Greyfurtun Faydaları

Greyfurtun Faydaları Nelerdir?

Greyfurt Neye İyi Gelir?

 • Kansere karşı etkilidir.
 • Zayıflamaya destek olur.
 • Solunum yolu hastalıklarına iyi gelir.
 • Kolesterol sorunlarıyla mücadele eder.
 • Saç ve cilt sağlığına iyi gelir.
 • İnsülin seviyesini düzenler.
 • Enfeksiyon oluşumunu önler.
 • Kalp sağlığını korur.
 • Felç riskini azaltır.
 • Zengin antioksidan kaynağıdır.
 • Sindirim sistemine iyi gelir.

Greyfurt

Greyfurt tropik bir meyvedir. Mineral ve vitamin açısından son derece zengin olup ekşi, biraz da acımsı bir tada sahiptir. Ağızda bıraktığı tuzlu tatla sadece meyve olarak değil, yemeklerde de kullanılabilmektedir. Seveni kadar sevmeyeni de vardır ve rengi pembe olan sarı olana nazaran daha tatlıdır.

Süper Besin Olarak Bilinen Greyfurtun Bir Solukta Sayabileceğiniz Tam 11 Şifası Var : Greyfurtun Faydaları

Greyfurt turuncudan kırmızıya kadar pek çok geçiş renklerine sahiptir. Ülkemizde Akdeniz ikliminin etkili olduğu kuşak boyunca yetiştirilmektedir. Büyüklüğü, şekli, rengi, kabuk kalınlığı, çekirdekli olup olmaması ve tadı bakımından oldukça farklılık göstermektedir. Dünyada 20den fazla greyfurt çeşidi vardır ve bunlar ekonomik olarak da önemlidir. ABDde daha çok Ruby Red ay da Redblush gibi isimlerle bilinen meyve, Avrupada Akdeniz ikliminin etkili olduğu yerlerde daha tatlı çeşitleriyle öne çıkmaktadır.

Her ne kadar portakala benzese de greyfurtu portakal gibi soyarak yemek biraz zordur. Meyve, kabuğundan kolay ayrılmaz. Bunun için her iki ucu kesilmeli, yüzey üzerinde bölgeler bıçakla belirlenerek soyulmalıdır. Küçük dilimlere ayrılarak ya da ikiye kesilerek yenmelidir.

Süper Besin Olarak Bilinen Greyfurtun Bir Solukta Sayabileceğiniz Tam 11 Şifası Var : Greyfurtun Faydaları

Greyfurt Kaç Kaloridir?

100 gr greyfurt yaklaşık 50 kaloridir. 1 adet orta boy greyfurt ortalama 300 gram gelir ve bu da yaklaşık 150 kaloriye denk gelir. 1 adet büyük boy muz da yaklaşık 250 kaloridir.

Greyfurtun Besin Değeri

Greyfurt narenciye çeşitleri arasında en ekşisidir. Kalorisi düşük olmasına rağmen besin değerleri oldukça yüksektir. 100 gr greyfurt 9gr karbonhidrat, 0.6 gr protein, 0.15 gr yağ, 0.58 gr lif içerir.

Greyfurt, zengin C vitamini içeriğinden dolayı da süper besin olarak adlandırılmaktadır. Ayrıca A vitamini, demir ve kalsiyum içeriğine sahiptir.

Süper Besin Olarak Bilinen Greyfurtun Bir Solukta Sayabileceğiniz Tam 11 Şifası Var : Greyfurtun Faydaları

Greyfurtun Sağlığa Faydaları Nelerdir? Greyfurt Neye İyi Gelir?

1 - Kansere Karşı Etkilidir

Greyfurt vücutta gelişebilecek kanser hücrelerinin oluşmasını engellemeye yardımcı olmaktadır ve kanser hastalıklarıyla mücadele etmektedir.

Özellikle kolon kanseri ve prostat kanserine yakalanma riskiniz azaltmaktadır. Mide kanseri ve yemek borusu kanseri riskine karşı da koruyucu bir meyvedir.

2 - Zayıflamaya Destek Olur

Greyfurt en düşük kalori değerine sahip meyvelerden birisidir. İçeriğinde bol miktarda su bulunur ve lif açısından oldukça zengindir. Böylece açlık hissini önleyerek uzun süre tok kalmaya yardımcı olur.

Süper Besin Olarak Bilinen Greyfurtun Bir Solukta Sayabileceğiniz Tam 11 Şifası Var : Greyfurtun Faydaları

Meyvenin yüzde 90ı sudan oluşur ve vücudun günlük sıvı ihtiyacının karşılanmasında da etkili olur. Kan şekerini sabit tutarak daha az açlık hissi verir.

3 - Solunum Yolları İçin Faydalıdır

Greyfurt yüksek oranda C vitamini içerir. Bu sayede astım hastaları için büyük faydası vardır. Barındırdığı besin ve mineraller ile solunum yolları sağlığını korur. Nefes alma güçlüğü ve astım ataklarının dindirilmesine yardımcı olur.

4 - Kolesterol Sorunlarıyla Mücadele Eder

Greyfurt içeriğindeki antioksidanlar ile kolesterol seviyesini azaltır. Kolesterol beslenmeye bağlı rahatsızlıklar arasında en tehlikelilerinden birisidir. Greyfurt kolesterol sorunu olanlara tavsiye edilir ve kalp sağlığını korur. Kalp ve damar hastalıkları riskini azaltır. Potasyum sayesinde kan basıncı ve kan akışını düzene sokar.

Süper Besin Olarak Bilinen Greyfurtun Bir Solukta Sayabileceğiniz Tam 11 Şifası Var : Greyfurtun Faydaları

5 - Saç ve Cilt Sağlığına İyi Gelir

Greyfurtun içeriğindeki mineral ve vitaminler cilt ve saç sağlığı konusunda son derece etkilidir. Cildi onaran hücrelerin işlevi greyfurt sayesinde arttırılabilir. Hasarlı hücrelerin onarılmasına destek olur. Ayrıca greyfurt cilt dokusunu onarır ve cilt lekelerini, yaralarını onarmaya yardımcı olur. C vitamini ve A vitamini açısından zengin olduğundan ciltteki yaşlanma belirtilerini azaltır.

6 - İnsülin Seviyesini Düzenler

Greyfurtun kalori değerinin düşük olması ve yaklaşık yüzde 90ının sudan oluşması insülin seviyesinin dengelenmesine yardımcı olur. Diğer turunçgillere nazaran şeker oranı daha düşüktür ve insülin direnci greyfurt ile dengelenebilir.

Süper Besin Olarak Bilinen Greyfurtun Bir Solukta Sayabileceğiniz Tam 11 Şifası Var : Greyfurtun Faydaları

7 - Enfeksiyon Oluşumunu Önler

Greyfurt vücudu olası enfeksiyonlara karşı korur. Böylece bağışıklık sistemini destekler ve vücudun hastalıklara karşı korunmasına yardımcı olur. Daha zinde bir yaşam sürmeyi sağlar. Bu nedenle özellikle kış aylarında tüketilir. Üst solunum yolu rahatsızlıkları, gribal enfeksiyonlar, idrar yolu hastalıkları ve diş eti hastalıkları gibi sorunlara karşı antivirüs görevi görür.

8 - Kalp Sağlığını Korur

Greyfurt içeriğindeki C vitamini, potasyum, lif ve likopen sayesinde kalp ve damar sağlığına yardımcı olur. Artrit ve kalp krizi sorunlarını azaltır. Kan basıncını ve tansiyonu düşürür, kan akışını iyileştirir. Her sabah bir bardak greyfurt suyu kalp sağlığını önemli ölçüde destekler. Özellikle flavanon adlı madde kalp krizini önlemede ve diğer kalp rahatsızlıklarında büyük etkendir.

Süper Besin Olarak Bilinen Greyfurtun Bir Solukta Sayabileceğiniz Tam 11 Şifası Var : Greyfurtun Faydaları

9 - Felç Riskini Azaltır

Greyfurt düzenli tüketildiğinde özellikle kandınlarda felç riskini önemli derecede düşürdüğü bilimsel araştırmalar sonucu tespit edilmiştir. Yüksek flavonoid içeriğinin felç riskini azalttığı düşünülmektedir.

10 - Zengin Antioksidan Kaynağıdır

Greyfurt C vitamini gibi antioksidanlar açısından son derece zengindir. Antioksidanlar serbest radikallerin neden olduğu kansere karşı koruyucu görevi görür.

11 - Sindirim Sistemine İyi Gelir

Greyfurt yüksek su ve lif oranı ile sindirim sisteminin düzgün çalışmasına yardımcı olur. Kabızlığı önler.

Afiyet olsun


Videolu Tariflerimiz de Harika! Aşağıdan Hemen İzleyebilirsiniz:

YEMEKNET YouTube Kanalı


Greyfurtun Faydaları İle Alakalı Bunlar da Soruldu;