Bamya Turşusu

Bamya Turşusu Tarifi (1 Büyük Boy Kavanoz)

Bamya Turşusu İçin Malzemeler :

  • 500 gr taze bamya
  • 1 çay bardağı sirke
  • 1 yemek kaşığı kaya tuzu
  • 1 çay kaşığı limon tuzu
  • 6 diş sarımsak
  • Kavanozu dolduracak kadar kaynar su

Bamya Turşusu Nasıl Yapılır?

Bamya Turşusu Yapılışı :

Bamya turşusu yapmak için; ilk olarak yarım kilo taze bamyayı iyice yıkayın. Ardından baş kısımlarını sağdan sola doğru huni şeklinde kesip, çıkartın.

Bamya turşusu yapımında; 6 diş sarımsağın kabuğunu soyun. 1 kg lık konserve kavanozun dibine sarımsaklardan iki tanesini ortadan ikiye bölüp, atın. Ardından taze bamyaları kavanoza yerleştirin. Bamyaların ara ve üst kısımlarına da sarımsaklardan yerleştirin.

Daha sonra bamyaların üzerine 1 çay kaşığı limon tuzu koyun. Ardından 1 yemek kaşığı kaya tuzu ekleyin. 1 çay bardağı sirke de koyun. Son olarak bamyaların üzerine çıkana kadar kaynar su dökün. Kavanozun kapağını sıkıca kapatın. Ardından kavanozu hemen ters çevirin. Bu şekilde 1 saat bekletip, tekrar düz çevirin. Turşu suyunu sıcak koymamızın sebebi, bamyaların yeşil rengini koruması içindir.

Kütür Kütür, Salatalık Turşusu Tadında : Bamya Turşusu

Hazırladığınız bamya turşusunu 10 gün bekletin. Bu süre sonunda turşunuzu tüketebilirsiniz. Bamya turşusu açıldıktan sonra buzdolabında ya da soğuk bir yerde muhafaza edin. Bamya turşusunun suyu kurulduktan sonraki ilk 10 gün içinde salyalı olur. 10 günden sonra su normal turşu suyu halini alır.

Bamya Turşusu Kaç Dakikada Hazırlanır? Kaç Kişiliktir?

Bu tarifi hazırlamak için toplamda 20 dakika gerekmektedir. Bu sürenin 20 dakikası da hazırlık süresidir. Tarifte vermiş olduğumuz malzemeler 1 büyük boy kavanoz bamya turşusu içindir.

Afiyet olsun

Bamya Turşusu Yanına Ne Gider?

Akşama Ne Yapsam?

Videolu Tariflerimiz de Harika! Aşağıdan Hemen İzleyebilirsiniz:

YEMEKNET YouTube Kanalı

Bamya Turşusu İle Alakalı Bunlar da Soruldu;