Vişneli Dondurma

Ev Yapımı Vişneli Dondurma Tarifi (4 Kişilik)

Vişneli Dondurma İçin Malzemeler :

  • 500 gr vişne
  • 200 ml sıvı krema
  • 1 su bardağı toz şeker
  • 1/2 çay bardağı süt

Vişneli Dondurma Nasıl Yapılır?

Vişneli Dondurma Yapılışı :

Vişneli dondurma yapımı için; öncelikle yarım kilo vişnenin saplarını koparıp, güzelce yıkayın. Ardından vişnelerin çekirdek kısımlarını bir pipet yardımı ile çıkartın.

Daha sonra çekirdeklerini ayıkladığınız vişneleri orta boy geniş bir tava içine koyun. Vişnelerin üzerine 1 su bardağı toz şekeri serpiştirin. Kısık ateş üzerinde şekerler tamamen eriyip, vişneler suyunu bırakana kadar karıştırın. Vişne sosu kaynayıp, hafifçe yoğun bir kıvam alana kadar kısık ateş üzerinde 30 dakika ara ara karıştırarak, pişirin. Daha sonra pişen vişne sosunu ocak üzerinden alıp, kenarda soğumaya bırakın. Vişne sosunuz iyice soğuduktan sonra derin bir kap içine koyun. Vişne sosunu blenderdan geçirip, püre haline getirin. Ardından buzdolabında biraz soğumaya bırakın.

Diğer tarafta derin bir kase içine 200 ml sıvı krema koyun. Sıvı kremanın yağ oranı yüksek olanını tercih edin. Sıvı krema katılaşana kadar mikser yardımı ile iyice çırpın. Çırptığınız kremanın üzerine vişne püresini ve yarım çay bardağı süt koyun. Süt miktarını isteğe göre biraz daha arttırabilirsiniz. Son olarak tüm malzemeleri özleşinceye kadar mikser ile karıştırın. Çok fazla karıştırmamaya özen gösterin.

Hazırladığınız vişneli dondurma karışımını orta boy yayvan bir kap içine koyup, güzelce yayın. Kabın kapağı açık bir şekilde derin dondurucuya kaldırın. 1 saat sonra vişneli dondurmayı derin dondurucudan çıkartıp, bir çatal yardımı ile kenarlardan içe doğru güzelce karıştırın. Ardından dondurmanızı tekrardan derin dondurucuya kaldırın. Yaptığınız bu işlemi 1 saat aralıklarla 4-5 kere tekrarlayın. Dondurmayı karıştırmamızdaki sebep kristalleşmeyi önlemek, hızlı ve eşit donmasını sağlamaktır. Karıştırma işleminiz tamamen bittikten sonra dondurma kabınızın kapağını kapatıp, 1 gece derin dondurucuda bekletin. Bu dondurmayı ne kadar bekletirseniz bekletin, hiç bir zaman buz gibi donup sert olmaz, her zaman kremamsı bir kıvamda olur.

Bu Dondurma Hazır Aldıklarınızdan Çok Daha Güzel : Vişneli Dondurma

Hazırladığınız ev yapımı vişneli dondurmayı derin dondurucudan çıkartıp, dondurma kaşığı yardımı ile kaselere koyarak servis edebilirsiniz.

Vişneli Dondurma Kaç Dakikada Hazırlanır? Kaç Kişiliktir?

Bu tarifi hazırlamak için toplamda 50 dakika gerekmektedir. Bu sürenin 20 dakikası hazırlık, 30 dakikası da pişirme süresidir. Tarifte vermiş olduğumuz malzemeler 4 kişilik vişneli dondurma içindir.

Afiyet olsun

Videolu Tariflerimiz de Harika! Aşağıdan Hemen İzleyebilirsiniz:

YEMEKNET YouTube Kanalı

Vişneli Dondurma İle Alakalı Bunlar da Soruldu;