Tarif Arama

Ayva Tatlısı

Ayva Tatlısı Tarifi (6 Kişilik)

Ayva Tatlısı İçin Malzemeler :

  • 3 adet büyük boy ayva
  • 12 yemek kaşığı toz şeker
  • Su
  • Ayva çekirdeği
  • Üzeri İçin:
  • Dövülmüş ceviz ya da fıstık
  • Kaymak ya da krem şanti

Ayva Tatlısı Nasıl Yapılır?

Ayva Tatlısı Yapılışı :

Ayva tatlısı yapmak için; ilk olarak 3 adet büyük boy ayvanın kabuklarını soyun. Daha sonra ayvaları ortadan ikiye kesin. Orta kısımlarını yani çekirdek kısmını bıçak yardımı ile çıkartın. Çünkü çekirdekler önemli kesinlikle atmayın. Ayvalara kırmızı rengi çekirdekleri verecektir.

Soyulmuş ayvaları tencere içine dizin. Ayvaların tencereye tam oturmaları için alt kısımlarını bıçak yardımı ile hafifçe kesip, düzleştirebilirsiniz. Her bir ayvanın orta kısmına kendi çekirdeklerini paylaştırın. Ardından her bir ayvanın üzerine 2 yemek kaşığı dolusu toz şeker koyun. Yani toplamda 12 yemek kaşığı toz şeker koymuş olacaksınız. Şeker miktarı ayvanın boyutuna göre değişebiliyor.

Son olarak tencere içine ayvaların yarısına gelecek kadar su dökün. Tencerenin kapağını kapatıp, yüksek ateş üzerinde kaynamaya bırakın. Kaynamaya başlayınca ocağın altını iyice kısın. Ayvalar yumuşayana kadar yaklaşık 1-1,5 saat pişirin. Ayvanın cinsine göre pişirme süresi de değişebiliyor.

Ayva tatlısı piştikten sonra ocaktan alıp, oda ısısında soğumaya bırakın. Daha sonra ayva tatlısını servis tabağına alın. Tenceredeki jöle suyundan az az alıp, ayvaların üzerine dökün. Yanında kaymak ya da krem şanti ile servis edebilirsiniz.

Ayva Tatlısı

Ayva tatlısını akşamdam hazırlayıp, ertesi günü de servis edebilirsiniz.

Afiyet olsun.

Bugün ne pişirsem, akşama ne yapsam derdinden tamamen kurtaran günlük, haftalık hatta aylık menülerimizi gördünüz mü? Eğer henüz göz atmadıysanız şimdi hemen inceleyebilirsiniz. Günün Menüsü / Bugün Ne Pişirsem?

Sitemizde her biri adım adım fotoğraflı binlerce özel tarif var. Arzu ettiğiniz tarifi aşağıdaki arama bölümünden kolayca arayıp, bulabilirsiniz.