Tarif Arama

Höşmerim Tatlısı (Balıkkesir Yöresi)

Höşmerim Tatlısı (Balıkkesir Yöresi) Tarifi (8 Kişilik)

Höşmerim Tatlısı (Balıkkesir Yöresi) İçin Malzemeler :

  • 1 kilo pişmemiş süt
  • 2 adet yumurta
  • 1 çay kaşığı peynir mayası
  • 50 gr tereyağı
  • 1,5 su bardağı irmik
  • 4 su bardağı toz şeker

Höşmerim Tatlısı (Balıkkesir Yöresi) Nasıl Yapılır?

Höşmerim Tatlısı (Balıkkesir Yöresi) Yapılışı :

Höşmerim tatlısı yapımında; ilk olarak derin bir tencere içine 1 kilo sütü döküp, ocak üzerine koyun. Sütü parmağınızı yakmayacak dereceye kadar ısıtın. Daha sonra sütü ocaktan alın. İçine 1 çay kaşığı peynir mayası ekleyin. 1 dk kadar karıştırın. Ardından tencerenin kapağını kapatın. Kalın bir mutfak bezi ile sıkıca sarın. 1 saat mayalanmaya bırakın.

Mayalanan sütü tel çırpıcı ile iyice karıştırın. Üzerine 2 adet yumurta kırın. Çırpıcı ile iyice karıştırın. Daha sonra tencereye 1 buçuk su bardağı irmik ve 50 gr tereyağ ekleyin. Tencereyi ocak üzerine koyun. 5-10 dk orta ateşte karıştırarak, pişirin. Son olarak tencereye 4 su bardağı toz şeker ekleyin. Tekrar karıştırarak, koyulaşana kadar pişirin.

Höşmerim tatlısı piştikten sonra ocaktan alın. Üzerine havlu kağıt koyun. Kapağını kapatın. 10-15 dk kadar demlenmeye bırakın.

Güzel Balıkesirin Dillere Destan Tatlısı : Höşmerim

Hazırladığınız höşmerim tatlısını ılık ya da soğuk olarak servis edebilirsiniz.

Peynir Mayası Nerede Bulunur?

Peynir mayasını eczanelerde ya da baharatçılarda bulabilirsiniz. Fiyatı çok yüksek bir ürün değildir.

Höşmerim Nedir? İsmi Nerden Gelmektedir? Nasıl Bir Tatlıdır?

Höşmerim, Balıkesir yöresine ait peynirli bir tatlıdır.

Rivayete göre askere giden evin erkeği uzun yıllar vatani görevini yaptıktan sonra huzurla, sevinçle, evine döner. Hanımı canından çok sevdiği hayat arkadaşını birden karşısında görünce çok sevinir. Kısa bir sohbetten sonra hanımı yiğidine bir sofra kurmaya karar verir, fakat evde hazırda sunabileceği yiyecek yoktur. Ne yapsam acaba diye düşünürken süzekte asılı taze peynir gözüne ilişir. Hanımı peynirden bir şey hazırlamaya karar verir.

Taze peyniri hafif ateşte pişirmeye başlar. İçine yumurta sarısı, şeker ve irmik katarak pişirir. Yaptığını yiğidine sunar ve biraz yemesini bekledikten sonra merakla Hoş mu erim. Hoş mu erim ? diye sorar. Kocası memnuniyetle Hoş hoş diyerek, hanımı takdir eder. Balıkesirin bu meşhur tatlısının hikayesi dilden dile, kulaktan kulağa anlatıla anlatıla HÖŞMERİM adını almıştır.

Höşmerim Tatlısı (Balıkkesir Yöresi) Kaç Dakikada Hazırlanır? Kaç Kişiliktir?

Bu tarifi hazırlamak için toplamda 50 dakika gerekmektedir. Bu sürenin 15 dakikası hazırlık, 35 dakikası da pişirme süresidir. Tarifte vermiş olduğumuz malzemeler 8 kişilik höşmerim tatlısı (balıkkesir yöresi) içindir.

Afiyet olsun.

Videolu Tariflerimiz de Harika! Aşağıdan Hemen İzleyebilirsiniz:

YEMEKNET YouTube KanalıHöşmerim Tatlısı (Balıkkesir Yöresi):