Meyveli Dondurma

Karışık Meyveli Dondurma Tarifi (6 Kişilik)

Meyveli Dondurma İçin Malzemeler :

  • 150 gr çilek
  • 50 gr vişne
  • 50 gr kiraz
  • 1 adet küçük boy şeftali
  • 2 adet küçük boy muz
  • 200 ml sıvı krema
  • 4 yemek kaşığı pudra şekeri

Meyveli Dondurma Nasıl Yapılır?

Meyveli Dondurma Yapılışı :

Meyveli dondurma yapımı için; öncelikle 150 gr çilek, 50 gr vişne ve 50 gr kirazı güzelce yıkayıp, kurulayın. Vişne ve kirazın çekirdeğini çıkartın. Çileği 2-3 parçaya kesin. Ardından 1 adet küçük boy şeftali ve 2 adet küçük boy muzun kabuğunu soyup, küçük küçük doğrayın. Siz isteğe göre arzu ettiğiniz başka taze meyveleri de kullanabilirsiniz. Kullanacağınız meyvelerin miktarlarını arttırıp, azaltabilirsiniz.

Diğer tarafta hazırladığınız meyveleri orta büyüklükte kapaklı bir kap içine güzelce yerleştirin. Ardından meyveleri derin dondurucuya koyup, iyice donmalarını sağlayın. Daha sonra iyice donan meyveleri derin dondurucudan çıkartıp, 2 dakika kadar oda ısısında bekletin. Ardından meyveleri mutfak robotu ya da blender haznesi içine koyun. Meyvelerin üzerine 4-5 yemek kaşığı pudra şekeri ekleyin. Şeker miktarını meyvelerin tatlılık oranına göre ayarlayabilirsiniz. Ardından meyveleri pudra şekeri ile birlikte mutfak robotundan iyice geçirip, püre haline getirin. Püre haline getirdiğiniz meyveleri derin bir kap içine koyun. Üzerine 200 ml sıvı krema ekleyin. Sıvı kremanın yağ oranı yüksek olanını tercih edin. Son olarak tüm malzemeleri özleşinceye kadar mikser ile çırpın. Çok fazla karıştırmamaya özen gösterin.

Hazırladığınız meyveli karışımı orta boy yayvan bir kap içine koyun. Karışımı spatula yardımı ile kabın içine güzelce yayın. Kabın kapağı açık bir şekilde derin dondurucuya kaldırın. 1 saat sonra meyveli dondurmayı derin dondurucudan çıkartıp, bir çatal yardımı ile kenarlardan içe doğru güzelce karıştırın. Ardından dondurmayı tekrardan derin dondurucuya kaldırın. Yaptığınız bu işlemi 1 saat aralıklarla 4 kere tekrarlayın. Dondurmayı karıştırmamızdaki sebep kristalleşmeyi önlemek, daha hızlı ve eşit donmasını sağlamaktır. Karıştırma işleminiz tamamen bittikten sonra dondurma kabınızın kapağını kapatıp, 1 gece derin dondurucuda bekletin.

Hazır Almaya Hiç Gerek Yok! Bu Dondurmayı Evde Yapması Çok Kolay : Meyveli Dondurma

Hazırladığınız karışık meyveli dondurmayı derin dondurucudan çıkartın. Dondurma kaşığı yardımı ile kaselere koyup, servis edebilirsiniz.

Hangi Meyvelerden Dondurma Yapılır?

Dondurma yapımında istediğiniz mevsim meyvelerini kullanabilirsiniz. Karpuz ve kavunu mevsiminde taze olarak çilek, karadut, böğürtlen, muz, ahududu, şeftali, mango ve kiraz gibi meyveleri derin dondurucuda saklayıp, daha sonra dondurma yapımında kullanabilirsiniz. Dilerseniz yukarıda saydığımız meyveleri dondurma yapımında taze olarak da kullanabilirsiniz.

Meyveli Dondurma Kaç Dakikada Hazırlanır? Kaç Kişiliktir?

Bu tarifi hazırlamak için toplamda 20 dakika gerekmektedir. Bu sürenin 20 dakikası da hazırlık süresidir. Tarifte vermiş olduğumuz malzemeler 6 kişilik meyveli dondurma içindir.

Afiyet olsun

Videolu Tariflerimiz de Harika! Aşağıdan Hemen İzleyebilirsiniz:

YEMEKNET YouTube Kanalı

Meyveli Dondurma İle Alakalı Bunlar da Soruldu;