Tekir Tava

Mısır Unlu Tekir (Barbun) Balığı Kızartması Tarifi (2 Kişilik)

Tekir Tava İçin Malzemeler :

  • 500 gr tekir balığı
  • 1/2 su bardağı mısır unu
  • Kırmızı toz biber
  • Karabiber
  • Tuz
  • Zeytinyağı

Tekir Tava Nasıl Yapılır?

Tekir Tava Yapılışı :

Tekir tava yapımı için, ilk olarak yarım kilo tekir balığını ayıklayın. Pullarını temizleyin. İsteğe göre balıkları aldığınız yere de bu işlemi yaptırtabilirsiniz. Ardından ayıkladığınız balıkları güzelce yıkayın. Yıkadığınız balıkları süzgeç ya da kevgir içinde bekletip, sularının iyice süzülmesini sağlayın.

Diğer tarafta orta boy temiz bir poşet içerisine yarım su bardağı mısır unu koyun. Üzerine damak tadınıza göre tuz, karabiber ve kırmızı toz biber ekleyin. Poşetin ağzını kapatıp, poşeti sallayarak mısır ununu baharatlar ile birlikte iyice karıştırın. Daha sonra tekir balıklarını mısır unlu karışımın üzerine koyun. Poşetin ağzını kapatıp, sallayarak tüm balıkların mısır ununa güzelce bulanmasını sağlayın.

Daha sonra balıkları orta boy bir tavanın içine yanyana gelecek şekilde yerleştirin. Ocağın altını açıp, tavanın iyice ısınmasını sağlayın. Tava iyice ısındıktan sonra balıkların üzerine ve tavanın içine 5-6 yemek kaşığı zeytinyağı dökün. Tavanın kapağını kapatmadan, yüksek ateş üzerinde balıkları 3 dakika pişirin. Daha sonra balıkların üzerine tavadan biraz daha küçük düz bir kapak kapatın. Kapak ve tavayı birlikte kaldırıp, tavayı yan çevirin. Tavadaki balığın yağını bir kase içine süzün. Yağını süzdükten sonra balığı ters çevirin. Ardından süzdüğünüz yağı tavanın içine döküp, yayın. Ardından tekir balığını dikkatli bir şekilde tava içine koyun ve diğer tarafını da 3 dakika pişirmeye devam edin.

Yapmasını Bilirseniz En Güzel Balıkların Başında Bu Balık Gelir : Tekir Tava

Hazırladığınız tavada mısır unlu tekir balığı kızartmasını servis tabağına alın. Ardından sıcak olarak yanında soğan, turp ve limon ile servis edebilirsiniz.

Tekir Hangi Ayda Yenir?

Tekir balığı, genellikle kış aylarında lezzetlidir. Aralık, ocak, şubat ve mart aylarında tekir balığı en lezzetli olduğu aylardır.

Tekir Nasıl Bir Balıktır?

Tekir, vücut rengi kırmızı-pembe renkte olan bir balık türüdür. Yuvarlak bir vücut şekline sahip ve başının alt kısmında bir çift bıyık bulunur. Tekir balıkları genelde 10-25 cm civarında bir boya sahiptir. Tekir balığı yakın akraba olmaları nedeniyle barbun balığı ile karıştırılır. Ancak ikisi farklı balıklardır. Tekir balığı küt kafa yapısı ve birinci sırt yüzgecindeki siyah benekler sayesinde barbun balığından ayrılır.

Tekir Tava Kaç Dakikada Hazırlanır? Kaç Kişiliktir?

Bu tarifi hazırlamak için toplamda 18 dakika gerekmektedir. Bu sürenin 10 dakikası hazırlık, 8 dakikası da pişirme süresidir. Tarifte vermiş olduğumuz malzemeler 2 kişilik tekir tava içindir.

Afiyet olsun

Yanına Başka Ne Gider?

Videolu Tariflerimiz de Harika! Aşağıdan Hemen İzleyebilirsiniz:

YEMEKNET YouTube Kanalı

Tekir Tava İle Alakalı Bunlar da Soruldu;