Hamsi Tava

Mısır Unlu Hamsi Tava Tarifi (2 Kişilik)

Hamsi Tava İçin Malzemeler :

  • 500 gr hamsi
  • 1/2 su bardağı mısır unu
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • Zeytinyağı

Hamsi Tava Nasıl Yapılır?

Hamsi Tava Yapılışı :

Hamsi tava yapımı için, öncelikle yarım kilo hamsiyi ayıklayıp, güzelce yıkayın. İsteğe göre hamsileri aldığınız yere ayıklatabilirsiniz. Balıklarınızı yıkadıktan sonra süzgeç veya kevgir içinde bekleterek suyunun iyice süzülmesini sağlayın.

Diğer tarafta bir kaba yarım su bardağı mısır unu koyun. Üzerine 1 tatlı kaşığı tuz ekleyip, iyice karıştırın. Daha sonra suyu süzülen hamsileri mısır unlu karışımın üzerine koyun. Eliniz ile hamsilerin her tarafını mısır ununa güzelce bulayın.

Daha sonra orta boy bir tavanın tabanına çok hafif zeytinyağı dökün. Ardından hamsileri tavanın içine düzgün ve sık sık boşluk bırakmadan aralıksız olarak dizin. Tavayı ocak üzerine koyun. Balıkların üzerine de biraz zeytinyağı gezdirin. Tavanın kapağını kapatmadan, yüksek ateş üzerinde balıkları 3-4 dakika pişirin. Ardından orta kısık ateş üzerinde balıkların alt kısmı kızarana kadar pişirmeye devam edin. Alt tarafı kızaran balıkların üzerine tavadan daha küçük düz bir kapak ya da bir tabak kapatın. Balığı ters çevirmeden önce balığın yağını dikkatli bir şekilde bir kase içine süzdürün. Eğer balığın yağını süzmeden ters çevirirseniz fazla yağı dökülür ve eliniz yanar. Bu yüzden mutlaka dikkatli olun. Balığınızı ters çevirdikten sonra süzdüğünüz yağı tavaya döküp, yayın. Ardından balığınızı dikkatli bir şekilde tavaya yerleştirin. Diğer tarafının da güzelce kızarmasını sağlayın.

Hamsiyi Böyle Yapın, Parmak Yedirten Lezzetiyle Çıtır Çıtır Oluyor : Hamsi Tava

Hazırladığınız hamsi tavayı havlu kağıt serili bir tabak üzerine alın. Fazla yağının süzülmesini sağlayın. Ardından çıtır hamsi tavayı yanında soğan, roka, turp ve limon ile servis edebilirsiniz.

Hamsi Tava Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Hamsi tava yapımında öncelikle hamsilerin kuru kalmayacak şekilde mısır ununa bulandığına emin olun. Hamsileri tavaya dizerken düzgün ve sık sık boşluk bırakmadan aralıksız olarak yerleştirin. Balığınızın alt tarafı kızardıktan sonra ters çevirmeden önce balığın yağını dikkatli bir şekilde bir kase içine süzdürün. Eğer balığın yağını süzmeden ters çevirirseniz fazla yağı dökülür ve eliniz yanar. Bu yüzden mutlaka dikkatli olun.

Hamsi Tava Nasıl Bir Tariftir? Başka Nasıl Yapılır?

Hamsi tava evde kolayca yapabileceğiniz lezzetli bir balık tava tarifidir. Hamsi pişme esnasında evi fazla kokutmaz. Piştikten sonra çıtır çıtır olur. Eğer hamsileriniz küçük ise kılçıkları ile birlikte yemenizde dahi bir sakınca yoktur. Zaten yerken içinde kılçık olduğunu dahi hissetmezsiniz.

Hamsi tavayı bu tarifte olduğu gibi mısır ununa bulayarak yapabileceğiniz gibi arzu ederseniz sadece una ya da mısır unu ile normal beyaz un karışımına bulayarak da yapabilirsiniz. Hatta damak zevkinize göre bulama harcının içine karabiler, kırmızı biber gibi çeşitli baharatlarda katabilirsiniz.

Hamsi tavayı bu şekilde yapabileceğiniz gibi arzu ederseniz fırında da pişirebilirsiniz.

Hamsi Tava Kaç Dakikada Hazırlanır? Kaç Kişiliktir?

Bu tarifi hazırlamak için toplamda 30 dakika gerekmektedir. Bu sürenin 15 dakikası hazırlık, 15 dakikası da pişirme süresidir. Tarifte vermiş olduğumuz malzemeler 2 kişilik hamsi tava içindir.

Afiyet olsun

Yanına Başka Ne Gider?

Videolu Tariflerimiz de Harika! Aşağıdan Hemen İzleyebilirsiniz:

YEMEKNET YouTube Kanalı

Hamsi Tava İle Alakalı Bunlar da Soruldu;