Kestane

Kestane Nasıl Pişirilir? (400 gr)

Kestane İçin Malzemeler :

  • 400 gr kestane
  • 1 yemek kaşığı pekmez
  • Soğuk su

Kestane Nasıl Yapılır?

Kestane Yapılışı :

Kestane yapımı için; öncelikle 400 gr kestaneyi güzelce yıkayın. İçlerinde çürük ve kurtlu olanlar varsa bunları ayırın. Ardından kestaneleri tek tek elinize alın. Bombeli tarafından, kestanenin içine gelmeyecek şekilde, sadece kabuğunu uzunlamasına çizin. Arzu ederseniz diklemesine bir çizik atıp, artı şeklinde de çizebilirsiniz. Fakat tüm kestaneleri aynı şekilde çizmeye özen gösterin.

Çizdiğiniz kestaneleri geniş bir kabın içinde biriktirin. Ardından kestanelerin üzerine 1 yemek kaşığı kadar pekmez ekleyin. Son olarak kestanelerin üzerine çıkacak kadar da soğuk su ekleyip, güzelce karıştırın. Bu esnada su yüzeyine çıkan kestane görürseniz, bu kestaneleri toplayıp, ayırın. Su üstüne çıkan kestaneler ya çürümüş ya da kurtlanmış ya da içi kuruyup, boşalmış olan kestanelerdir. Bu kestaneleri pişirirseniz dahi, piştikten sonra tatları hiç bir zaman lezzetli olmayacaktır.

Çizdiğiniz kestaneleri pekmezli su içinde en az 30 dakika kadar bekletin. Vaktiniz varsa bu süreyi 2 saate kadar çıkartabilirsiniz. Ne kadar uzun süre bekletirseniz, kestanelerin kabukları o kadar iyi yumuşar ve pişerken de bir o kadar kolay açılır. Ayrıca pekmezli su, kestanelerin daha lezzetli olmasını da sağlar.

Pekmezli suda beklettiğiniz kestanelerin suyunu süzün ve tavanın yüzeyine çizdiğiniz kısımları yukarı gelecek şekilde kestaneleri dizin. Kestanelerin tamamını dizdikten sonra, tavayı ocak üzerine alın. Kestanelerin kabuklarından daha kolay çıkabilmesi için elinizle kestanelerin üzerine az miktar da su serpiştirin. Orta ateş üzerinde tavanın kapağı kapalı bir şekilde 20 dakika kadar kestaneleri pişirin. Bu sürenin sonunda kestanelerin kabukları açılmaya başlayacaktır. Tüm kestanelerin kabukları açıldıktan sonra bir maşa yardımı ile ters çevirip, diğer yüzlerinin de pişmesi için 15 dakika kadar daha pişirmeye devam edin.

Kabuğundan Kolayca Ayrılan, Lokum Gibi Kestanenin Tarifi Bu Püf Noktasında Gizli : Kestane

Kestaneler piştikten sonra tavayı ocak üzerinden alın. Henüz daha sıcak iken kabuklarından ayırmaya başlayın. Kestaneler ne kadar soğursa, kabuklarından ayrılması o kadar zorlaşır. Bir diğer yöntem de kestaneleri ocaktan aldıktan sonra bir poşetin içine koyup, poşetin içinde 5-10 dakika kadar ağzı kapalı olarak tutmaktır. Bu sayede yine kestaneler kabuklarından daha kolay çıkacaktır.

Kabuklarını soyduğunuz kestaneleri sıcak ya da ılık olarak tüketebilirsiniz. Arzu ederseniz buzdolabı poşetlerine koyup, daha sonra kullanmak üzere buz dolabında da saklayabilirsiniz.

Kestanenin Kabuğunu Kolayca Soymanın Püf Noktası Nelerdir?

Kestanenin kabuğunu kolayca soymak için bombeli tarafından çok derin olmayacak şekilde çizin. Arzu ederseniz diklemesine de çizip, artı şeklini de verebilirsiniz. Ardından çizdiğiniz kestaneleri 1 saat kadar soğuk su içinde bekletin. Bu şekilde beklettikten sonra kestaneleri tavada ya da fırında pişirebilirsiniz.

Piştikten sonra kestanenin kabuğunun daha kolay çıkması için ön haşlama yapabilirsiniz. Bunun için çizdiğiniz kestaneleri 3-4 dakika kadar kaynayan suyun içinde tutun, ardından tavanın içine ya da fırın tepsisine dizip pişirin.

Kestanenin Kabuğu Daha Kolay Nasıl Çizilir?

Kestanenin kabukları sert olduğu için bıçak yardımı ile çizmek çoğu kişiye göre çok zordur. Bunu kolay ve güvenli hale getirmek için kestaneleri çizmeden önce suda bekletip, sert kabuklarının yumuşamasını sağlayabilirsiniz.

Çürük, Kurtlu Kestane Nasıl Anlaşılır?

Kestaneleri pişirmeden önce su dolu bir kaba alın. Eğer suya koyduğunuz kestaneler suyun yüzeyine çıkıyorsa bu kestaneleri kullanmayın, atın. Yüzeye çıkan kestaneler ya çürük ya kurtlu ya da içi tamamen kurumuştur. Bu kestaneler pişse bile lezzetli olmaz.

Kestanenin Besin Değerleri Nedir?

Kestane yüksek miktarda nişasta ve su içerirken protein ve yağ oranı bakımından düşük bir besindir. İçeriğinde kalsiyum, fosfor, potasyum gibi mineraller ile B1, B2 ve C vitaminleri barındırır. 100 gr kestane 34 g karbonhidrat, 3,2 g protein, 1,8 g yağ ve 8-10 g lif içerir. Oldukça doyurucu bir besin kaynağı olan kestanenin 100 gr sadece 160 kaloridir.

Kestane Başka Nasıl Yapılır?

Kestane fırında, tavada ya da közde pişirilebileceği gibi haşlanarak da yenilebilir. Hatta kızgın yağ içinde kızartılarak pişirilmesi de çok yaygın olmamakla beraber bazı dünya mutfaklarında da tercih edilen bir yöntemdir.

Kestane Nerelerde Kullanılır? Kestane İle Neler Yapılır?

Kestane yaygın olarak sade olarak tüketilse de, tatlılarda, pilavlarda ve yemeklerde de kullanılabilir. Haşlanıp püresi yapılabilir. Haşlandıktan sonra kestane şekeri yapılıp, tüketilebilir. Kestane gluten içermediği için un haline getirilip, beyaz una alternatif olarak da kullanılabilir.

Kestane Kaç Dakikada Hazırlanır? Kaç Kişiliktir?

Bu tarifi hazırlamak için toplamda 45 dakika gerekmektedir. Bu sürenin 10 dakikası hazırlık, 35 dakikası da pişirme süresidir. Tarifte vermiş olduğumuz malzemeler 400 gr kestane içindir.

Afiyet olsun

Videolu Tariflerimiz de Harika! Aşağıdan Hemen İzleyebilirsiniz:

YEMEKNET YouTube Kanalı

Kestane İle Alakalı Bunlar da Soruldu;