Tavada Yalancı Su Böreği

Tavada Yalancı Su Böreği Tarifi (10 Kişilik)

Tavada Yalancı Su Böreği İçin Malzemeler :

  • 3 adet yufka
  • Sosu İçin:
  • 2 adet yumurta
  • 1 şişe soda
  • 1 çay bardağı sıvı yağ
  • 1 çay bardağı süt
  • İç Malzemesi İçin:
  • 1 kase beyaz peynir
  • 1 kase kaşar peynir
  • Tereyağ parçaları

Tavada Yalancı Su Böreği Nasıl Yapılır?

Tavada Yalancı Su Böreği Yapılışı :

Tavada yalancı su böreği yapımında; öncelikle 1 kase küçük küçük parçalanmış beyaz peynir ve 1 kase küçük küçük parçalanmış kaşar peyniri bir kap içinde karıştırın. Böreğin sosu için; çukur bir kap içine 2 adet yumurta kırın. Üzerine 1 çay bardağı sıvı yağ dökün. Ardından kaba 1 çay bardağı süt ve 1 şişe soda koyun. Sosu tel çırpıcı yardımı ile iyice karıştırın.

Diğer tarafta 26-28 cm lik bir tava içini bolca tereyağı ile yağlayın. 1. yufkayı yanlardan sarkacak şekilde tava içine serin. Kalan 2 adet yufkayı da parça parça bölüp, kenara alın. Tava içine serdiğiniz yufkanın üzerine hazırladığınız sosdan gezdirin. Sosu gezdirdikten sonra 1 kat yufka parçası serip, bu yufkanın üzerini bolca ıslatın. Ardından tekrar bir kat yufka parçası serip, tekrar sos ile ıslatın. 1 kat daha yufka parçası serin. Bu yufka parçasının üzerini ıslatmadan, sadece peynirli harcın yarısını koyup, yayın. Peynirli harcın üzerine küçük küçük tereyağı parçaları koyun. Daha sonra peynirli harcın üzerine tekrardan yufka parçası serip, sos ile bolca ıslatın. Aynı işlemi tekrardan yapıp, sos ile ıslatın. Bir kat daha serip, sos ile ıslatmadan kalan peynirli harcı koyup, yayın. Küçük küçük tereyağı parçalarından da yerleştirin. Son olarak kalan yufka parçalarını da koyup, sos ile bolca ıslatın. Küçük küçük tereyağı parçalarından koyun. Yandan sarkan yufka parçalarını da içe doğru bolca ıslatarak, kapatın. Böreği kapattıktan sonra üzerine sosdan bolca sürün.

Hazırladığınız tavada yalancı su böreğini ocak üzerine alın. Tavanın kapağını kapatıp, yüksek ateş üzerinde 1-2 dakika kadar ısınmasını sağlayın. Daha sonra kısık ateş üzerinde böreği pişirin. Böreğin alt tarafı piştikten sonra bir tabak yardımı ile ters çevirip, tavaya koyun. Tekrardan tavanın kapağını kapatıp, böreğin diğer tarafını pişirmeye devam edin.

Elde Açılmış Gerçek Su Böreği Lezzetinde : Tavada Yalancı Su Böreği

Tavada yalancı su böreği piştikten sonra 10 dakika kadar dinlenmeye bırakın. Daha sonra dilimleyerek, servis edebilirsiniz. İsteğe göre böreği akşamdan hazırlayıp, ertesi günüde pişirebilirsiniz.

Tavada Yalancı Su Böreği Kaç Dakikada Hazırlanır? Kaç Kişiliktir?

Bu tarifi hazırlamak için toplamda 30 dakika gerekmektedir. Bu sürenin 10 dakikası hazırlık, 20 dakikası da pişirme süresidir. Tarifte vermiş olduğumuz malzemeler 10 kişilik tavada yalancı su böreği içindir.

Afiyet olsun

Videolu Tariflerimiz de Harika! Aşağıdan Hemen İzleyebilirsiniz:

YEMEKNET YouTube Kanalı

Tavada Yalancı Su Böreği İle Alakalı Bunlar da Soruldu;