Zeytinyağlı Taze Fasulye Oturtma

Zeytinyağlı Taze Fasulye Oturtma Tarifi (4 Kişilik)

Zeytinyağlı Taze Fasulye Oturtma İçin Malzemeler :

  • 1 kilo taze fasulye
  • 3 adet orta büyüklükte domates
  • 3 adet küçük boy soğan
  • 1/2 çay bardağından biraz fazla zeytinyağı
  • 1 su bardağından 1 parmak az su
  • 1 yemek kaşığı toz şeker
  • 1 yemek kaşığı tuz

Zeytinyağlı Taze Fasulye Oturtma Nasıl Yapılır?

Zeytinyağlı Taze Fasulye Oturtma Yapılışı :

Zeytinyağlı taze fasulye oturtma için; 1 kilo taze fasulyeyi ayıklayıp, temizleyin. Varsa kılçıklarını ayıklayın. Ardından 3 adet orta büyüklükteki domatesin birini ortadan ikiye kesip, tencereye koymak için ayırın. Kalan domateslerin kabuklarını soyup, minik küpler halinde kesin.

Daha sonra 3 adet küçük boy soğanın kabuğunu soyup, ince ince doğrayın. Derin bir kap içine doğradığınız domates ve soğanları koyun. Üzerine yarım çay bardağından biraz fazla zeytinyağı, 1 su bardağından 1 parmak az su, 1 yemek kaşığı toz şeker ve 1 yemek kaşığı tuz ekleyin. Kapta bulunan tüm malzemeleri iyice karıştırın.

Diğer tarafta taze fasulyeleri tam ortadan ikiye kesin. Orta büyüklükte geniş bir tencerenin ortasına kestiğiniz yarım domatesi koyun. Taze fasulyeleri domatesin etrafına tek sıra halinde dizin. Hazırladığınız domatesli soğanlı sosun birazını fasulyelerin üzerine gezdirin. 1 sıra daha taze fasulye dizip, tekrar üzerine sos dökün. Bu şekilde 1 kere daha dizip, kalan sosun tamamını taze fasulyelerin üzerine dökün.

Daha sonra fasulyelerin üzerine bir tabak oturtup, ocak üzerine alın. Orta ateş üzerinde kaynamaya bırakın. Kaynadıktan sonra ocağın altını kısıp, 45-50 dakika kadar pişirin.

Görüntüsüyle Sofralarınızı Süsleyecek : Zeytinyağlı Taze Fasulye Oturtma

Zeytinyağlı taze fasulye oturtma piştikten sonra üzerindeki tabağı alıp, fasulyeler suyunu çekene kadar pişirmeye devam edin. Fasulyeler suyunu çektikten sonra ocaktan alıp, oda ısısında soğumaya bırakın. Daha sonra zeytinyağlı taze fasulyenin üzerine tabak kapatın. Dikkatli bir şekilde ters çevirin.

Hazırladığınız zeytinyağlı taze fasulye oturtmayı servis edebilirsiniz.

Zeytinyağlı Taze Fasulye Oturtma Kaç Dakikada Hazırlanır? Kaç Kişiliktir?

Bu tarifi hazırlamak için toplamda 65 dakika gerekmektedir. Bu sürenin 15 dakikası hazırlık, 50 dakikası da pişirme süresidir. Tarifte vermiş olduğumuz malzemeler 4 kişilik zeytinyağlı taze fasulye oturtma içindir.

Afiyet olsun

Yanına Başka Ne Gider?

Videolu Tariflerimiz de Harika! Aşağıdan Hemen İzleyebilirsiniz:

YEMEKNET YouTube Kanalı

Zeytinyağlı Taze Fasulye Oturtma İle Alakalı Bunlar da Soruldu;