Yumurtasız Mozaik Pasta

Yumurtasız Yağsız Mozaik Pasta Tarifi (8 Kişilik)

Yumurtasız Mozaik Pasta İçin Malzemeler :

  • 1 paket pötibör bisküvi
  • 200 ml süt kreması
  • 200 gr çikolata

Yumurtasız Mozaik Pasta Nasıl Yapılır?

Yumurtasız Mozaik Pasta Yapılışı :

Mozaik pasta yapımı için; 1 paket pötibör bisküviyi, derin bir karıştırma kabı içine, elinizle çok fazla ufak olmayacak şekilde parçalayarak kırın. Pastanın, mozaik desenini verebilmek için bisküvileri ne çok fazla iri bırakın ne de çok fazla ufak olacak şekilde kırın.

Mozaik pastanın sosu için, orta boy bir sos tavasını ocak üzerine alın. İçine 1 paket süt kreması koyun. Ocağın altını yakın ve kaynama noktasına gelene kadar kremayı ısıtın. Ama sakın kaynatmayın, sadece ısıtın. Isınan süt kremasının içine 200 gr kadar çikolatayı elinizle küçük parçalara bölerek ekleyin. Bitter ya da sütlü çikolata kullanabilirsiniz. Bu tarz tatlılara daha çok yakıştığı için genelde bitter çikolata tercih edilir. Çikolataları, mozaik pasta sosunun içinde tamamen eriyene kadar, yaklaşık 5 dakika sürekli karıştırarak pişirin. Çikolata eridikten sonra ocağın altını kapatıp, sosu ocaktan alın.

Hazırladığınız çikolatalı mozaik pasta sosunu, bisküvilerin üzerine gezdirerek dökün. Bir kaşık yardımı ile pötibör bisküvileri çok fazla ezmeden yavaşça karıştırın. Tüm bisküvilerin sosa iyice bulanmasını sağlayın. Ardından tezgah üzerine bir streç film serin. Üzerine çikolatalı bisküvi karışımını dökün. Streç film ile mozaik pasta harcını iyice sarın. Elinizle çok fazla bastırmadan ileri geri yuvarlayarak şekil almasını sağlayın. Ardından kenarlardan da sıkıca kapatıp, derin dondurucuya kaldırın. Bu şekilde en az 2-3 saat kadar bekletip, iyice donup, sertleşmesini sağlayın.

İçinde Ne Yağ Var Ne Şeker Ne de Yumurta, Daha İyisini Görmedim : Yumurtasız Mozaik Pasta

Servis etmeden önce hazırladığınız yağsız yumurtasız mozaik pastayı derin dondurucudan çıkartın. Dilimlemeden önce oda sıcaklığında 5 dakika kadar bekletin. Ardından dilimleyip, servis tabağına dizin. Üzerini istediğiniz şekilde süsleyerek, çay ya da kahve yanında servis edebilirsiniz. Yumurtasız mozaik pasta başta yumurtaya alerjisi olanların ve özellikle tatlılarda yumurta kokusunu hiç sevmeyenlerin gönül rahatlığıyla tercih edebileceğiniz bir güzel bir pasta çeşidir. Bu mozaik pasta aynı zamanda içinde yağ ve şeker de bulunmadığı için az malzemeli mozaik pasta olarak da isimlendirilir. Aynı zamanda sosunu pişirerek hazırladığımız için sosu pişen mozaik pasta olarak da bilinir.

Mozaik Pasta Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Mozaik pastanın sosu ile bisküvi oranını doğru ayarlamak, güzel mozaik pasta yapmanın ilk kuralıdır. Eğer çikolata sosunun miktarını fazla koyarsanız, mozaik pasta harcı yapış yapış olur. Eğer sosu az hazırlarsanız, bu sefer de şekil verirken zorlanırsınız.

Mozaik pastanın servis esnasında sunumunun daha güzel olabilmesi ve mozaik deseninin ortaya çıkabilmesi için, pastanın yapımında parçaladığınız bisküvileri ne çok fazla küçük ne de çok fazla büyük tutmalısınız.

Mozaik pasta, kıvamını daha iyi alabilmesi için buz dolabında uzun süre bekletilmelidir. Mümkünse dondurucuda en az 1 gün, eğer vaktiniz kısıtlı ise en az 2-3 saat dinlendirmeden servis etmemelisiniz.

Mozaik pastayı, yumurtasız yapabileceğiniz gibi, arzu ederseniz yumurtalı da yapabilirsiniz.

Yumurtasız Mozaik Pasta Kaç Dakikada Hazırlanır? Kaç Kişiliktir?

Bu tarifi hazırlamak için toplamda 15 dakika gerekmektedir. Bu sürenin 10 dakikası hazırlık, 5 dakikası da pişirme süresidir. Tarifte vermiş olduğumuz malzemeler 8 kişilik yumurtasız mozaik pasta içindir.

Afiyet olsun

Videolu Tariflerimiz de Harika! Aşağıdan Hemen İzleyebilirsiniz:

YEMEKNET YouTube Kanalı

Yumurtasız Mozaik Pasta İle Alakalı Bunlar da Soruldu;