Pelte Tatlısı

Pekmezli Havdel Tatlısı Tarifi (Batman Yöresi) (4 Kişilik)

Pelte Tatlısı İçin Malzemeler :

  • 2,5 su bardağı su
  • 1/2 su bardağından 2 parmak fazla üzüm pekmezi
  • 1/2 su bardağı un
  • Üzeri İçin:
  • İri dövülmüş ceviz içi

Pelte Tatlısı Nasıl Yapılır?

Pelte Tatlısı Yapılışı :

Pelte tatlısı yapımı için; orta boy derin bir tencere içine 2 buçuk su bardağı su dökün. Üzerine yarım su bardağından 2 parmak fazla üzüm pekmezi ekleyin. Eğer tatlınızı çok şekerli seviyorsanız, 1 su bardağı pekmez yeterli olacaktır. Tarifte kullandığım su bardağı ölçüsü 200 ml dir.

Son olarak tencereye yarım su bardağı un koyun. Tüm malzemeleri tel çırpıcı yardımı ile iyice karıştırın. Daha sonra pekmezli karışımı ocak üzerine alın. Orta ateş üzerinde sürekli karıştırarak, hafifçe koyu bir kıvam alana kadar pişirin.

Pelte tatlısı piştikten sonra porsiyonluk küçük kaselere ya da orta büyüklükteki bir servis kabına koyun. Oda ısısında soğumaya bırakın. Ardından da buzdolabında 2 saat kadar dinlenmeye bırakın.

Batman Yöresinin En Sevilen Tatlısı : Pelte Tatlısı

Hazırladığınız pelte tatlısının üzerini bolca iri dövülmüş ceviz ile süsleyerek, servis edebilirsiniz.

Pelte Tatlısı Hangi Yöreye Aittir? Başka Hangi İsimler İle Bilinir?

Pelte tatlısı Anadolunun bir çok yöresinde yüzyıllar boyunca sıkça yapılan az malzemeli, pratik bir tatlıdır. Adı ve yapılışı yöreden yöreye az çok farklılıklar gösterse de ana hatları genelde hep aynıdır. Bazı yörelerde bulamaç tatlısı, bazı yörelerde aside tatlısı olarak da bilinir. Hatta Osmanlı mutfağının çok sevilen bir tarifi olan su muhallebisi de bir nevi pelte tatlısıdır. Batman mutfağında ise pelte tatlısı, havdel tatlısı ismiyle bilinir.

Pelte Tatlısı Nasıl Bir Tatlıdır? Başka Nasıl Yapılır?

Pelte tatlısı içinde hiç beyaz şeker kullanılmadığından şekersiz tatlı olarak da geçer. Pelte tatlısı, tatlı tadını içinde şeker olmadığı için sadece pekmezden alır. Bu yüzden bu tatlıya pekmezli pelte tatlısı da denir. Sade pelte tatlısı yaparken pekmez yerine şeker kullanılır. Pelte tatlısının en yaygın iki çeşidi bunlardır. Bunların haricinde bir de portakallı ve limonlu pelte tatlısı vardır. Onlarda da içi ferahlatan lezzetleriyle çok güzel birer tatlıdır.

Pelte Tatlısı Kaç Dakikada Hazırlanır? Kaç Kişiliktir?

Bu tarifi hazırlamak için toplamda 15 dakika gerekmektedir. Bu sürenin 5 dakikası hazırlık, 10 dakikası da pişirme süresidir. Tarifte vermiş olduğumuz malzemeler 4 kişilik pelte tatlısı içindir.

Afiyet olsun

Videolu Tariflerimiz de Harika! Aşağıdan Hemen İzleyebilirsiniz:

YEMEKNET YouTube Kanalı

Pelte Tatlısı İle Alakalı Bunlar da Soruldu;