Sireysil

Sireysil (Sıraysır) Tarifi (6 Kişilik)

Sireysil İçin Malzemeler :

  • 2 su bardağı iri bulgur
  • 3 su bardağı yoğurt
  • 1 su bardağı içme suyu
  • Tuz

Sireysil Nasıl Yapılır?

Sireysil Yapılışı :

Sireysil yapımı için; 2 su bardağı iri bulguru yıkayıp, derin bir tencere içine koyun. Bulgurun üzerini geçecek kadar sıcak su döküp, ocak üzerine alın. Bulguru diriliğini kaybetmeyecek şekilde haşlayın. Ardından haşladıktan sonra suyunu süzüp, soğumaya bırakın.

Diğer tarafta 3 su bardağı yoğurdu derin bir kap içine koyun. Yoğurdun üzerine 1 su bardağı kadar suyu azar azar döküp, kıvamını açın. Açtığınız yoğurdun kıvamı ne çok sıvı ne de çok koyu olacaktır.

Daha sonra soğuyan bulguru derin geniş bir kap içine koyun. Bulgurun üzerine su ile açtığınız yoğurdu dökün. Son olarak damak tadınıza göre tuz ekleyip, güzelce karıştırın.

Hatay Mutfağının En Özel Lezzetlerinden : Sireysil

Hazırladığınız sireysili servis edebilirsiniz.

Sireysil Nedir? Sireysil Nasıl Bir Tariftir?

Sireysil; diğer adı sıraysır olarak da bilinen, hatay mutfağına ait, iri bulgur ve yoğurt ile yapılan bir mezedir. Pilav ile çorba arasında bir kıvama sahip, pratik, doyurucu ve çok lezzetli bir tarifdir.

Sireysil Kaç Dakikada Hazırlanır? Kaç Kişiliktir?

Bu tarifi hazırlamak için toplamda 25 dakika gerekmektedir. Bu sürenin 5 dakikası hazırlık, 20 dakikası da pişirme süresidir. Tarifte vermiş olduğumuz malzemeler 6 kişilik sireysil içindir.

Afiyet olsun

Sireysil Yanına Ne Gider?

Akşama Ne Yapsam?

Videolu Tariflerimiz de Harika! Aşağıdan Hemen İzleyebilirsiniz:

YEMEKNET YouTube Kanalı

Sireysil İle Alakalı Bunlar da Soruldu;