Dondurucuda Kışlık Bamya Saklama

Bamya Dondurucuda Nasıl Saklanır? (3 Kişilik)

Dondurucuda Kışlık Bamya Saklama İçin Malzemeler :

  • 500 gr taze bamya
  • 2 adet domates
  • 1/2 çay kaşığı tuz
  • 1/2 limon suyu

Dondurucuda Kışlık Bamya Saklama Nasıl Yapılır?

Dondurucuda Kışlık Bamya Saklama Yapılışı :

Dondurucuda kışlık bamya saklama yönteminde; yarım kilo bamyayı iyice yıkayıp, varsa sap kısmına yakın kalın tüylerini temizleyin. Daha sonra yıkadığınız bamyaları temiz bir bez ile iyice kurulayın. Ardından bamyaların sap kısımlarını bıçak ile sağdan sola doğru döndürerek, kesin. Tepe kısmını huni şeklinde çıkartın.

Diğer tarafta 2 adet domatesin kabuğunu soyup, küpler halinde kesin. Orta boy geniş bir tencere içine doğranmış domatesleri koyun. Domatesleri orta ateş üzerinde 2 dakika kadar pişirin. Ardından domateslerin üzerine bamyaları ekleyin. Bamyanın üzerine yarım çay kaşığı tuz ve yarım limon suyu koyun. Bamyaların rengi sararıncaya kadar arada bir hafifçe karıştırarak, yaklaşık 15 dk kadar pişirin.

Kış için hazırladığınız bamyayı ocak üzerinden alıp, soğumaya bırakın. Soğuyan kışlık bamyayı buzdolabı poşetlerine paylaştırın. Bamyaları poşetin içine eliniz ile yayıp, içine bir pipet yerleştirin. Poşeti pipete iyice sarın. Poşetin ağzını elinizle kapatarak içindeki havayı çekip, vakumlanmasını sağlayın. Poşetin ağzını bağlayın. Poşetin ağzını bağladıktan sonra kışlık bamyaları tekrar bir poşete koyun. Bamyalar 2 poşet içinde olursa, bulunduğu dondurucuda diğer donan sebzelerin kokusunu almaz.

Hiç Salyalanmaz, Asla Kokusu Olmaz  : Dondurucuda Kışlık Bamya Saklama

Hazırladığınız bu yöntem ile bamyaları dondurucuda 1 sene boyunca saklayabilirsiniz.

Dondurucuda Bamya Saklamanın Püf Noktaları Nelerdir?

Kışlık bamya yapımı için, bamyaları yıkayıp, ardından iyice kurulayın. Kurulamadan tepe kısımlarını ayıklamayın. Tepe kısımlarını bıçak ile sağdan sola doğru döndürerek, kesin. Tepe kısmını huni şeklinde çıkartın. Bamyaların çok fazla pişmesine izin vermeden sadece sararıncaya kadar arada bir çok karıştırmadan pişirin. Pişme esnasında limon suyu eklemeyi unutmayın.

Dondurucuda Kışlık Bamya Saklama Kaç Dakikada Hazırlanır? Kaç Kişiliktir?

Bu tarifi hazırlamak için toplamda 30 dakika gerekmektedir. Bu sürenin 15 dakikası hazırlık, 15 dakikası da pişirme süresidir. Tarifte vermiş olduğumuz malzemeler 3 kişilik dondurucuda kışlık bamya saklama içindir.

Afiyet olsun

Videolu Tariflerimiz de Harika! Aşağıdan Hemen İzleyebilirsiniz:

YEMEKNET YouTube Kanalı

Dondurucuda Kışlık Bamya Saklama İle Alakalı Bunlar da Soruldu;