Tarif Arama

Pekmezli Kek (10 Kişilik)

Pekmezli Kek (10 Kişilik)

Pekmezli Kek (10 Kişilik) İçin Malzemeler :

 • 2 su bardağı artı 2 yemek kasığı tam buğday unu
 • 4 yumurta (akı sarısı ayrılmış)
 • 8 yemek kaşığı (200 gr) tereyağı (oda sıcaklığında)
 • 1 su bardağı pekmez
 • Bir tutam vanilya tozu
 • 4 yemek kaşığı süt
 • İki tutam deniz tuzu
 • Kalıp için tereyağı ve irmik

Pekmezli Kek (10 Kişilik) Nasıl Yapılır?

Fırınınızı 180 (turbo 160) derecede ısıtın. 25 santim boyunda dikdörtgen (veya orta boy yuvarlak) bir kek kalıbını yağlayın ve üzerine irmik serpiştirin. Unu eleyin, eleğin üzerinde kalan kepeği de unun üzerine ilave edin. Bir kenarda bekletin.

Temiz bir çırpma kabının içinde yumurta aklarını bir tutam tuz ilavesiyle yumuşak kar haline gelinceye kadar çırpın. Bir kenarda bekletin.

Ayrı bir kabın içinde tereyağı, pekmez, vanilya ve bir tutam tuzu köpük köpük olana kadar çırpın. Tüm malzeme birbiri ile iyice karışmış olmalı. Daha sonra birer birer yumurta sarılarını ilave edin. Her seferinde karışımı iyice çırpın. Bu aşamaya kadar karışımı toplam 20 dakika çırpmış olmalısınız.

Un ve sütü kaşık kaşık ilave edin. Her eklemeden sonra tahta kaşık yardımıyla iyice karıştırın.

Un ve sütün tamamım ekledikten sonra yumurta akını bunların tümüne tahta kaşıkla harmanlayarak yedirin.

Hazırladığınız hamuru kek kalıbına dökün, üzerini kaşığın tersiyle düzeltin. Sıcak fırının orta rafında 50-60 dakika kadar pişirin. Pişirme süresinin sonlarına doğru kekin ortasına bir kürdan batırın, kürdan temiz çıkıyorsa pişmiş demektir. Kapalı fırında 10 dakika daha beklettikten sonra çıkarın. Oda sıcaklığında 5 dakika kadar ılınmasını bekledikten sonra kekin kalıba değen kenarlarını bıçakla serbestleştirin. Üzerine geniş bir tabak kapatıp kek kalıbını ıslak bir bezle ovarak soğutun ve dikkatlice tersyüz edin. Tekrar dikkatlice çevirip tel ızgara üzerinde soğumaya bırakın.

Afiyet olsunPekmezli Kek (10 Kişilik):
Yemek Tarifleri


   Bu bölümdeki tarifler, sizin gibi değerli takipcilerimiz tarafından hazırlanmış ve bize gönderilmiştir. Tamamı denenmiş yemek tarifleri için sitemizin ana sayfasına göz atabilirsiniz.