Kavunlu Dondurma

Sütlü Kavunlu Dondurma Tarifi (4 Kişilik)

Kavunlu Dondurma İçin Malzemeler :

  • 1 adet orta boy kavun
  • 200 ml sıvı krema
  • 1 su bardağı toz şeker
  • 1 su bardağı süt

Kavunlu Dondurma Nasıl Yapılır?

Kavunlu Dondurma Yapılışı :

Kavunlu dondurma yapımı için; öncelikle küçük bir tencere içine 1 su bardağı toz şeker koyun. Şekerin üzerine 1 su bardağı süt döküp, ocak üzerine koyun. Şeker tamamen eriyene kadar sürekli karıştırıp, ocak üzerinden alın. Ardından şerbeti kenarda soğumaya bırakın.

Daha sonra 1 adet orta boy kavunu ortadan ikiye kesip, çekirdek kısımlarını temizleyin. Ardından kavunu dilimlere ayırıp, kabuğunu soyun. Dilimlediğiniz kavunları mutfak robotu içine koyun. Kavunları mutfak robotundan iyice geçirip, püre haline getirin. Diğer tarafta derin bir kase içine 200 ml sıvı krema koyun. Sıvı kremanın yağ oranı yüksek olanını tercih edin. Sıvı krema katı bir kıvam alana kadar mikser yardımı ile iyice çırpın. Çırptığınız kremanın üzerine robottan geçirdiğiniz kavun püresini ve başta hazırladığınız sütlü şerbeti ekleyin. Son olarak tüm malzemeleri özleşinceye kadar mikser ile güzelce çırpın.

Hazırladığınız kavunlu karışımı orta boy yayvan bir kap içine dökün. Kabın kapağı açık bir şekilde derin dondurucuya kaldırın. 1 saat sonra kavunlu dondurmayı derin dondurucudan çıkartıp, blender ya da bir çatal yardımı ile kenarlardan içe doğru güzelce karıştırın. Ardından dondurmayı tekrardan derin dondurucuya kaldırın. Yaptığınız bu işlemi 1 saat aralıklarla 4 kere tekrarlayın. Dondurmayı karıştırmamızdaki sebep kristalleşmeyi önlemek, daha hızlı ve eşit donmasını sağlamaktır. Karıştırma işlemi tamamen bittikten sonra kabın kapağını kapatıp, 1 gece derin dondurucuda bekletin.

Mis Gibi Kokusuyla Her Kaşıkta Nefis Bir Kavun Lezzeti : Kavunlu Dondurma

Hazırladığınız sütlü kavunlu dondurmayı derin dondurucudan çıkartın. Ardından dondurma kaşığı yardımı ile kaselere koyup, servis edebilirsiniz.

Kavunlu Dondurma Nasıl Bir Dondurmadır?

Kavunlu dondurma, havaların ısınması ve kavunların tezgahlarda yerini alması ile sıkça yapılan, hoş kokulu, aromatik ve iç serinleten bir dondurma çeşididir.

Kavunlu Dondurma Yapılırken Hangi Kavunlar Tercih Edilmelidir?

Kavunlu dondurma, hemen hemen her kavun türü ile yapılabilir. Fakat daha lezzetli dondurma yapmak için tatlı, olgun ve aromatik kavunlar tercih edilmelidir.

Kırkağaç, Hasanbey, Van, Casaba ve Muz kavunları hem lezzet hem de aromatik kokuları ile kavunlu dondurma yaparken gönül rahatlığı ile tercih edebileceğiniz kavun türlerinin başında gelir.

Kavunlu Dondurma Kaç Dakikada Hazırlanır? Kaç Kişiliktir?

Bu tarifi hazırlamak için toplamda 15 dakika gerekmektedir. Bu sürenin 15 dakikası da hazırlık süresidir. Tarifte vermiş olduğumuz malzemeler 4 kişilik kavunlu dondurma içindir.

Afiyet olsun

Videolu Tariflerimiz de Harika! Aşağıdan Hemen İzleyebilirsiniz:

YEMEKNET YouTube Kanalı

Kavunlu Dondurma İle Alakalı Bunlar da Soruldu;