Çilekli Dondurma

Ev Yapımı Çilekli Dondurma Tarifi (4 Kişilik)

Çilekli Dondurma İçin Malzemeler :

  • 500 gr çilek
  • 200 ml sıvı krema
  • 1 su bardağı toz şeker
  • 1 yemek kaşığı yoğurt
  • 1/2 limon suyu

Çilekli Dondurma Nasıl Yapılır?

Çilekli Dondurma Yapılışı :

Çilekli dondurma yapımı için; öncelikle yarım kilo çileğin yeşil olan yapraklarını temizleyin. Ardından çilekleri bol su içinde yıkayıp, süzmeye bırakın.

Daha sonra çilekleri mutfak robotu içine koyun. Çileklerin üzerine 1 su bardağı toz şeker ve yarım limon suyu ekleyin. Toz şeker miktarını çileklerinizin tatlılık oranına göre ayarlayabilirsiniz. Ardından çilekleri şeker ve limon suyu ile birlikte mutfak robotundan iyice geçirip, püre haline getirin. Diğer tarafta derin bir kase içine 200 ml sıvı krema koyun. Sıvı kremanın yağ oranı yüksek olanını tercih edin. Sıvı krema katı bir kıvam alana kadar mikser yardımı ile iyice çırpın. Çırptığınız kremanın üzerine çilek püresini ve 1 yemek kaşığı yoğurdun katı kısmından koyun. Son olarak tüm malzemeleri özleşinceye kadar mikser ile çırpın. Çok fazla karıştırmamaya özen gösterin.

Hazırladığınız çilekli karışımı kullanacağınız dondurma kabı içine dökün. Kabın kapağı açık bir şekilde derin dondurucuya kaldırın. 1 saat sonra çilekli dondurmanızı derin dondurucudan çıkartıp, bir kaşık yardımı ile güzelce karıştırın. Ardından dondurmanızı tekrardan derin dondurucuya kaldırın. Yaptığınız bu işlemi 1 saat aralıklarla 4 kere tekrarlayın. Dondurmayı karıştırmamızdaki sebep kristalleşmeyi önlemek, daha hızlı ve eşit donmasını sağlamaktır. Karıştırma işleminiz tamamen bittikten sonra dondurma kabınızın kapağını kapatıp, 1 gece derin dondurucuda bekletin.

Artık Hep Bu Tarifle Yapıyorum, Hazırlardan Daha Güzel : Çilekli Dondurma

Hazırladığınız ev yapımı çilekli dondurmayı derin dondurucudan çıkartıp, 3-4 dakika kadar oda ısısında bekletin. Ardından dondurma kaşığı yardımı ile kaselere koyup, servis edebilirsiniz.

Çilekli Dondurma Nasıl Bir Tariftir? Başka Nasıl Yapılır?

Çilekli dondurma, az malzeme ile evde kolayca yapacağınız, dışarıdan aldığınız dondurmaları aratmayacak lezzette, kaşık kaşık yedirtecek, yerken içinizi ferahlatacak, kendi doğal rengi ile oldukça iştah açıcı, mis kokulu ve çok lezzetli bir tariftir. Çilekli dondurmayı çilek ile yapabileceğiniz gibi böğürtlenli, karadutlu, kavunlu ya da vişneli olarak da yapabilirsiniz.

Çilekli Dondurma Kaç Dakikada Hazırlanır? Kaç Kişiliktir?

Bu tarifi hazırlamak için toplamda 20 dakika gerekmektedir. Bu sürenin 20 dakikası da hazırlık süresidir. Tarifte vermiş olduğumuz malzemeler 4 kişilik çilekli dondurma içindir.

Afiyet olsun

Videolu Tariflerimiz de Harika! Aşağıdan Hemen İzleyebilirsiniz:

YEMEKNET YouTube Kanalı

Çilekli Dondurma İle Alakalı Bunlar da Soruldu;