Izgara Mısır

Tavada Soslu Mısır Izgara Tarifi (4 Kişilik)

Izgara Mısır İçin Malzemeler :

  • 4 adet süt mısır
  • 3 adet kesme şeker
  • Su
  • Sosu İçin:
  • 1 yemek kaşığı tereyağı
  • 3 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 1 tatlı kaşığı kırmızı toz biber
  • 1 çay kaşığı sarımsak tozu
  • 1 çay kaşığı kırmızı pul biber
  • 1 çay kaşığı tuz

Izgara Mısır Nasıl Yapılır?

Izgara Mısır Yapılışı :

Izgara mısır yapımı için; öncelikle 4 adet süt mısırın kabuğunu soyun. Mısırların püsküllerini temizleyip, güzelce yıkayın. Mısırı soyduğunuz kabuklarından 4-5 yaprak ayırın.

Daha sonra mısırları bıçak yardımı ile ortadan ikiye kesin. Her bir parçanın orta kısmına yayvan birer çubuk sokun. Tarifte tahta adana kebap şişini ikiye bölüp kullandık. Bu şişleri de ızgara yaparken kolay çevirebilmek için tercih ettik. Eğer şişiniz yoksa kullanmak zorunda değilsiniz. Maşa yardımı ile çevirebilirsiniz.

Diğer tarafta derin bir tencerenin tabanına 2-3 tane mısır kabuğu koyun. Üzerlerine süt mısırları yerleştirin. Elinizde kalan mısır kabuklarını da mısırların aralarına yerleştirin. Mısır kabukları pişme esnasında mısırınızın daha lezzetli olmasını sağlar. Elinizde mısır kabuğu yoksa mısırları sade olarak da haşlayabilirsiniz. Ardından mısırların üzerini geçecek kadar su dökün ve 3 adet kesme şeker koyun. Tencereyi ocak üzerine alıp, kaynamaya bırakın. Kaynadıktan sonra mısırları orta ateş üzerinde 40 dakika yumuşayana kadar ara ara kontrol ederek pişirin. Mısırlar piştikten sonra suyunu süzüp, kenara alın.

Diğer tarafta sosu için; bir kase içine 1 yemek kaşığı oda ısısında ki tereyağını koyun. Tereyağın üzerine 3-4 yemek kaşığı zeytinyağı, 1 çay kaşığı sarımsak tozu, 1 tatlı kaşığı kırmızı toz biber, 1 çay kaşığı kırmızı pul biber ve 1 çay kaşığı dolusu tuz ekleyip, iyice karıştırın. Daha sonra büyük bir ızgara tavayı ocak üzerine alıp, iyice ısıtın. Isınan tavanın içine haşladığınız mısırları dizin. Mısırları ara ara döndürerek, hafifçe közlenmesini sağlayın. Ardından hazırladığınız sosu fırça yardımı ile közlenen mısırların üzerine sürüp, kısa bir süre daha döndüre döndüre pişirin.

Mısırı Böyle Deneyin Bundan Sonra Bu Lezzeti Hiç Bir Şeye Değişmezsiniz : Izgara Mısır

Hazırladığınız soslu ızgara mısırları servis edebilirsiniz.

Izgara Mısır Kaç Dakikada Hazırlanır? Kaç Kişiliktir?

Bu tarifi hazırlamak için toplamda 60 dakika gerekmektedir. Bu sürenin 10 dakikası hazırlık, 50 dakikası da pişirme süresidir. Tarifte vermiş olduğumuz malzemeler 4 kişilik ızgara mısır içindir.

Afiyet olsun

Videolu Tariflerimiz de Harika! Aşağıdan Hemen İzleyebilirsiniz:

YEMEKNET YouTube Kanalı

Izgara Mısır İle Alakalı Bunlar da Soruldu;