Muhallebi Tarifleri

Değişik Muhallebi Tarifleri - Muhallebi Çeşitleri


Muhallebi Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Pürüzsüz, tam kıvamında muhallebi yapmanın ilk kuralı, tüm kuru malzemeleri tencereye alıp, çırpıcı ile güzelce çırpıp, karışmasını sağlamaktır. Ardından üzerine sütü azar azar döküp, topaklanma olmaması için aynı özenle çırpmaya devam edilmelidir.

İkinci önemli nokta da muhallebiyi çırpma yönünüzdür. Hep aynı yönde çırpılmalıdır. Bu sayede hem dibi tutmaz hem de pürüzsüz bir kıvam alır.

Son olarak da pişme derecesini iyi ayarlamanız gerekir. Muhallebi kaynama esnasında üzerinde boloncuklar oluşturmaya başladı ise ocaktan alma vakti gelmiştir. Kaynatmaya devam ederseniz, soğuduğunda çok koyu bir kıvamda olacaktır.

Muhallebi Koyu Olursa Ne Yapılmalıdır?

Muhallebiyi yaptıktan sonra kıvamının çok koyu olduğunu farkerdeseniz, tekrar ocak üzerine alıp, ısıtabilirsiniz. Isındıktan sonra üzerine azar azar oda sıcaklığındaki sütü döküp, kıvamını açabilirsiniz. Bu esanada yine çok iyi bir şekilde çırpmanız gerektiğini unutmayın.

Muhallebi Sıvı Olursa Ne Yapılmalıdır?

Eğer muhallebinizin kıvamı çok sıvı oldu ise, biraz nişaşta ve süt ile kıvamını koyulaştırmak mümkündür. Bunun için yaptığınız muhallebiyi tekrar tencereye dökün ve ocak üzerine alın. Diğer bir tarafta bir miktar nişaştayı süt ile karıştırarak açın. Ardından bu karışımı muhallebinin için döküp, topaklanmaması için hızlı bir şekilde karıştırın ve kayanaya kadar pişirin.