Porsiyonluk Güllaç

Porsiyonluk Kupta Fındıklı Güllaç Tarifi (4 Kişilik)

Porsiyonluk Güllaç İçin Malzemeler :

  • 4 yaprak güllaç
  • 5 yemek kaşığı fındık kırığı
  • Şerbeti İçin:
  • 750 ml süt
  • 1 su bardağından 1 parmak az toz şeker
  • 1 tatlı kaşığı vanilya

Porsiyonluk Güllaç Nasıl Yapılır?

Porsiyonluk Güllaç Yapılışı :

Porsiyonluk güllaç yapımı için öncelikle 4 yaprak güllacın her bir yaprağını makas yardımı ile 4 eşit parçaya kesin.

Daha sonra şerbeti için; bir tencere içine 750 ml süt dökün. Sütün üzerine 1 su bardağından 1 parmak az olacak şekilde toz şeker ekleyin. Tencereyi ocak üzerine alın. Orta ateş üzerinde sürekli karıştırarak, şekerin erimesini sağlayın. Sütü kesinlikle kaynatmayın. Parmağınızı yakmayacak bir sıcaklığa gelene kadar sütü ısıtın. Eğer sütünüz çok fazla sıcak olursa güllaç yaprakları erir. Eğer soğuk olursa da güllaç yaprakları yumuşamaz. Bu yüzden parmağınızı yakmayacak sıcaklıkta olması önemlidir. İstenilen ısıya gelen şerbetin içine 1 tatlı kaşığı vanilya koyup, karıştırın. Vanilya yerine 1 yemek kaşığı gül suyu da ekleyebilirsiniz.

Daha sonra güllaç yapraklarını rahatlıkla batırabileceğiniz orta boy geniş bir kaba şerbetin yarısından fazlasını dökün. Kalanını da bir bardak içine alın. Her kup için 1 yaprak güllaç kullanılacaktır. Yaprak güllaçları da kendi aralarında 4 eşit parçaya böldük. Birinci kup için 4 eşit parçaya böldüğünüz güllaç parçalarından birini alıp, sütün içine batırarak, yumuşamasını sağlayın.

Daha sonra yumuşayan güllaç yaprağı parçasını güzelce içe katlayıp, kupun içine yerleştirin. Güllacı yerleştirdikten sonra üzerine kurumaması için tekrardan biraz süt dökün. İkinci güllaç yaprağı parçasını da aynı şekilde sütün içine batırıp, güzelce yumuşamasını sağlayın. Tekrar katlayıp, kuptaki güllacın üzerine koyun. Bu yaprağın üzerine de aynı şekilde biraz süt dökün. Ardından bu kata 1-2 yemek kaşığı kadar fındık kırığı serpiştirin. Üçüncü ve dördüncü güllaç yaprağı parçasını da aynı şekilde süte batırıp, ıslatın. Katlayıp, kup içine yerleştirin. Güllaç yapraklarını kuplara koyduktan sonra üzerlerine tekrardan süt dökmeyi unutmayın. Birinci porsiyonluk güllacımız bittikten sonra üzerini hafifçe geçecek kadar süt dökün. Süt fazla gelir diye merak etmeyin, yapraklar çok fazla süt çekiyor. Diğer güllaç yaprakları için de aynı işlemi uygulayın.

Geleneksel Güllacın En Şık Ve En Güzel Sunumu : Porsiyonluk Güllaç

Hazırladığınız porsiyonluk kupta güllaçların üzerini streç film ile kapatıp, 2-3 saat kadar buzdolabında dinlenmeye bırakın. Daha sonra üzerlerini istediğiniz şekilde süsleyerek, servis edebilirsiniz.

Porsiyonluk Güllaç Kaç Dakikada Hazırlanır? Kaç Kişiliktir?

Bu tarifi hazırlamak için toplamda 15 dakika gerekmektedir. Bu sürenin 10 dakikası hazırlık, 5 dakikası da pişirme süresidir. Tarifte vermiş olduğumuz malzemeler 4 kişilik porsiyonluk güllaç içindir.

Afiyet olsun

Videolu Tariflerimiz de Harika! Aşağıdan Hemen İzleyebilirsiniz:

YEMEKNET YouTube Kanalı

Porsiyonluk Güllaç İle Alakalı Bunlar da Soruldu;