Soğuk Kadayıf Tatlısı

Sütlü Soğuk Kadayıf Tarifi (12 Kişilik)

Soğuk Kadayıf Tatlısı İçin Malzemeler :

  • 500 gr yaş kadayıf
  • 250 gr tereyağı
  • Şerbeti İçin:
  • 6 su bardağı süt
  • 3,5 su bardağı toz şeker
  • 200 ml sıvı krema
  • Arası İçin:
  • 1 su bardağı fındık kırığı
  • 1 su bardağı yeşil fıstık kırığı

Soğuk Kadayıf Tatlısı Nasıl Yapılır?

Soğuk Kadayıf Tatlısı Yapılışı :

Soğuk kadayıf tatlısı yapımı için; öncelikle şerbeti hazırlayıp, kenarda soğumaya bırakın. Derin bir tencere içine 3 buçuk su bardağı toz şeker koyun. Üzerine 6 su bardağı süt dökün. Ardından şerbeti ocak üzerine alın. Sadece şeker tamamen eriyene kadar şerbeti sürekli karıştırın. Şerbeti kaynatmaya gerek yok. Şekerin erimesi yeterli olacaktır. Tarifte kullandığımız su bardağı ölçüsü 200 ml dir.

Süt şerbeti soğuduktan sonra içine 200 ml sıvı krema ekleyin. Şerbet pürüzsüz bir kıvam alana kadar tel çırpıcı yardımı ile iyice karıştırın. Daha sonra bir sos tavası içine 250 gr tereyağı koyup, yakmadan eritin. İsteğe göre tereyağı ve margarin birlikte karışık kullanabilirsiniz.

Diğer tarafta yarım kilo taze kadayıfı eliniz ile tel tel güzelce ayırın. Ardından erittiğiniz tereyağını kadayıfların üzerine gezdirerek, dökün. Tereyağını kadayıfların her yerine gelecek şekilde elinizle güzelce yedirin.

Daha sonra büyük dikdörtgen borcamın tabanını güzelce yağlayın. Yağladığınız kadayıfların yarısını alıp, borcamın tabanına eşit bir şekilde yayın. Eliniz ile kadayıfların üzerine iyice bastırarak yapışmasını sağlayın. Gerekirse kadayıfların üzerine küçük bir tepsi ya da kesme tahtası gibi düz bir cisimle baskı uygulayarak iyice sıkıştırın. Ardından kadayıfın üzerine yarısına 1 su bardağı fındık kırığı ve 1 su bardağı yeşil fıstık kırığı koyup, eliniz ile eşit bir şekilde yayın ve tekrar eliniz ile üzerlerine bastırın. İsteğe göre tatlınızı sadece fındıklı, fıstıklı ya da cevizli olarak da yapabilirsiniz. Daha sonra üzerine kalan kadayıfın diğer yarısını da eşit bir şekilde yayın. Elinizle ya da bir tepsi ve bir kesme tahtası gibi düz bir cisimle kadayıfların üzerine iyice bastırarak birbirlerine yapışmasını sağlayın.

Hazırladığınız kadayıfı önceden ısıtılmış 180 derece fırına verin. Altı ve üzeri iyice kızarana kadar yaklaşık 50 dakika kontrollü bir şekilde pişirin. Kadayıfı fırının üst tarafına koymamaya özen gösterin. Eğer kadayıfın alt tarafı az kızarıp, üst tarafı çok kızarmış ise kadayıfı bir tepsi yardımı ile ters çevirin ve tekrardan fırına verip bu yüzünün kızarmasını sağlayabilirsiniz.

Soğuk Baklavadan Kat Ve Kat Daha Güzel Kadayıfın En Güzel Hali : Soğuk Kadayıf Tatlısı

Kadayıf piştikten sonra fırından çıkartıp, ilk sıcaklığının gitmesi için yaklaşık 3 dakika kadar bekletin. Ardından sütlü kremalı soğuk şerbetin yarısını kadayıfın üzerine gezdirerek, dökün. Şerbetin yarısını döktükten sonra kadayıfı bıçak yardımı ile güzelce dilimleyin. Ardından kalan soğuk şerbetin tamamını dilimlediğiniz kadayıfın üzerine eşit bir şekilde gezdirerek dökün. Tatlınız şerbetini çekip, oda ısısında soğuyana kadar bekletin. Daha sonra buzdolabına koyup, en az 2-3 saat soğumaya bırakın.

Hazırladığınız soğuk kadayıf tatlısının üzerini istediğiniz şekilde süsleyerek servis edebilirsiniz. Soğuk kadayıf tatlısının özelliği bol sütlü olmasıdır. Buzdolabından çıkarttıktan sonra tatlının süt kısmını mutlaka kontrol edin. Eğer tatlı şerbetini tamamen çekip, üstü çok hafif kuru kalmışsa servis esnasında her bir dilimin üzerine 3-4 yemek kaşığı soğuk süt döküp, süsleyerek servis edebilirsiniz.

Soğuk Kadayıf Tatlısının Şerbeti Nasıl Dökülür?

Kadayıf piştikten sonra fırından çıkartıp, ilk sıcaklığının gitmesi için yaklaşık 3 dakika bekletin. Ardından soğuk şerbeti üzerine her yerine gelecek şekilde gezdirin. Burada şerbetin soğuk olması çok önemlidir. Sıcak şerbet kadayıfların dağılmasına ve hamurlaşmasına neden olabilir.

Sütlü Kadayıf Şerbeti Nasıl Yapılır?

Derin bir tencere içine toz şeker ve sütü koyun. Ardından şerbeti ocak üzerine alın. Sadece şeker tamamen eriyene kadar şerbeti sürekli karıştırın. Şerbeti kaynatmaya gerek yok. Şekerin erimesi yeterli olacaktır. Daha sonra şerbeti ocak üzerinden alıp, soğumaya bırakın.

Soğuk Kadayıf Tatlısı Kaç Dakikada Hazırlanır? Kaç Kişiliktir?

Bu tarifi hazırlamak için toplamda 80 dakika gerekmektedir. Bu sürenin 30 dakikası hazırlık, 50 dakikası da pişirme süresidir. Tarifte vermiş olduğumuz malzemeler 12 kişilik soğuk kadayıf tatlısı içindir.

Afiyet olsun

Bu Tarifin Videolu Anlatımı da Var! Hemen Aşağıdan İzleyebilirsiniz:

YEMEKNET YouTube Kanalı

Soğuk Kadayıf Tatlısı İle Alakalı Bunlar da Soruldu;