Tarif Arama

Şekersiz İrmik Helvası

Sütlü Pekmezli İrmik Helvası Tarifi (6 Kişilik)

Şekersiz İrmik Helvası İçin Malzemeler :

  • 1 su bardağı irmik
  • 1 yemek kaşığı tereyağı
  • 1/2 küçük çay bardağı sıvı yağ
  • Şerbeti İçin:
  • 2 su bardağı süt
  • 1 su bardağı pekmez

Şekersiz İrmik Helvası Nasıl Yapılır?

Şekersiz İrmik Helvası Yapılışı :

Şekersiz irmik helvası yapımında ilk olarak helvanın şerbetini hazırlayın. Bir tencere içine 2 su bardağı süt dökün. Ardından sütün üzerine 1 su bardağı pekmez koyup, güzelce karıştırın. Daha sonra şerbeti ocak üzerine alın. Şerbeti kaynatmadan sadece ısınmasını sağlayın. Tarifte kullandığım su bardağı ölçüsü 200 ml dir.

Diğer tarafta geniş bir tencere içine 1 yemek kaşığı tereyağı ve yarım küçük çay bardağı sıvı yağ koyup, ısıtın. Yağın üzerine 1 su bardağı irmik ekleyin. İrmiği yağa yedirerek, sürekli karıştırın. Orta ateş üzerinde irmiğin rengi hafifçe kahve rengi olana kadar sürekli karıştırarak kavurun. Daha sonra kavrulan irmiğin üzerine hazırladığınız pekmezli şerbeti azar azar döküp, bir yandan da sürekli karıştırın.

Şekersiz irmik helvası şerbetini çekip, koyulaşana kadar sürekli karıştırarak, pişirin. Daha sonra ocak üzerinden alıp, 10 dakika kadar dinlenmeye bırakın.

Bu Helvanın İçinde Hiç Beyaz Şeker Yok Ama Yine De Bildiğiniz Helva Gibi Helva : Şekersiz İrmik Helvası

Hazırladığınız şekersiz irmik helvasını bir yemek kaşığı ya da herhangi bir küçük kalıp ile şekil vererek servis edebilirsiniz.

Şekersiz İrmik Helvası Başka Nasıl Yapılır?

Şekersiz irmik helvasını süt ile yapabileceğiniz gibi su ile de yapabilirsiniz. Pekmez yerine bal kullanarak da helvanızı yapabilirsiniz.

Helva Yaparken Şeker Yerine Ne Kullanabiliriz?

Helva yapımında şeker kullanmak yerine, pekmez, keçi boynuzu özü ya da bal kullanabilirsiniz.

Şekersiz İrmik Helvası Kaç Dakikada Hazırlanır? Kaç Kişiliktir?

Bu tarifi hazırlamak için toplamda 25 dakika gerekmektedir. Bu sürenin 5 dakikası hazırlık, 20 dakikası da pişirme süresidir. Tarifte vermiş olduğumuz malzemeler 6 kişilik şekersiz irmik helvası içindir.

Afiyet olsun.

Videolu Tariflerimiz de Harika! Aşağıdan Hemen İzleyebilirsiniz:

YEMEKNET YouTube Kanalı