Tarif Arama

Bamya Turşusu

Bamya Turşusu Tarifi (1 Kg lık Konserve Kavanoz)

Bamya Turşusu İçin Malzemeler :

  • 500 gr taze bamya
  • 1 çay bardağı sirke
  • 1 yemek kaşığı kaya tuzu
  • 1 çay kaşığı limon tuzu
  • 6 diş sarımsak
  • Kavanozu dolduracak kadar kaynar su

Bamya Turşusu Nasıl Yapılır?

Bamya Turşusu Yapılışı :

Bamya turşusu yapmak için; ilk olarak yarım kilo taze bamyayı iyice yıkayın. Ardından baş kısımlarını sağda sola doğru huni şeklinde kesip, çıkartın.

Diğer tarafta 6 diş sarımsağın kabuklarını soyun. 1 kg lık konserve kavanozun dibine sarımsaklardan iki tanesini ortadan ikiye bölüp, atın. Ardından taze bamyaları yerleştirin. Bamyaların ara ve üst kısımlarına da sarımsaklardan yerleştirin.

Daha sonra bamyaların üzerine 1 çay kaşığı limon tuzu, 1 yemek kaşığı kaya tuzu ve 1 çay bardağı sirke koyun. Son olarak bamyaların üzerine çıkana kadar kaynar su dökün. Kavanozun kapağını sıkıca kapatıp, ters çevirin. Bu şekilde 1 saat bekletip, tekrar düz çevirin. Turşu suyunu sıcak koymamızın sebebi, bamyaların yeşil rengini koruması içindir.

Hazırladığınız bamya turşusunu 10 gün bekletin. Bu süre sonunda turşunuzu tüketebilirsiniz.

Bamya Turşusu

Bamya turşusu açıldıktan sonra buzdolabında ya da soğuk bir yerde muhafaza edin. Bamya turşusunun suyu kurulduktan sonraki ilk 10 gün içinde salyalı olur. 10 günden sonra su normal turşu suyu halini alır.

Afiyet olsun.

Bugün ne pişirsem, akşama ne yapsam derdinden tamamen kurtaran günlük, haftalık hatta aylık menülerimizi gördünüz mü? Eğer henüz göz atmadıysanız şimdi hemen inceleyebilirsiniz. Günün Menüsü / Bugün Ne Pişirsem?

Sitemizde her biri adım adım fotoğraflı binlerce özel tarif var. Arzu ettiğiniz tarifi aşağıdaki arama bölümünden kolayca arayıp, bulabilirsiniz.