Tarif Arama

Pırasalı Sac Böreği (4-5 Kişilik)

Pırasalı Sac Böreği (4-5 Kişilik)

Pırasalı Sac Böreği (4-5 Kişilik) İçin Malzemeler :

  • 1 ölçü çiğ börek hamuru
  • Harcı için:
  • 1 kilo pırasa
  • 1 büyük soğan
  • Yarım çay bardağı zeytinyağı
  • Arzunuza göre deniz tuzu ve karabiber

Pırasalı Sac Böreği (4-5 Kişilik) Nasıl Yapılır?

Pırasalı saç böreğinin harcını hazırlamak için pırasa ve soğanı incecik kıyın. Zeytinyağını kaim tabanlı geniş bir tavada ısıtın. Pırasa ve soğanı az tuz ilavesi ile kısık ateşte arada sırada karıştırarak kavurmaya başlayın. Yaklaşık yarım saat sonra altın sarısı bir renk aldığında ateşten alabilirsiniz. Pırasanız mis gibi kokacak. Arzunuza göre ilave tuz ve karabiber serpip bir kenarda bekletin.

Pırasalı saç böreğinin hamurunu 20 eşit bezeye bölüp bezeleri 15-20 santim çapında açın. Açtığınız hamurun yarısının üzerini pırasalı harçla ince bir tabaka oluşturacak şekilde kaplayın. Hamurun diğer yarısını üzerine kapatın. Kenar kısımlarını parmağınızla üzerine sıkıca bastırarak kapayın. Diğer bezeleri de aynı şekilde hazırlayın.

Pırasalı saç böreğini, sobada veya sacda veya çok hafif yağlanmış bir tavada alt üst ederek üzeri benek benek esmerleşene kadar pişirin. Sıcacıkken, dilerseniz tereyağı ve pulbiberle servis yapın.

Afiyet olsunPırasalı Sac Böreği (4-5 Kişilik):
Yemek Tarifleri


      Bu bölümdeki tarifler, sizin gibi değerli takipcilerimiz tarafından hazırlanmış ve bize gönderilmiştir. Tamamı denenmiş yemek tarifleri için sitemizin ana sayfasına göz atabilirsiniz.