Sultani Bezelye Yemeği

Zeytinyağlı Sultani Bezelye (Yaprak Bezelye) Tarifi (4 Kişilik)

Sultani Bezelye Yemeği İçin Malzemeler :

  • 500 gr sultani bezelye
  • 1 adet orta boy soğan
  • 2 adet orta boy domates
  • 1 tatlı kaşığı toz şeker
  • 1/2 çay bardağı zeytinyağı
  • 1 çay bardağı su
  • Tuz

Sultani Bezelye Yemeği Nasıl Yapılır?

Sultani Bezelye Yemeği Yapılışı :

Sultani bezelye yemeği için; öncelikle yarım kilo sultani bezelyenin uç kısımlarını kesin. Kenarlarında kılçıkları varsa bıçakla ucundan kaldırıp aşağı doğru çekerek ayıklayın. Ardından bolca su içinde yıkayıp, suyunu süzün.

Daha sonra orta boy geniş bir tencere içine yarım çay bardağı zeytinyağı döküp, ısıtın. Isınan yağın üzerine 1 adet orta boy ince ince doğranmış soğan koyun. Soğanları 2 dakika sürekli karıştırarak, kavurun. Kavrulan soğanların üzerine sultani bezelyeleri ekleyin. Sultani bezelyeleri de 1 dakika sürekli karıştırarak kavurmaya devam edin.

Son olarak sultani bezelyelerin üzerine 2 adet orta boy ince ince doğranmış domates, 1 tatlı kaşığı toz şeker, damak tadınıza göre tuz ve 1 çay bardağı su koyun. Tüm malzemeleri güzelce karıştırıp, tencerenin kapağını kapatın. Ardından yemeği kaynamaya bırakın. Kaynadıktan sonra kısık ateş üzerinde yaklaşık 30 dakika kadar pişirin. Yemeğin su miktarını damak tadınıza göre çoğaltabilirsiniz.

Mevsiminin En Özel Sebzelerinin Başında Bu Sebze Gelir : Sultani Bezelye Yemeği

Zeytinyağlı sultani bezelye piştikten sonra ocak üzerinden alıp, kenarda ılımaya bırakın. Daha sonra üzerine 2 tutam ince ince doğranmış dereotu serpiştirip, servis edebilirsiniz.

Sultani Bezelye Nedir?

Sultani bezelye, taze fasulyeye benzeyen, kabuğuyla birlikte yenilen bir bezelyedir. Henüz taneleri tam olgunlaşmamış, kabukları ince ve yumuşak olan bezelyeler sultani bezelye olarak adlandırılır. Kabuğu yeşil ve yassı olan sultani bezelyenin taneleri küçük ve yuvarlaktır. Aynı zamanda kabukları birbirine yapışıktır.

Sultani Bezelye Hangi Mevsimde Yetişir?

Sultani bezelye ilk bahar aylarında taze olarak tüketilir. Mevsimi kısa süren sultani bezelye Nisan-Mayıs aylarında tezgahlarda bolca görünmektedir.

Sultani Bezelye Nasıl Ayıklanır?

Sultani bezelyenin uç kısımlarını hafifçe kesin. Kenarlarında kılçıkları varsa bıçakla ucundan kaldırıp aşağı doğru çekerek ayıklayın.

Sultani Bezelye Yemeği Kaç Dakikada Hazırlanır? Kaç Kişiliktir?

Bu tarifi hazırlamak için toplamda 50 dakika gerekmektedir. Bu sürenin 15 dakikası hazırlık, 35 dakikası da pişirme süresidir. Tarifte vermiş olduğumuz malzemeler 4 kişilik sultani bezelye yemeği içindir.

Afiyet olsun

Yanına Başka Ne Gider?

Videolu Tariflerimiz de Harika! Aşağıdan Hemen İzleyebilirsiniz:

YEMEKNET YouTube Kanalı

Sultani Bezelye Yemeği İle Alakalı Bunlar da Soruldu;