Brüksel Lahanasının Faydaları

Brüksel Lahanasının Faydaları Nelerdir?

Brüksel Lahanası Neye İyi Gelir?

 • Gebelik sürecini iyileştirir.
 • Kan şekerinin dengelenmesini sağlar.
 • Konsantrasyonu güçlendirir.
 • Cildi besler.
 • Göz sağlığını korur.
 • Sindirim sistemini çalıştırır.
 • Kalp hastalıklarına iyi gelir.
 • Bağışıklık sistemine katkı sağlar.
 • Kemik sağlığını arttırır.
 • Kanserli hücrelerle mücadele eder.
 • Sinir fonksiyonlarını güçlendirir.
 • Beyin sağlığını destekler.

Brüksel Lahanası

Brüksel lahanası aynı zamanda Frenk lahanası adıyla anılır. Turpgillerden küçük bir yumru şeklindedir ve kalınca kat kat yaprakları vardır. Anayurdu tam olarak bilinmeyen sebze, ABD ve Avrupada fazlaca yetiştirilmektedir. Türkiyede de tarımına başlanmıştır ve gün geçtikçe yaygınlaşmaya devam etmektedir.

Bu Öyle Bir Sebze ki Bu Kalpten Beyne İyi Gelmediği Yer Yok : Brüksel Lahanasının Faydaları

Brüksel lahanası bir yıllık otsu bir bitkidir. Fide durumundayken lahanaya çok benzemektedir. Daha sonra gövdesi 60-90 cm boy alır. Gövde üzerinde kalın sapları ucunda beyaz damarlı, koyu yeşil renkli iri yapraklar bulunur. Yaprakların koltuğundan tomurcuklar çıkar ve küçük yuvarlak başçıklara dönüşür. Başçıklarının kokusu keskindir ve minyatür lahanayı andırır. Sıkı sarımlı, ceviz kadar büyüklükte, sebze olarak tüketilen bir bitkidir. Çok farklı tariflerde çeşitli şekillerde yenilebilir.

Brüksel Lahanası Kaç Kaloridir?

100 gr brüksel lahanası yaklaşık 36 kaloridir. 1 adet brüksel lahanası 15 gram gelir ve bu da yaklaşık 5 kaloriye denk gelir.

Brüksel Lahanasının Besin Değeri

100 gr brüksel lahanası 3.42 gr karbonhidrat, 4.45 gr protein, 0.34 gr yağ, 4.4 gr lif içerir.

Bu Öyle Bir Sebze ki Bu Kalpten Beyne İyi Gelmediği Yer Yok : Brüksel Lahanasının Faydaları

Brüksel Lahanasının Sağlığa Faydaları Nelerdir? Brüksel Lahanası Neye İyi Gelir?

Brüksel lahanası yüksek miktarda potasyum, C ve A vitamini içerir. Kan şekerinin dengelenmesinden beyin sağlığına, sindirim sisteminden kalbe, kanserden göz sağlığına vücuda kadar sayısız faydası vardır.

1 - Gebelik Sürecini İyileştirir

Brüksel lahanası gebelik dönemi gibi kadınların hayatındaki en önemli evrelerden birisinde son derece etkilidir. Bu süreçte kadınlara folik asit değeri yüksek besinler tüketmeleri tavsiye edilir ve folik asit içeren gıdalar anne ve bebek sağlığını hem korur hem de kendilerini daha iyi hissetmelerini sağlar. Brüksel lahanası hücre onarımı, DNA sentezi gibi görevleri üstlenir ve gebelik risklerinin önlenmesine yardımcı olur.

Bu Öyle Bir Sebze ki Bu Kalpten Beyne İyi Gelmediği Yer Yok : Brüksel Lahanasının Faydaları

2 - Kan Şekerinin Dengelenmesini Sağlar

Brüksel lahanası diyabet hastaları için de son derece faydalıdır. Diyabet hastalarının beslenmelerine büyük önem vermeleri gerekir ve Brüksel lahanası, kan şekerini düzenlemekte ve dengede kalmasını sağlamaktadır. Şeker hastalığı sorunu ile mücadele edenlerin zaman zaman Brüksel lahanası tüketmesi önerilir.

3 - Konsantrasyonu Güçlendirir

Brüksel lahanası A ve C vitamini açısından son derece zengindir. Bu vitaminler beyin gelişimi açısından oldukça faydalıdır. Besin, zihni açmakta, dinçlik sağlamakta, dikkat dağınıklığı olan kişilerde oldukça etkili olmaktadır. Yemeklerle ya da salata ile birlikte tüketildiğinde sinir sistemini kontrol altına alarak kişinin sağlığını arttırmaktadır.

Bu Öyle Bir Sebze ki Bu Kalpten Beyne İyi Gelmediği Yer Yok : Brüksel Lahanasının Faydaları

4 - Cildi Besler

Brüksel lahanası hücre onarımını desteklemekte, cilt dokusunu güçlendirmektedir. Yaşlılık belirtilerini olabildiğince ertelemek isteyenler mutfaklarında daima Brüksel lahanasına yer verebilirler. Daha canlı, parlak ve elastik bir cilde sahip olmada Brüksel lahanasının katkısı vardır.

5 - Göz Sağlığını Korur

Brüksel lahanası göz sağlığını korumakta ve görme duyusunu güçlendirmektedir. Dolayısıyla sadece cilt üzerinde değil, göz sağlığı üzerinde de besinin önemli bir artısı vardır.

Bu Öyle Bir Sebze ki Bu Kalpten Beyne İyi Gelmediği Yer Yok : Brüksel Lahanasının Faydaları

6 - Sindirim Sistemini Çalıştırır

Brüksel lahanası lif kaynağı bir besindir. Lifli besinler ise bağırsak florasının daha iyi gelişmesi için olmazsa olmazlardan birisidir. Brüksel lahanası bağırsak hastalıklarını ortadan kaldırmakta, detoks etkisi ile vücuda zarar verebilecek bakterilerin temizlenmesine yardımcı olmaktadır.

7 - Kalp Hastalıklarına İyi Gelir

Brüksel lahanası omega yağ asitleri açısından son derece zengin bir besindir. Bu sayede kalp hastalıklarının önlenmesinde yardımcıdır. Damar tıkanıklığını önlemekte, kan dolaşımının hızlanmasını sağlamakta ve kalp krizine karşı da önlem almaya yardımcı besinlerden birisi olmaktadır.

Bu Öyle Bir Sebze ki Bu Kalpten Beyne İyi Gelmediği Yer Yok : Brüksel Lahanasının Faydaları

8 - Bağışıklık Sistemine Katkı Sağlar

Brüksel lahanası bağışıklık sistemine vitamin depolayan bir besindir. Yaklaşık bir fincan pişmiş Brüksel lahanası gün içinde alınması gereken bütün C vitamininin iki katına sahiptir.

Besin değeri yüksek olduğu için düzenli olarak Brüksel lahanası tüketmek bağışıklık sisteminin kontrol altına alınmasına ve sağlığın arttırılmasına yardımcı olmaktadır. Eğer kış enfeksiyonlarına karşı zayıf bir bünye taşınıyorsa haftada bir Brüksel lahanası tüketmek büyük artı sağlayacaktır.

Bu Öyle Bir Sebze ki Bu Kalpten Beyne İyi Gelmediği Yer Yok : Brüksel Lahanasının Faydaları

9 - Kemik Sağlığını Arttırır

Brüksel lahanası kemik sağlığı için her zaman gerekli olan K vitamini açısından son derece zengindir. Her yaşta daha güçlü ve dirençli iskelet yapısına sahip olmak için tabaklarda mutlaka Brüksel lahanasına yer verilebilir. İleri yaşlarda ortaya çıkabilecek olan kireçlenme, kemik erimesi gibi sorunlar da düzenli Brüksel lahanası tüketimiyle önlenebilmektedir.

10 - Kanserli Hücrelerle Mücadele Eder

Brüksel lahanası kansere karşı da oldukça etkilidir. Kanserli hücreleri yok etme özelliği sayesinde besin, kanser oluşumunu önleyebilmektedir. Antioksidan etkiye sahip olması sayesinde vücuda kanserli hücrelerin girmesini ve yayılmasını önlemekte, oldukça etkili olmaktadır.

Bu Öyle Bir Sebze ki Bu Kalpten Beyne İyi Gelmediği Yer Yok : Brüksel Lahanasının Faydaları

11 - Sinir Fonksiyonlarını Güçlendirir

Brüksel lahanası tam bir potasyum kaynağıdır. Günlük potasyum ihtiyacının yüzde on dördü bir fincan Brüksel lahanasından karşılanabilir. Bu sayede sinir fonksiyonu, kas kasılmaları, kemik yoğunluğu ve diğer bütün sinir ve kasla ilgili sistemlerin korunması desteklenir. Sinirsel uyarıları iletmeye yardımcı olması yanında karbonhidrat metabolizmasına katkı sağlayan enzim işlevlerine de destek olur.

12 - Beyin Sağlığını Destekler

Brüksel lahanası beyin sağlığını destekler. Beynin yaşlanma süreçlerini yavaşlatmanın yanı sıra bilişsel süreçleri ve duyguları büyük oranda etkileyebilmektedir. Bağırsak ve beynin birbiriyle sağlıklı iletişim kurabilmesinde Brüksel lahanasının katkısı oldukça fazladır. C ve A vitaminleri beyin hücrelerine zarar verebilecek oksidatif stres ve enflamasyonu durdurmaya katkıda bulunur.

Afiyet olsun


Videolu Tariflerimiz de Harika! Aşağıdan Hemen İzleyebilirsiniz:

YEMEKNET YouTube Kanalı


Brüksel Lahanasının Faydaları İle Alakalı Bunlar da Soruldu;