Tarif Arama

Mereng

Mereng Tarifi (60 Adet)

Mereng İçin Malzemeler :

  • 3 adet yumurta beyazı
  • 1 su bardağı toz şeker
  • 1 tutam tuz

Mereng Nasıl Yapılır?

Mereng Yapılışı :

Mereng yapımı için; 3 adet oda sıcaklığındaki yumurtanın sarısını ve beyazını birbirinden dikkatli bir şekilde ayırın. Yumurta beyazlarının içinde yumurta sarısı 1 damla bile olsa karışmamalı yoksa ne kadar çırparsanız çırpın istediğiniz kadar sertleşmez. Yumurtaların taze olmasına da mutlaka dikkat edin.

Yumurta beyazlarını derin bir kaba koyun. Üzerine 1 tutam tuz ekleyip, mikser yardımı ile yüksek devirde çırpmaya başlayın. Hafif köpürmeye başladığında 1 su bardağı toz şekeri azar azar 4-5 seferde ekleyerek, krem şanti kıvamı alıncaya kadar çırpın. Çırpma süresi en az 15-20 dakika sürecektir. Sürenin uzun olmasının sebebi toz şekerin zor erimesidir.

Karışım krem şanti kıvamında ise yani kabı ters çevirdiğinizde kabından akmıyorsa olmuş demektir. Daha sonra karışımı sıkma torbasına doldurun. Yağlı kağıt serili fırın tepsisi içine çok büyük olmayacak şekilde sıkın.

Mereng

Hazırladığınız merengleri önceden ısıtılmış 100 derece fırına verin. Yaklaşık 1 saat 10 dakika kadar pişirin. Fırından fırına göre değişim olabilir. Pişen merengleri fırından çıkartıp, soğumaya bırakın. Tamamen soğuduktan sonra fırın tepsisinden alıp, servis edebilirsiniz.

Afiyet olsun.