Hamsi Çıtlama

Hamsi Çıtlatma Tarifi (4 Kişilik)

Hamsi Çıtlama İçin Malzemeler :

  • 500 gr hamsi
  • 2 adet orta boy soğan
  • 1 yemek kaşığı kuş üzümü
  • 2 tutam maydanoz
  • 4 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 1/2 çay bardağı su
  • Kırmızı pul biber
  • Karabiber
  • Tuz

Hamsi Çıtlama Nasıl Yapılır?

Hamsi Çıtlama Yapılışı :

Hamsi çıtlama yapımı için, öncelikle yarım kilo hamsiyi ayıklayıp, güzelce yıkayın. İsteğe göre hamsileri aldığınız yere ayıklatabilirsiniz. Arzu ederseniz hamsilerin kılçığını çıkarabilirsiniz. Hamsi balıklarını yıkadıktan sonra süzgeç içine alıp, suyunun iyice süzülmesini sağlayın.

Diğer tarafta 2 adet orta boy soğanın kabuğunu soyup, ay şeklinde ince ince doğrayın. Doğradığınız soğanları orta boy geniş bir tavanın tabanına güzelce yayın. Soğanların üzerine 2-3 tutam ince ince doğranmış maydanoz ve 1 yemek kaşığı kuş üzümü serpiştirin. Tavaya koyduğunuz malzemelerin üzerine ayıklayıp, suyunu süzdüğünüz hamsi balıklarını düzgün ve boşluk bırakmadan aralıksız olarak dizin.

Daha sonra tavaya dizdiğiniz balıkların üzerine damak tadınıza göre tuz, karabiber ve kırmızı pul biber serpiştirin. Ardından balıkların üzerine 4 yemek kaşığı zeytinyağı gezdirin. Son olarak balıkların üzerine yarım çay bardağı su dökün. Tavayı ocak üzerine koyun ve kapağını kapatın. Ardından yüksek ateş üzerinde kaynamaya bırakın. Kaynadıktan sonra kısık ateş üzerinde 20-25 dakika pişirin. Hamsi çıtlamanın pişmesine yakın tavanın kapağını açın ve suyunu iyice çektirin.

Bu Lezzeti Ancak İşin Ustaları Bilir, Yapar : Hamsi Çıtlama

Hazırladığınız hamsi çıtlatmayı yanında bol yeşillikli bir salata ile servis edebilirsiniz.

Hamsi Çıtlaması Nedir? Başka Nasıl Yapılır?

Hamsi çıtlaması yöreden yöreye farklı yapılışlara sahiptir. Bazı yörelerde bu tarifteki gibi soğan ve kuş üzümü ile yapılır, bazı yörelerde de soğan ve kuş üzümü kullanmadan yapılmaktadır. Bunun için hamsiler tavaya dizilir. Üzerlerine tuz, karabiber, pul biber ve ince ince doğranmış maydanoz serpiştirilir. Zeytinyağı ve su eklenip, tavanın kapağı kapatılarak pişirilir. Hamsi balıkları suyunu çektikten sonra, çıtır çıtır ses gelmeye başlayacaktır. Hamsi yemeğinin ismi de buradan gelmektedir.

Hamsi Çıtlama Kaç Dakikada Hazırlanır? Kaç Kişiliktir?

Bu tarifi hazırlamak için toplamda 45 dakika gerekmektedir. Bu sürenin 20 dakikası hazırlık, 25 dakikası da pişirme süresidir. Tarifte vermiş olduğumuz malzemeler 4 kişilik hamsi çıtlama içindir.

Afiyet olsun

Yanına Başka Ne Gider?

Videolu Tariflerimiz de Harika! Aşağıdan Hemen İzleyebilirsiniz:

YEMEKNET YouTube Kanalı

Hamsi Çıtlama İle Alakalı Bunlar da Soruldu;