3 Portakaldan 5 Litre Portakal Suyu

3 Portakaldan 5 Litre Portakal Suyu Nasıl Yapılır?

3 Portakaldan 5 Litre Portakal Suyu İçin Malzemeler :

  • 3 adet portakal
  • 2 su bardağı toz şeker
  • 1 yemek kaşığı limon tuzu
  • 1 adet limon suyu
  • 5 litre su

3 Portakaldan 5 Litre Portakal Suyu Nasıl Yapılır?

3 Portakaldan 5 Litre Portakal Suyu Yapılışı :

İlk olarak 3 adet portakalı 1 gece önceden derin dondurucuya koyup, bekletin (Portakalların üzerlerine koku sinmesin diye bir poşete sarıp, koyabilirsiniz).

Daha sonra portakalları derin dondurucudan çıkartıp, iyice yıkayın. 10 dakika kadar oda ısısında bekletin. Her bir portakalı 8 eşit parçaya bölün. Mutfak robotu içine koyun. Üzerlerine 2 su bardağı toz şeker ekleyin. İyice ezilene kadar robottan geçirin.

Robottan geçirdiğiniz portakalları geniş ve derin bir kap içine koyun. Üzerine 5 litre su dökün. Ardından 1 yemek kaşığı limon tuzu ve 1 adet limon suyu ekleyip, karıştırın. Bu şekilde 15 dakika bekletin. Ara sıra karıştırın ki şeker ve limon tuzu iyice erisin.

Limon tuzu kullanmak istemezseniz, bunun yerine 1 adet daha sıkılmış limon suyu kullanabilirsiniz. Böylece daha doğal bir portakal suyu elde edersiniz. Portakal suyunda koyu bir turuncu renk elde etmek istiyorsanız, içine yarım çay kaşığı kadar turuncu gıda boyası, hazır nazo ya da tang ekleyebilirsiniz. ( Not : Biz bu tarifte eklemedik.)

3 Portakaldan 5 Litre Portakal Suyu

Son olarak portakal suyunu ince delikli süzgeçten geçirin. Hazırladığınız 3 portakaldan 5 litre portakal suyunu konserve şişelerine ya da sürahi içine koyup, buzdolabında uzun bir süre saklayabilirsiniz.

Afiyet olsun

Videolu Tariflerimiz de Harika! Aşağıdan Hemen İzleyebilirsiniz:

YEMEKNET YouTube Kanalı

3 Portakaldan 5 Litre Portakal Suyu İle Alakalı Bunlar da Soruldu;