Tencerede Etli Kuru Fasulye

Tencerede Etli Kuru Fasulye Tarifi (4 Kişilik)

Tencerede Etli Kuru Fasulye İçin Malzemeler :

  • 2 su bardağı fasulye
  • 300 gr kuşbaşı doğranmış et
  • 1 adet kuru soğan
  • 5 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 1 yemek kaşığı tereyağı
  • 1 yemek kaşığı tepeleme domates salçası
  • Tuz

Tencerede Etli Kuru Fasulye Nasıl Yapılır?

Tencerede Etli Kuru Fasulye Yapılışı :

Tencerede etli kuru fasulye yapımında; ilk olarak 2 su bardağı kuru fasulyeyi derin bir tencere içine koyun. Üzerini 2-3 parmak geçecek kadar su döküp, 1 gece bu şekilde bekletin. Ertesi gün kuru fasulyenin bekletildiği suyu dökün. Tekrar üzerini örtecek kadar su dökün. Ocak üzerine alıp, kaynamaya bırakın. Kaynadıktan sonra ocağın altını biraz kısın. Kuru fasulyeler hafifçe yumuşayana kadar pişirin. Kaynama işlemi sırasında suyun yüzeyinde biriken köpükler olacaktır. Bu köpükleri bir kaşık yardımı ile sürekli alıp, atın. Fasulyeler istenilen kıvamda piştikten sonra ocaktan alıp, suyunu süzün.

Diğer tarafta küçük derin bir tencere içine 2 yemek kaşığı zeytinyağı döküp, ısıtın. Isınan yağın üzerine 300 gr kadar kuşbaşı doğranmış eti ekleyin. Etleri sürekli karıştırarak, suyunu salıp, hafifçe çekene kadar pişirin. Ardından etlerin üzerini geçecek kadar sıcak su dökün. Etler yumuşayana kadar pişirin.

Daha sonra genişçe derin bir tencere içine 3-4 yemek kaşığı zeytinyağı dökün. Üzerine 1 adet ince ince doğranmış soğan ekleyin. Soğanı 1-2 dakika kadar kavurun. Kavrulan soğanın üzerine 1 yemek kaşığı tepeleme domates salçası koyun, salçanın hafifçe kokusu çıkana kadar yaklaşık 1 dakika daha kavurun. Ardından tencereye pişen etleri ekleyin. Etleri de soğan salça karışımı ile birlikte çok az daha kavurun. Daha sonra tencereye 1 yemek kaşığı tereyağı koyup, eriyene kadar karıştırın. Son olarak tencereye haşlanmış kuru fasulyeleri ve damak tadınıza göre tuz koyun. Fasulyelerin üzerlerini geçecek kadar sıcak su döküp, karıştırın. Et suyu da koyabilirsiniz. Tencerenin kapağını kapatıp, kaynamaya bırakın. Tencerede etli kuru fasulye kaynadıktan sonra ocağın altını kısıp, 25-30 dakika kadar pişirin.

Tam Kıvamında, Püf Noktaları İle (Hiç Gaz Yapmaz) : Tencerede Etli Kuru Fasulye

Tencerede etli kuru fasulye yemeği piştikten ocaktan alın. 5 dakika dinlenmeye bırakın. Daha sonra sıcak olarak servis edebilirsiniz.

Etli Kuru Fasulye Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Etli kuru fasulye yapımında; kuru fasulyeler ön haşlama süresi 25-30 dakikayı çok geçmemelidir. Eğer kuru fasulyeleri fazla haşlarsanız, diğer malzemelerle beraber pişirme esnasında çok fazla yumuşayıp, dağılacağı için hem yemeğin suyu duru olacaktır hem de fasulyelerin kabukları çıkacağı için kötü bir görünüm alacaktır. Bunun için fasulyeleri haşlama sırasında ara ara kontrol edip, çok fazla pişmelerine izin vermeyin.

Kuru Fasulyenin Gaz Yapmaması İçin Ne Yapmak Gerekir?

Kuru fasulyenin gaz yapmaması için, fasulye haşlanırken içine bir tatlı kaşığının ucuyla kimyon ilave etmeniz yeterlidir. Kimyonunuz yoksa, kekik de aynı faydayı sağlayacaktır.

Bir diğer dikkat etmeniz gereken püf noktası da; fasulyeleri haşlarken, tencere üzerinde biriken köpükleri sürekli almaktır.

Yine kuru fasulyeleri 1 gece önceden ıslamak, piştikten sonra gaz yapmasını azaltacaktır.

Bir diğer önemli püf noktası da, kuru fasulye pişerken içine dörde bölünmüş 1 patates katmaktır. Patates pişme esnasında tüm gazı kendi bünyesinde toplar. Bu yüzden kuru fasulye piştikten sonra patatesleri tencereden hemen çıkartıp, atmalısınız.

Biz her ne kadar önermesek de, kullanılan bir diğer yöntem de haşlama esnasında az miktar karbonat eklemektir. Karbonat çabuk pişmesini ve gazının çıkmasını sağlıyor olsa da, fasulyenin içindeki vitamin ve minarelleri azalttığı için, çok zorda kalmadıkça kullanmasanız daha iyi olacaktır.

Tencerede Etli Kuru Fasulye Kaç Dakikada Hazırlanır? Kaç Kişiliktir?

Bu tarifi hazırlamak için toplamda 60 dakika gerekmektedir. Bu sürenin 5 dakikası hazırlık, 55 dakikası da pişirme süresidir. Tarifte vermiş olduğumuz malzemeler 4 kişilik tencerede etli kuru fasulye içindir.

Afiyet olsun

Yanına Başka Ne Gider?

Videolu Tariflerimiz de Harika! Aşağıdan Hemen İzleyebilirsiniz:

YEMEKNET YouTube Kanalı

Tencerede Etli Kuru Fasulye İle Alakalı Bunlar da Soruldu;