Kolay Ayva Tatlısı

Tencerede Kolay Ayva Tatlısı Tarifi (6 Kişilik)

Kolay Ayva Tatlısı İçin Malzemeler :

  • 3 adet küçük boy ayva
  • Toz şeker
  • 1,5 çay bardağı su (küçük boy)
  • Ayvanın çekirdekleri ve kabukları
  • Üzeri İçin:
  • Az dövülmüş ceviz
  • Kaymak

Kolay Ayva Tatlısı Nasıl Yapılır?

Kolay Ayva Tatlısı Yapılışı :

Kolay ayva tatlısı için, 3 adet ayvayı güzelce yıkayın. Yıkanan ayvaların kabuklarını soyun. Daha sonra ayvaları ortadan ikiye bölün. Her iki başını kesin. Orta kısmını yani çekirdek kısmını bıçak yardımı ile çıkartın.

Ayvaların jölesi için çekirdeklerinin birazını ve soyulmuş olan kabuklarının bir kısmını kenara ayırın. Ayvanın kabukları, ayva suyunun jölelenmesini sağlar. Çekirdekleri ise ayvalara renk verir.

Daha sonra geniş bir teflon tencereye ayvaları dizin. Ayvaların tencereye tam oturmaları için alt kısımlarını bıçak yardımı ile kesip, düzleştirin.

Her bir yarım ayvanın üzerine şeker (Orta boy bir ayva ise 3 yemek kaşığı dolusu, küçük ise 2 yemek kaşığı dolusu şeker) koyun. 1,5 çay bardağı suyu da hepsinin üzerine eşit miktarda dökün. Ayırdığınız ayva çekirdeklerini ve kabuklarını (4-5 kabuk) ayvaların aralarına yerleştirin. Son olarak tencerenin kapağını kapatın. Ocağın altını açıp, su kaynayınca altını kısın. Ayvalar yumuşayana kadar pişirin.

Ayvalar piştikten sonra ocaktan alın. 2-3 dk kadar soğumaya bırakın. Daha sonra ayvaları servis tabaklarına alın. Üzerlerine dövülmüş ceviz ilave edin. Tenceredeki ayva jöle suyundan, az az alıp ayvaların üzerine dökün.

Ayva Tatlısı

Kolay ayva tatlısını kaymak eşliğinde servis edebilirsiniz.

Ayva tatlısını yaptığınız gün içerisinde servis edin. Ertesi güne kaldığında şeker eridiğinden dolayı su salacaktır.

Afiyet olsun

Videolu Tariflerimiz de Harika! Aşağıdan Hemen İzleyebilirsiniz:

YEMEKNET YouTube Kanalı

Kolay Ayva Tatlısı İle Alakalı Bunlar da Soruldu;