Tarif Arama

Höşmerim Tatlısı (Balıkkesir Yöresi)

Höşmerim Tatlı (Balıkkesir Yöresi) Tarifi

Höşmerim Tatlısı (Balıkkesir Yöresi) İçin Malzemeler :

  • 1 kilo pişmemiş süt
  • 2 adet yumurta
  • 1 çay kaşığı peynir mayası
  • 50 gr tereyağı
  • 1,5 su bardağı irmik
  • 4 su bardağı toz şeker
  • Üzeri İçin:
  • Hindistan cevizi

Höşmerim Tatlısı (Balıkkesir Yöresi) Nasıl Yapılır?

Höşmerim Tatlısı (Balıkkesir Yöresi) Yapılışı :

İlk olarak derin bir tencereye 1 kilo süt döküp, ocak üzerine koyun. Sütü parmağınızı yakmayacak dereceye kadar ısıtın. Daha sonra sütü ocaktan alın. İçine 1 çay kaşığı peynir mayası ekleyip, 1 dk kadar karıştırın. Ardından tencerenin kapağını kapatın. Kalın bir mutfak bezi ile sıkıca sarın. 1 saat mayalanmaya bırakın.

Mayalanan sütü tel çırpıcı ile iyice karıştırın. Üzerine 2 adet yumurta kırın. İyice karıştırın. Daha sonra 1,5 su bardağı irmik ve 50 gr tereyağ ekleyin. Tencereyi ocak üzerine koyun. 5-10 dk orta ateşte karıştırarak, pişirin. Son olarak 4 su bardağı toz şeker ekleyin. Tekrar karıştırarak, koyulaşana kadar pişirin.

Pişen höşmerim tatlısını ocaktan alın. Üzerine havlu kağıt koyun. Kapağını kapatın. 10-15 dk kadar demlenmeye bırakın. Daha sonra sıcak ya da soğuk olarak servis edebilirsiniz.

Peynir mayasını eczanelerde ya da baharatçılarda bulabilirsiniz.

Höşmerim İsmi Nerden Gelmektedir? : Rivayete göre askere giden evin erkeği uzun yıllar vatani görevini yaptıktan sonra huzurla, sevinçle, evine döner. Hanımı canından çok sevdiği hayat arkadaşını birden karşısında görünce çok sevinir. Kısa bir sohbetten sonra hanımı yiğidine bir sofra kurmaya karar verir, fakat evde hazırda sunabileceği yiyecek yoktur. Ne yapsam acaba diye düşünürken süzekte asılı taze peynir gözüne ilişir. Hanımı peynirden bir şey hazırlamaya karar verir.

Höşmerim Tatlısı (Balıkkesir Yöresi)

Taze peyniri hafif ateşte pişirmeye başlar. İçine yumurta sarısı, şeker ve irmik katarak pişirir. Yaptığını yiğidine sunar ve biraz yemesini bekledikten sonra merakla Hoş mu erim. Hoş mu erim ? diye sorar. Kocası memnuniyetle Hoş hoş diyerek, hanımı takdir eder. Balıkesirin bu meşhur tatlısının hikayesi dilden dile, kulaktan kulağa anlatıla anlatıla HÖŞMERİM adını almıştır.

Afiyet olsun
Eline Sağlık Denemenin En Kolay Yolu :En lezzetli Höşmerim Tatlısı (Balıkkesir Yöresi) nasıl yapılır? Kolayca yapacağınız Höşmerim Tatlısı (Balıkkesir Yöresi) tarifinin hazırlanışını adım adım RESİMLİ olarak anlattık. Eminiz ki Höşmerim Tatlısı (Balıkkesir Yöresi) tarifimizi yaptığınız da, siz de çok beğeneceksiniz.
Höşmerim Tatlısı (Balıkkesir Yöresi):

:2014-02-03

Höşmerim Tatlısı (Balıkkesir Yöresi) Malzemeleri : https://ye-mek.net/tarif/detay/hosmerim-tatlisi-malzemeleri