Tarif Arama

Zeytinyağlı Taze Fasulye Oturtma

Zeytinyağlı Taze Fasulye Oturtma Tarifi (4 Kişilik)

Zeytinyağlı Taze Fasulye Oturtma İçin Malzemeler :

  • 1 kilo taze fasulye
  • 3 adet orta büyüklükte domates
  • 3 adet küçük boy soğan
  • 1/2 çay bardağından biraz fazla zeytinyağı
  • 1 su bardağından 1 parmak az su
  • 1 yemek kaşığı toz şeker
  • 1 yemek kaşığı tuz

Zeytinyağlı Taze Fasulye Oturtma Nasıl Yapılır?

Zeytinyağlı Taze Fasulye Oturtma Yapılışı :

Zeytinyağlı taze fasulye oturtma için; 1 kilo taze fasulyeyi ayıklayıp, temizleyin. Varsa kılçıklarını ayıklayın.

Daha sonra 3 adet orta büyüklükteki domatesin birini ortadan ikiye kesip, tencereye koymak için ayırın. Kalan domateslerin kabuklarını soyup, minik küpler halinde kesin. 3 adet küçük boy soğanın kabuklarını soyup, ince ince doğrayın. Derin bir kap içine doğradığınız domates ve soğanları koyun. Üzerine yarım çay bardağından biraz fazla zeytinyağı, 1 su bardağından 1 parmak az su, 1 yemek kaşığı toz şeker ve 1 yemek kaşığı tuz ekleyip, iyice karıştırın.

Diğer tarafta orta büyüklükte geniş bir tencerenin ortasına kestiğiniz yarım domatesi koyun. Taze fasulyeleri domatesin etrafına tek sıra halinde dizin. Hazırladığınız domatesli sosun birazını fasulyelerin üzerine gezdirin. 1 sıra daha taze fasulye dizip, tekrar üzerine sos dökün. Bu şekilde 1 kere daha dizip, kalan sosun tamamını taze fasulyelerin üzerine dökün.

Daha sonra fasulyelerin üzerine bir tabak oturtup, ocak üzerine alın. Orta ateş üzerinde kaynamaya bırakın. Kaynadıktan sonra ocağın altını kısıp, 45-50 dakika kadar pişirin.

Zeytinyağlı Taze Fasulye Oturtma

Zeytinyağlı taze fasulye oturtma piştikten sonra üzerindeki tabağı alıp, fasulyeler suyunu çekene kadar pişirmeye devam edin. Fasulyeler suyunu çektikten sonra ocaktan alıp, oda ısısında soğumaya bırakın. Daha sonra zeytinyağlı taze fasulyenin üzerine tabak kapatıp ters çevirin. Hazırladığınız zeytinyağlı taze fasulye oturtmayı servis edebilirsiniz.

Afiyet olsun.

Bugün ne pişirsem, akşama ne yapsam derdinden tamamen kurtaran günlük, haftalık hatta aylık menülerimizi gördünüz mü? Eğer henüz göz atmadıysanız şimdi hemen inceleyebilirsiniz. Günün Menüsü / Bugün Ne Pişirsem?

Sitemizde her biri adım adım fotoğraflı binlerce özel tarif var. Arzu ettiğiniz tarifi aşağıdaki arama bölümünden kolayca arayıp, bulabilirsiniz.