Pekmezli Un Helvası

Pekmez Helvası Tarifi (6 Kişilik)

Pekmezli Un Helvası İçin Malzemeler :

  • 125 gr tereyağı
  • 1 çay bardağı sıvı yağ
  • 2 su bardağı un
  • Şerbeti İçin:
  • 1 su bardağı pekmez
  • 2 su bardağı su
  • 1 su bardağı toz şeker

Pekmezli Un Helvası Nasıl Yapılır?

Pekmezli Un Helvası Yapılışı :

Pekmezli un helvası yapımı için; öncelikle şerbeti hazırlayıp, kenara alın. Orta boy derin bir kaba 1 su bardağı toz şeker koyun. Şekerin üzerine 2 su bardağı su ve 1 su bardağı pekmez dökün. Şeker eriyene kadar şerbeti sürekli karıştırın. Şerbeti ısıtmaya ya da kaynatmaya gerek yok. Helvanızı az şekerli seviyorsanız şeker miktarını biraz daha azaltabilirsiniz. Tarifte kullandığım su bardağı ölçüsü 200 ml dir. Çay bardağı ölçüsü 110 ml dir.

Diğer tarafta orta boy geniş bir tencere içine 125 gr tereyağı ve 1 çay bardağı sıvı yağ koyun. Tereyağı eriyene kadar sürekli karıştırın. Yağın üzerine 2 su bardağı un ekleyin. Unu yağa iyice yedirin.

Unun güzelce kokusu çıkıp, helvanın rengi hafifçe kahve rengi olana kadar sürekli karıştırarak, kavurun. Kavurduktan sonra ocağın altını kısın. Helvanın üzerine hazırladığınız pekmezli şerbeti azar azar dökün. Topaklanma olmaması için helvayı sürekli hızlı bir şekilde karıştırın. Pekmezli helva şerbetini tamamen çekip, kaşığa ve tencereye yapışmayacak kıvama gelene kadar pişirin.

Un Helvasını Bir De Böyle Deneyin : Pekmezli Un Helvası

Pekmezli un helvası piştikten sonra 5-10 dakika kadar demlenmeye bırakın. Daha sonra sıcak olarak servis edebilirsiniz.

Pekmezli Un Helvası Kaç Dakikada Hazırlanır? Kaç Kişiliktir?

Bu tarifi hazırlamak için toplamda 25 dakika gerekmektedir. Bu sürenin 10 dakikası hazırlık, 15 dakikası da pişirme süresidir. Tarifte vermiş olduğumuz malzemeler 6 kişilik pekmezli un helvası içindir.

Afiyet olsun

Videolu Tariflerimiz de Harika! Aşağıdan Hemen İzleyebilirsiniz:

YEMEKNET YouTube Kanalı

Pekmezli Un Helvası İle Alakalı Bunlar da Soruldu;