Tarif Arama

Akıtma (8 akıtma)

Akıtma (8 akıtma)

Akıtma (8 akıtma) İçin Malzemeler :

  • 1,5 su bardağı süt
  • 1 su bardağı tam buğday unu
  • 2 yumurta
  • 1 çay kaşığı pekmez
  • Tuz

Akıtma (8 akıtma) Nasıl Yapılır?

Tüm malzemeyi geniş bir kabın içinde iyice çırpın. Sıvı kıvamlı bir hamur elde etmiş olacaksınız. Bu hamuru 1 saat oda sıcaklığında dinlendirin (Sabah pişireceğiniz akıtma için hamuru akşamdan hazırlayıp buzdolabında bekletebilirsiniz). Bu dinlendirme süresi boyunca un sıvıyı emerek iyice özlenecektir.

Kalın tabanlı küçük veya orta boy bir tavayı orta hararetli ateşte ısıtın. Tava ısındığında hafifçe yağlayın. Tavayı ateşten alın, akıtma hamurundan yaklaşık bir çorba kepçesi (kepçenizin büyüklüğü değişebilir, üçte bir su bardağı dolusu kadar olacak) tavanın ortasına dökün. Tavayı ileri geri hareket ettirerek hamurun tabanı incecik bir tabaka halinde tamamen kaplamasını sağlayın. Tavayı tekrar ateşe koyun. Orta-harlı ateşte akıtmanın kenarları hafifçe renk alıp kabarmaya başlayana kadar pişirin. Bir kürdan veya bıçağı akıtmanın çevresinde dolaştırıp tavaya tutunan bölümlerini serbest bırakın. Bir spatulayla veya parmaklarınızla akıtmayı tersyüz edin. Diğer tarafı da göz göz renk alana kadar pişirip temiz bir tabağa çıkarın.

Tavayı tekrar hafifçe yağlayarak aynı şekilde diğer hamurları da pişirmeye devam edin. Uzun süre bekletecekseniz pişen akıtmaların birbirine yapışmamaları için aralarına yağlı kağıt koyabilirsiniz. Tavanızın büyüklüğüne göre 8 veya daha fazla akıtma elde etmiş olacaksınız.

Afiyet olsunAkıtma (8 akıtma):
Yemek Tarifleri


      Bu bölümdeki tarifler, sizin gibi değerli takipcilerimiz tarafından hazırlanmış ve bize gönderilmiştir. Tamamı denenmiş yemek tarifleri için sitemizin ana sayfasına göz atabilirsiniz.