Tavada Çıtır Börek

Tavada Çıtır Börek Tarifi (4 Kişilik)

Tavada Çıtır Börek İçin Malzemeler :

  • 2 adet yufka
  • Tereyağı
  • Sucuk dilimleri
  • Kaşar peynir dilimleri

Tavada Çıtır Börek Nasıl Yapılır?

Tavada Çıtır Börek Yapılışı :

Tavada çıtır börek için; ilk olarak 1 adet yufkayı tezgah üzerine serin. Yufkanın bir kenarını içe katlayın. Yufkanın diğer kenar kısmını da içe katlayın. Ardından yufkanın kısa kenar kısımlarını da üst üste gelecek şekilde içe katlayın. Daha sonra katladığınız yufkanın bir kenarını tekrar içe katlayın. Katlamış olduğunuz yufkayı rulo şeklinde sarın. Rulo yufkayı bıçak yardımı ile ince ince kesin. Diğer yufkaya aynı işlemi uygulayın. Kestiğiniz yufka parçalarını eliniz ile 3-4 kere karıştırarak, birbirlerinden ayırın.

Daha sonra ince ince kestiğiniz yufkaların yarısını büyük geniş bir teflon tavanın tabanına yerleştirip, eliniz ile bastırın. Yufkanın üzerine aralıklı olarak küçük küçük tereyağ parçaları koyun. Ardından bolca kaşar peynir dilimleri yerleştirin. Peynirlerin üzerine de bolca sucuk dilimleri koyun. Tekrar kaşar peynir dilimleri yerleştirin. Peynirlerin üzerine de aralıklı olarak küçük küçük tereyağ parçaları koyun. Son olarak kalan yufka parçalarını tavaya yerleştirin. Eliniz ile üzerine hafifçe bastırın.

Hazırladığınız tava böreğini ocak üzerine alın. Tavanın kapağını kapatın. Orta ateş üzerinde alt tarafını hafifçe kızarana kadar pişirin. Daha sonra böreği ters çevirin. Tavanın kapağını kapatmadan diğer tarafını pişirin.

Bayat Yufkalardan Nefis Bir Börek Yapın : Tavada Çıtır Börek

Tavada çıtır börek piştikten sonra servis tabağına ters çevirip, alın. Dilimleyip, sıcak olarak servis edebilirsiniz. Tavada çıtır böreği, evde kalan yarım yufkalardan, yırtılmış yada bayatlamış yufkalardan yapabilirsiniz. Hem bunlar değerlenmiş olur, hem de pratik çıtır çıtır bir börek yapmış olursunuz.

Tavada Çıtır Börek Kaç Dakikada Hazırlanır? Kaç Kişiliktir?

Bu tarifi hazırlamak için toplamda 25 dakika gerekmektedir. Bu sürenin 10 dakikası hazırlık, 15 dakikası da pişirme süresidir. Tarifte vermiş olduğumuz malzemeler 4 kişilik tavada çıtır börek içindir.

Afiyet olsun

Videolu Tariflerimiz de Harika! Aşağıdan Hemen İzleyebilirsiniz:

YEMEKNET YouTube Kanalı

Tavada Çıtır Börek İle Alakalı Bunlar da Soruldu;