Tarif Arama

Bulamaç Tatlısı

Bulamaç Tatlısı Tarifi (2 Kişilik)

Bulamaç Tatlısı İçin Malzemeler :

  • 2 su bardağı su
  • 1 yemek kaşığı tepeleme toz şeker
  • 1 yemek kaşığı tepeleme un
  • 1 yemek kaşığı tereyağı
  • Üzeri İçin:
  • İri dövülmüş ceviz içi

Bulamaç Tatlısı Nasıl Yapılır?

Bulamaç Tatlısı Yapılışı :

Bulamaç tatlısı yapımında; küçük bir tencere içine 2 su bardağı su dökün. Suyun üzerine 1 yemek kaşığı tepeleme toz şeker ve 1 yemek kaşığı tepeleme un ekleyin.

Daha sonra tenceredeki karışımı pürüzsüz bir kıvam alana kadar çırpıcı ile iyice karıştırın. Ocağın altını yakıp, kısık ateş üzerinde kaynayana kadar sürekli karıştırın. Diğer tarafta küçük bir tava içine 1 yemek kaşığı tereyağı koyup, biraz kızdırın. Bulamaç tatlısı piştikten sonra üzerine kızdırdığınız tereyağı dökün. Tatlı sıcakken iyice karıştırın.

Denizli Yöresinin Çok Özel ve Güzel Bir Tatlısı (Yapması Çok Kolay) : Bulamaç Tatlısı

Hazırladığınız bulamaç tatlısını bir kaseye alıp, oda ısısında soğumaya bırakın. Ardından da buzdolabında 2 saat soğumaya bırakın. Soğuduktan sonra üzerini bolca iri dövülmüş ceviz ile süsleyerek, servis edebilirsiniz.

Bulamaç Nedir? Bulamaç Tatlısı Nasıl Bir Tatlıdır? Başka Nasıl Yapılır?

Bulamaç, suyla unu karıştırarak elde edilen sulu ve cıvık karışımdır. Bulamaç tatlısı da bu karışıma az miktarda şeker ve tereyağ eklenerek yapılır. Adını buradan almaktadır.

Bulamaç tatlısı Denizli yöresine ait, yapması kolay, az malzemeli ve çok hafif bir tatlıdır. Başka yörelerde farklı yapılış şekilleri de mevcuttur. Yaparken su yerine süt kullanan yöreler olduğu gibi yaparken içine ya da yaptıktan sonra üzerine pekmez katan yöreler de vardır.

Bulamaç Tatlısı Kaç Dakikada Hazırlanır? Kaç Kişiliktir?

Bu tarifi hazırlamak için toplamda 15 dakika gerekmektedir. Bu sürenin 5 dakikası hazırlık, 10 dakikası da pişirme süresidir. Tarifte vermiş olduğumuz malzemeler 2 kişilik bulamaç tatlısı içindir.

Afiyet olsun.

Videolu Tariflerimiz de Harika! Aşağıdan Hemen İzleyebilirsiniz:

YEMEKNET YouTube Kanalı