Yumurtalı Çiriş Otu Kavurması

Yumurtalı Çiriş Otu Tarifi (4 Kişilik)

Yumurtalı Çiriş Otu Kavurması İçin Malzemeler :

  • 500 gr çiriş otu
  • 1 adet orta boy soğan
  • 4 adet yumurta
  • 4 yemek kaşığı zeytinyağı
  • Tuz
  • Karabiber

Yumurtalı Çiriş Otu Kavurması Nasıl Yapılır?

Yumurtalı Çiriş Otu Kavurması Yapılışı :

Yumurtalı çiriş otu kavurması yapımı için; yarım kilo çiriş otunun kök kısmında olan beyaz zar kısmını eliniz ile sıyırın. Ardından uç kısımlarını biraz kesip, atın. Daha sonra çiriş otlarını ince ince doğrayın. Çiriş otlarını doğradıktan sonra bolca su içinde yıkayıp, süzün.

Diğer tarafta orta büyüklükte bir tava içine 4 yemek kaşığı zeytinyağı döküp, ısıtın. Isınan yağın üzerine 1 adet orta boy ince ince doğranmış soğan koyup, 1-2 dakika sürekli karıştırarak, kavurun. Kavrulan soğanın üzerine yıkayıp, suyunu süzdüğünüz çiriş otlarını ekleyin. Çiriş otlarını orta ateş üzerinde 4-5 dakika sürekli karıştırarak, kavurun.

Daha sonra tavanın kapağını kapatın. Çiriş otunu orta kısık ateş üzerinde iyice yumuşayıp, suyunu çekene kadar ara ara karıştırarak, pişirin. Çiriş otu piştikten sonra damak tadınıza göre tuz ve karabiber ekleyip, karıştırın. Son olarak çiriş otunun üzerinde boşluklar açın. Tavanın içindeki boşluklara 4 adet yumurtayı tek tek kırın. Tavanın tekrar kapağını kapatıp, kısık ateş üzerinde yumurtaların pişmesini sağlayın.

Hem Lezzetli Hem Bereketli, Bu Ot İle Ne Yapsanız Çok Güzel Olur : Yumurtalı Çiriş Otu Kavurması

Yumurtalı çiriş otu kavurması piştikten sonra üzerine pul biber serpiştirip, servis edebilirsiniz.

Çiriş Otu Nerelerde Yetişir? Nasıl Bir Ottur?

Çiriş otu, Elazığ, Tunceli, Bingöl başta olmak üzere ülkemizde bir çok yerde yetişen çok özel bir yabani ottur. Hem görünüm hem de lezzet olarak pırasa ve taze soğanı andırır. Halk arasında kirkiş otu, kirgiç, güllük, dağ pırasası ve yabani pırasa olarak da bilinir. Doğada kendiliğinden yetişir. Nisandan Hazirana kadar olan 2-3 aylık dönemde toplanır.

Yumurtalı Çiriş Otu Kavurması Kaç Dakikada Hazırlanır? Kaç Kişiliktir?

Bu tarifi hazırlamak için toplamda 45 dakika gerekmektedir. Bu sürenin 15 dakikası hazırlık, 30 dakikası da pişirme süresidir. Tarifte vermiş olduğumuz malzemeler 4 kişilik yumurtalı çiriş otu kavurması içindir.

Afiyet olsun

Yanına Başka Ne Gider?

Videolu Tariflerimiz de Harika! Aşağıdan Hemen İzleyebilirsiniz:

YEMEKNET YouTube Kanalı

Yumurtalı Çiriş Otu Kavurması İle Alakalı Bunlar da Soruldu;