Ekşi Karadut Şurubu

Ekşi Karadut Şurubu

Ekşi Karadut Şurubu İçin Malzemeler :

  • Küçük bir kase karadut
  • 5-6 yemek kaşığı toz şeker (isteğe göre arttırabilirsiniz)
  • 1/2 limon suyu
  • Süslemek İçin:
  • Buz parçaları

Ekşi Karadut Şurubu Nasıl Yapılır?

Ekşi Karadut Şurubu Yapılışı :

Karadutların saplarını çıkartıp, güzelce yıkayın. Derin bir kaba koyup, üzerine 5-6 yemek kaşığı toz şeker ilave edip, el ile hamur yoğurur gibi iyice ezin. Daha sonra yarım limon suyu ekleyip, karıştırın. Ardından ayrı bir kaba tel süzgeçten posası kalana kadar geçirin.

Kalan posayı bir kaba koyup, üzerine 1 su bardağı su ekleyip, tekrar yoğurarak, süzgeçten geçirin.

Hazırladığınız şurubu şişelere döküp, buzdolabına koyun. Konsantre olarak hazırladığınız bu şurubu, servis yapacağınız zaman yarım bardak şuruba yarım bardak soğuk su ilave edip, servis edebilirsiniz.

Eğer karadut tatlı ise limon suyunu fazla koyun. Elinizde az miktarda karadut var ise, şekerini arttırıp, şurup ölçüsünü düşürerek, daha çok sıvı ile de tüketebilirsiniz.

Karadutun ekşi ve tatlı olarak iki türü vardır. Ekşi olan oldukça karakteristik bir meyvedir. Sert ve mayhoş bir tadı vardır. Şurup yapımında daha çok tercih edilen de bu türüdür. Tatlı olan ise normal dut tadına çok yakındır. Sadece rengi beyaz değil koyu siyahtır. Her iki türünü de toplarken ve yerken dikkat etmek gerekir, çünkü suyu son derece bulaşıcı ve zor çıkan bir lekedir.

Ekşi Karadut Şurubu

Mevsimi çabuk geçen bir meyvedir. Yaz aylarının sonlarına doğru olgunlaşır. Bu az bulunan meyvenin bir çok faydası vardır. Özellikle bazı hastalıkların tedavisinde sıklıkla kullanılırır.

Afiyet olsun

Videolu Tariflerimiz de Harika! Aşağıdan Hemen İzleyebilirsiniz:

YEMEKNET YouTube Kanalı

Ekşi Karadut Şurubu İle Alakalı Bunlar da Soruldu;