Balık Tava

Tavada Balık Kızartması Tarifi (2 Kişilik)

Balık Tava İçin Malzemeler :

  • 500 gr tavaya uygun balık
  • 1/2 su bardağı mısır unu
  • Tuz
  • Karabiber
  • Sıvı yağ

Balık Tava Nasıl Yapılır?

Balık Tava Yapılışı :

Balık tava için öncelikle uygun balığı alın. Arzu ettiğiniz tüm balıkları tavada pişirmek teknik olarak mümkün olsada bazı balıklar fırında bazı balıklar mangalda ve yine bazı balıklar da buğulama olarak daha lezzetli sonuçlar verir. Balık tava için, daha çok küçük balıklar tercih edilir. Hamsi, istavrit, tekir, barbunya, kıraça, çinekop, sardalya ve mezgit tavada yapmak için en uygun balık türleridir.

Balık tava yapımı için, öncelikle yarım kilo tavaya uygun olarak aldığınız balığı ayıklayıp, arzu ederseniz kafalarını da kopartın. İsteğe göre balıkları aldığınız yere ayıklatabilirsiniz. Eğer balık tava için tercih ettiğiniz balık pullu bir balık ise, balığı musluk altında pulları gidene kadar eliniz ile ovuşturarak, yıkayın. Ardından süzgeç veya kevgir içinde bekleterek fazla suyunun iyice süzülmesini sağlayın.

Diğer tarafta, yayvan ve geniş bir tabak içine yarım su bardağı kadar mısır unu koyun. Arzu ederseniz mısır unu yerine beyaz un da kullanabilirsiniz. Üzerine damak tadınıza göre tuz ve karabiber ekleyip, elinizle havalandırarak karıştırın. Bu sayede ununuzda varsa topaklanmalar da dağılacaktır. Balıkların suyu iyice süzüldükten sonra, teker teker unlu karışımın üzerine koyun. Bu esnada balıkların suyunun iyice süzüldüğünden emin olun. Çünkü eğer suyu iyice süzülmeden balığı unlamaya geçerseniz, unda topaklanmalar olur ve pişerken çok yağ çeker. Eliniz ile balığın her tarafını iyice una bulayın. Ardından fazla ununu silkeleyerek tabağın bir kenarında istifleyin.

Pişireceğiniz kadar balığı unladıktan sonra, orta boy bir tavanın tabanına çok az sıvı yağ dökün. Ayçiçek yağı da tercih edebilirsiniz ama lezzetli ve sağlıklı olması açısından zeytinyağı kullanmanızı öneririz. Ardından balıkları tavanın içine, aralarında hiç boşluk bırakmadan, sık sık dizin. Toplam pişirme süresi bakımından tek seferde ne kadar çok balık sığdırabilirseniz o kadar iyi olur. Balıkları tavaya dizdikten sonra tavayı ocak üzerine alın. Daha güzel pişmesi için balıkların üzerine de biraz sıvı yağ gezdirin. Yüksek ateş üzerinde balıkları 4 dakika kadar pişirin. Pişirme esnasında tavanın kapağını kapatmayın. 4 dakinanın ardından, ocağın altını biraz kısıp, orta ateş üzerinde balıkların alt kısmı güzelce kızarana kadar pişirmeye devam edin. Balıkların altları iyice kızardıktan sonra diğer taraflarını da pişirmeye geçin. Bunun için tavadan biraz daha küçük düz bir tabak ya da bir kapak alın ve tavadaki balıkların üzerine kapatın. İlk olarak tekrar kullanmak için tavadaki fazla yağı bir kap ya da bardak içine süzün. Ardından tavayı ters çevirin ve balıkların tabağın üzerine düşmesini sağlayın. Az önce bir kap içine süzdüğünüz yağı, tekrar tavaya koyun. Ardından tabak üzerine aldığınız balıkları, dikkatli bir şekilde tekrar tavaya yerleştirin. Balıkların diğer tarafları da güzelce kızarana kadar orta ateş üzerinde pişirmeye devam edin.

Ne Izgara Ne Fırın Kullanın, Balığın Asıl Lezzeti Böyle Pişirince Ortaya Çıkar : Balık Tava

Balık tavanın her iki tarafıda güzelce kızarıp, piştikten sonra fazla yağını süzüp, servis tabağına alın. Yanında soğan, roka ve limon ile servis edebilirsiniz.

Balık Tava Kaç Dakikada Hazırlanır? Kaç Kişiliktir?

Bu tarifi hazırlamak için toplamda 30 dakika gerekmektedir. Bu sürenin 15 dakikası hazırlık, 15 dakikası da pişirme süresidir. Tarifte vermiş olduğumuz malzemeler 2 kişilik balık tava içindir.

Afiyet olsun

Yanına Başka Ne Gider?

Videolu Tariflerimiz de Harika! Aşağıdan Hemen İzleyebilirsiniz:

YEMEKNET YouTube Kanalı

Balık Tava İle Alakalı Bunlar da Soruldu;