Çiğden Bamya Konservesi

Pişirmeden Bamya Konservesi Tarifi (3 Orta Boy Kavanoz)

Çiğden Bamya Konservesi İçin Malzemeler :

  • 600 gr taze bamya
  • 3 adet orta boy domates
  • 2 adet yeşil biber
  • 1 adet kırmızı kapya biber
  • 3 çay kaşığı tuz
  • 6 yemek kaşığı zeytinyağı

Çiğden Bamya Konservesi Nasıl Yapılır?

Çiğden Bamya Konservesi Yapılışı :

Çiğden bamya konservesi yapımı için; ilk olarak 600 gr bamyanın sap kısmına yakın kalın tüyleri varsa temizleyin. Ardından bamyaları bol su içinde iyice yıkayın. Yıkadığınız bamyaları temiz bir bez üzerine yayıp, iyice kurulayın. Bamyaları kuruladıktan sonra tepe kısmını bıçak ile sağdan sola doğru döndürerek, kesin ve huni şeklinde çıkartın. Ayıkladığınız bamyaları hem rengini koruması hem de salyalanmaması için 3-4 dakika kadar limonlu su içinde bekletebilirsiniz. Diğer tarafta 3 adet orta boy domatesin kabuğunu soyup, küçük küpler şeklinde doğrayın. 2 adet yeşil biber ve 1 adet kırmızı kapya biberin çekirdek kısımlarını temizleyin. Küpler şeklinde doğrayıp, karıştırın.

Daha sonra 3 adet orta boy kavanozun tabanına doğranmış biberleri eşit bir şekilde paylaştırın. Biberlerin üzerine de doğranmış domateslerden biraz koyun. Ardından kavanozlara taze bamyaları eşit bir şekilde paylaştırın. Bamyaların arasında fazla boşluk kalmaması için sıkıca bastırarak yerleştirin. Taze bamyaların üzerine de doğranmış domateslerden ekleyin. Ardından her bir kavanozun üzerine 1 er çay kaşığı tuz serpiştirin. Tuz ekledikten sonra her bir kavanozun üzerine 2 şer yemek kaşığı zeytinyağı dökün. Daha sonra kavanozların kapaklarını 2 geri 1 ileri olacak şekilde sıkıca kapatın. Mutlaka yeni konserve kapağı kullanın ve kavanozunuzu kullanmadan önce sterilize edip, temiz olduğundan emin olun.

Diğer tarafta kavanozların tamamının sığabileceği derin bir tencereyi ocak üzerine yerleştirin. Kavanozları tencerenin içine düz bir şekilde oturtun. Kavanozların mümkünse üzerini geçecek kadar soğuk su dökün. Yeterli derinlikte tencereniz yoksa kavanozların en az yarısını geçecek kadar su ile doldurun. Ardından kaynamaya bırakın. Konserveler kaynamaya başladıktan sonra ocağın altını biraz kısıp, konserveleri 60 dakika kadar daha kaynatmaya devam edin. Kaynama işlemi bittikten sonra kavanozları tencere içinden dikkatli bir şekilde alıp, temiz bir mutfak bezi üzerine koyun. Her bir kavanozun kapağını dikkatli bir şekilde tekrardan iyice sıkın. Kapakları sıkıştırma esnasında fıs şeklinde bir hava sesi duyabilirsiniz. Bunun için endişe etmenize gerek yoktur. Ardından kavanozları bekletmeden hemen ters çevirip, temiz bir beze sarın. Bu şekilde oda sıcaklığında 1 gün boyunca soğumaya bırakın.

En Garanti Yöntem, Bamya Böyle 2 Yıl Bile Dursa Hiç Bir Şey Olmaz : Çiğden Bamya Konservesi

Hazırladığınız bamya konservesinin kapakları içe doğru çökük ise konserveleriniz vakumlanmış demektir. Her ihtimale karşı konserveleri 2 gün güneş almayan bir yerde bekletip, gözlemleyin. Kavanozlarda akma ya da kapaklarda atma yoksa konserveleri güneş almayan serin bir yerde aylarca saklayabilirsiniz.

Bamya Konservesi Nasıl Pişirilir?

Bamya konservesini pişirmek için; öncelikle doğranmış soğanı yağ içinde kavurun. Ardından biraz salça ekleyip, kavurmaya devam edin. Daha sonra tencereye bamya konservesini ekleyip, 1-2 kez karıştırın. Ardından damak tadınıza göre tuz, limon suyu ve sıcak su koyup, kısık ateş üzerinde pişirin. Bamya kolay dağılan ve salyalanabilen bir sebze olduğu için çok karıştırmadan pişirmeye özen gösterin.

Çiğden Bamya Konservesi Kaç Dakikada Hazırlanır? Kaç Kişiliktir?

Bu tarifi hazırlamak için toplamda 80 dakika gerekmektedir. Bu sürenin 20 dakikası hazırlık, 60 dakikası da pişirme süresidir. Tarifte vermiş olduğumuz malzemeler 3 orta boy kavanoz çiğden bamya konservesi içindir.

Afiyet olsun

Videolu Tariflerimiz de Harika! Aşağıdan Hemen İzleyebilirsiniz:

YEMEKNET YouTube Kanalı

Çiğden Bamya Konservesi İle Alakalı Bunlar da Soruldu;