteklemektedir. Sindirim sisteminin iyi çalışmasını isteyenler kararında ve düzenli ananas tüketerek bunu sağlayabilirler.

18 - Saç Sağlığını Arttırır

Ananas cilt sağlığında olduğu gibi saç sağlığını da destekler. Saç derisinde koruyucu, onarıcı bir etki yaratarak saçların daha sağlıklı biçimde uzamasına yardımcı olur.

Afiyet olsun


Videolu Tariflerimiz de Harika! Aşağıdan Hemen İzleyebilirsiniz:

YEMEKNET YouTube Kanalı


Ananasın Faydaları İle Alakalı Bunlar da Soruldu;