Nar Ekşisi

Ev Yapımı Nar Ekşisi Tarifi (1 Küçük Boy Kavanoz)

Nar Ekşisi İçin Malzemeler :

  • 2 kilo ekşi nar
  • 1 çay kaşığı tuz

Nar Ekşisi Nasıl Yapılır?

Nar Ekşisi Yapılışı :

Ev yapımı nar ekşisi yapımı için; öncelikle 2 kilo ekşi narı derin bir kap içinde tanelerine ayırın. Nar ekişi yapmak için mümkün olduğunca ekşi nar kullanın. Kullandığınız narlar olgun ve lekesiz olmalı. İçi çürük asla olmamalıdır. Narın içindeki beyaz zarların içine karışmamasına dikkat edin. Çünkü bu beyaz zarlar nar ekşisinin tadını acı yapabilir.

Daha sonra ayıkladığınız nar tanelerini mutfak robotunun içine koyun. Narları mutfak robotundan iyice geçirip, suyunu çıkarın. Ardından robottan geçirdiğiniz narları ince bir süzgeçten geçirin. Kalan tanelerinin üzerine kaşık ile sıkıca bastırın ki suları iyice çıksın. Narları mutfak robotundan geçirmek yerine soğuk sıkım meyve sıkacağından da geçirebilirsiniz.

Elde ettiğiniz nar suyunu küçük ve derin bir tencere içine koyun. Mutfak robotundan geçirdiğimiz için nar suyu köpük köpük oldu. Ama köpüğü zamanla sönecektir. Nar suyunu ocak üzerine alın. Orta kısık ateş üzerinde hafifçe koyu bir kıvam alana kadar ara ara karıştırarak yaklaşık 45-50 dakika pişirin. Nar ekşisini ocaktan almadan önce üzerine 1 çay kaşığı tuz ekleyip, karıştırın. Mutlaka tuz eklemeyi unutmayın. Aksi taktirde nar ekşisinin mayalanma süreci devam eder ve alkolleşmeye başlar.

Dışarıdan Hazır Aldıklarınızdan Çok Daha Lezzetli : Ev Yapımı Nar Ekşisi

Nar ekşisinin kıvamını ve tadını damak tadınıza göre ayarlayabilirsiniz. Eğer daha sıvı ve ekşi bir tat istiyorsanız pişirme süresini daha kısa tutun. Eğer daha yoğun ve ekşi bir tat istiyorsanız daha uzun süre pişirebilirsiniz. Nar ekşisi istenilen kıvama geldikten sonra ocak üzerinden alıp, oda sıcaklığında soğumaya bırakın. Soğuduktan sonra küçük bir cam kavanoz içine doldurup, buzdolabında saklayabilirsiniz. Buzdolabında saklamak istemiyorsanız mutlaka serin ve karanlık bir ortamda muhafaza etmelisiniz.

Nar Ekşisi Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Nar ekşisi yapımında mümkün olduğunca ekşi nar kullanın. Kullandığınız narlar olgun ve lekesiz olmalı. İçi çürük asla olmamalıdır. Narın içindeki beyaz zarların içine karışmamasına dikkat edin. Çünkü bu beyaz zarlar nar ekşisinin tadını acı yapabilir.

Nar ekşisini orta kısık ateş üzerinde hafifçe koyu bir kıvam alana kadar üzeri açık bir şekilde ara ara karıştırarak pişirin.

Nar ekşisi piştikten sonra ocaktan almadan önce içine mutlaka tuz eklemeyi unutmayın. Aksi taktirde nar ekşisinin mayalanma süreci devam eder ve alkolleşmeye başlar.

Nar Ekşisi Kaç Dakikada Hazırlanır? Kaç Kişiliktir?

Bu tarifi hazırlamak için toplamda 65 dakika gerekmektedir. Bu sürenin 15 dakikası hazırlık, 50 dakikası da pişirme süresidir. Tarifte vermiş olduğumuz malzemeler 1 küçük boy kavanoz nar ekşisi içindir.

Afiyet olsun

Videolu Tariflerimiz de Harika! Aşağıdan Hemen İzleyebilirsiniz:

YEMEKNET YouTube Kanalı

Nar Ekşisi İle Alakalı Bunlar da Soruldu;