İncir Uyutması

İncir Uyutması Tarifi (3 Kişilik)

İncir Uyutması İçin Malzemeler :

  • 8 adet kuru incir
  • 500 ml süt

İncir Uyutması Nasıl Yapılır?

İncir Uyutması Yapılışı :

İncir uyutması yapımında; öncelikle 8 adet kuru inciri yıkayıp, çukur bir kap içine koyun. Üzerlerini geçecek kadar sıcak su döküp, 15-20 dakika kadar bekletin.

Daha sonra incirlerin suyunu süzüp, minik küpler halinde doğrayın. Doğranmış incirleri derin bir kap içine koyun. Ardından yarım litre sütü küçük bir tencere içine döküp, kaynama noktasına gelmeden ocak üzerinden alın. Sütün ısısı serçe parmağınızı yakmayacak derecede olacaktır. Ocaktan aldığınız sütü doğranmış incirlerin üzerine dökün. Pürüzsüz bir kıvam alana kadar hızlıca blenderdan geçirin.

Hazırladığınız incirli süt karışımını hızlı bir şekilde kaselere paylaştırın. Kaselerin üzerini bir tepsi ile kapatıp, tepsinin üzerine de temiz bir bez örtün. Yoğurt mayalar gibi oda sıcaklığında 2 saat kadar dinlenmeye bırakın.

Hiç Şeker İlavesiz, Sadece 2 Malzemeyle Yapılan Çok Özel Bir Tatlı : İncir Uyutması

2 saat sonunda dinlenen incir uyutmasını buzdolabında da en az 2-3 saat kadar soğumaya bırakın. Daha sonra üzerini istediğiniz şekilde süsleyerek, servis edebilirsiniz.

İncir Uyutması Tatlısı Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir?

İncir uyutmasının tutması için, dikkat edilmesi gereken en önemli nokta sütün sıcaklığının doğru ayarlanmasıdır. Bunun için sütü, yoğurt mayalama sıcaklığı olarak tabir edilen sıcaklığa gelene kadar ısıtın.

İncir uyutması yapımında, tüm incilerin iyice blenderdan geçtiğine ve hiç bir incir parçasının kalmamasına dikkat edin.

Son olarak sütlü incir tatlısını kaselere koyduktan sonra yoğurt mayalar gibi üzerlerini örtüp, oda ısısında dinlendirin. İncir uyutması adı da aslında bu dinlendirme işleminden gelmektedir.

İncir Uyutması Nedir? Sütlü İncir Uyutması Nasıl Bir Tatlıdır?

İncir uyutması, kuru incirin sütü mayalamasıyla ortaya çıkan çok özel bir incir tatlısıdır. Sadece 2 malzeme ile yapıldığı için hazırlaması son derece pratik ve hafif bir tatlıdır.

Bir diğer özelliği de incir uyutmasının şekersiz yapılmasıdır. Sadece süt ve kuru incir ile hiç şeker kullanmadan yapılan, sütlü incirli bir tatlıdır.

İncir Uyutması Kaç Dakikada Hazırlanır? Kaç Kişiliktir?

Bu tarifi hazırlamak için toplamda 30 dakika gerekmektedir. Bu sürenin 25 dakikası hazırlık, 5 dakikası da pişirme süresidir. Tarifte vermiş olduğumuz malzemeler 3 kişilik incir uyutması içindir.

Afiyet olsun

Videolu Tariflerimiz de Harika! Aşağıdan Hemen İzleyebilirsiniz:

YEMEKNET YouTube Kanalı

İncir Uyutması İle Alakalı Bunlar da Soruldu;