Öksürük Kesen Siyah Turplu Bal Kürü

Öksürük Kesen Siyah Turplu Bal Kürü Tarifi (1 Kişilik)

Öksürük Kesen Siyah Turplu Bal Kürü İçin Malzemeler :

  • 1 adet siyah turp
  • 1 yemek kaşığı süzme bal

Öksürük Kesen Siyah Turplu Bal Kürü Nasıl Yapılır?

Öksürük Kesen Siyah Turplu Bal Kürü Yapılışı :

1 adet orta büyüklükte taze ve sert siyah turp seçin.

Siyah turpu iyice yıkayın. Baş kısmını kapak gibi kesin. Alt kısmından da çok derin olmamak ve delmemek kaydıyla biraz kesin.

Turpun içini kaşık ya da sebze oyacağı ile kenarlarına doğru çok derin olmadan oyun. Çok derin olmasın ki turp azalmasın, turbun öz suyu bolca çıksın.

İçini oyduğunuz turpu bir bardağın içine oturtun. İçine 1-2 yemek kaşığı süzme bal koyun. Turpun üst kısımdan kestiğiniz parçasını kapak gibi kapatın. Turbun öz suyunu salması için en az 1 gece oda ısısında bekletin.

Gece Uyutmayan Öksürüğü Bile Şıp Diye Keser : Ballı Siyah Turp Kürü

Turbun içine koyduğunuz bal, içine koyduğunuz bardağa aktığında öksürük kesen siyah turplu bal kürü kullanıma hazırdır.

Öksürük Kesen Siyah Turplu Bal Kürü Nasıl Kullanılır?

Turpun içine salgıladığı ballı özsuyu bir bardağa boşaltarak, direk içebilir ya da kaşık ile içirebilirsiniz. Tek seferde yaklaşık 3-4 tatlı kaşığı çıkıyor. Aynı turbu 2 sefer kullanabilirsiniz. Hastalığın ve öksürüğün şiddetine göre 7 ile 15 gün arasında kullanılabilir. Sabah aç karnına içilir. Öksürük şiddetli ise sabah ve akşam içilir.

Öksürük Kesen Siyah Turplu Bal Kürünün Faydaları Nelerdir?

Kara turpun faydası; içerisinde yüksek oranda B ve C vitamini vardır. Besin değeri yüksektir. İçerisinde yüksek oranda bulunan iyot öksürüğe iyi gelir. Kansere karşı koruyucudur. Romatizma ve damar sertliğine iyi gelir. Kanı zehirlerden temizler idrar söktürür.

Çiğnemek diş etlerini güçlendirir. Kan yapar. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Gaz söktürür. Astım hastalarının solunumunu düzene sokar. Isıtıcı olduğu için boğaz hastalıklarına karşı şifa kaynağıdır. Ağrı kesicidir. Uyku Yapar.

Öksürük Kesen Siyah Turplu Bal Kürünü Kimler Kullanmamalıdır?

Emziren annelerin ve hamile bayanların sadece bu kürü değil hiç bir kürü kullanmaması önerilir. Herhangi bir rahatsızlığı olanlar, mutlaka doktorlarına danışarak kullanmalarında fayda vardır. Ayrıca bu kür içerisinde bal olduğu için 2 yaşın altındaki çocuklara tavsiye edilmemektedir.

Öksürük Kesen Siyah Turplu Bal Kürü Kaç Dakikada Hazırlanır? Kaç Kişiliktir?

Bu tarifi hazırlamak için toplamda 11 dakika gerekmektedir. Bu sürenin 10 dakikası hazırlık, 1 dakikası da pişirme süresidir. Tarifte vermiş olduğumuz malzemeler 1 kişilik öksürük kesen siyah turplu bal kürü içindir.

Afiyet olsun

Videolu Tariflerimiz de Harika! Aşağıdan Hemen İzleyebilirsiniz:

YEMEKNET YouTube Kanalı

Öksürük Kesen Siyah Turplu Bal Kürü İle Alakalı Bunlar da Soruldu;Öksürük Kesen Siyah Turplu Bal Kürü: