Tarif Arama

Acılı Patlamış Mısır

Acılı Patlamış Mısır Tarifi (1 Kişilik)

Acılı Patlamış Mısır İçin Malzemeler :

  • 1 türk kahvesi fincanı cin mısırı
  • 2 yemek kaşığı sıvı yağ
  • 2 çay kaşığı acı kırmızı pulbiber
  • Tuz

Acılı Patlamış Mısır Nasıl Yapılır?

Acılı Patlamış Mısır Yapılışı :

Acılı patlamış mısır için; aldığınız mısırın taze olmasına ve tencerenin taban kalınlığının ince olmasına özen gösterin.

Derin orta büyüklükte bir tencere içine 2 yemek kaşığı sıvı yağ dökün. Yüksek ateş üzerinde ısıtın. Isınan yağın üzerine 1 türk kahvesi fincanı cin mısırı ekleyin. Mısırların rengi değişene kadar karıştırın. Patlamaya çok yakın 2 çay kaşığı acı kırmızı pul biber ekleyip, tekrar karıştırın.

Daha sonra tencerenin kapağını kapatıp, mısırların patlamasını bekleyin. Mısır patlamaya başlayınca tencerenin saplarından tutup, 2-3 defa sallayın. Bu esnada kesinlikle tencerenin kapağını açmayın.

Acı Severlerin Vazgeçilmezi Olacak Bir Tad : Acılı Patlamış Mısır

Tencereden gelen patlama sesleri bittikten sonra ocağın altını kapatın. Hazırladığınız acılı patlamış mısırları bir kase içine koyup, servis edebilirsiniz.

Afiyet olsun.

Bugün ne pişirsem, akşama ne yapsam derdinden tamamen kurtaran günlük, haftalık hatta aylık menülerimizi gördünüz mü? Eğer henüz göz atmadıysanız şimdi hemen inceleyebilirsiniz. Günün Menüsü / Bugün Ne Pişirsem?

Sitemizde her biri adım adım fotoğraflı binlerce özel tarif var. Arzu ettiğiniz tarifi aşağıdaki arama bölümünden kolayca arayıp, bulabilirsiniz.