Eli Böğründe

Eli Böğründe Kebabı Tarifi (Kahramanmaraş Yöresi) (4 Kişilik)

Eli Böğründe İçin Malzemeler :

 • 600 gr kuşbaşı kuzu eti
 • 300 gr arpacık soğan
 • 350 gr çeri domates
 • 3 adet orta boy kırmızı kapya biber
 • 5 adet yeşil biber
 • 2 baş sarımsak
 • 60 gr kuyruk yağı
 • 2 yemek kaşığı zeytinyağı
 • Tuz
 • Kekik
 • Karabiber

Eli Böğründe Nasıl Yapılır?

Eli Böğründe Yapılışı :

Eli böğründe yapımı için; 300 gr arpacık soğanın ve 2 baş sarımsağın kabuğunu soyun. 350 gr çeri domatesi ortadan ikiye kesin. 3 adet kırmızı kapya biber ve 5 adet yeşil biberin çekirdek kısımlarını temizleyip, orta büyüklükte doğrayın.

Geniş bir fırın tepsisi içine öncelikle 600 gr kuşbaşı doğranmış kuzu etini koyun. Etin daha lezzetli olması için üzerine 2 yemek kaşığı zeytinyağı, damak tadınıza göre tuz, karabiber ve kekik ekleyip, eliniz ile güzelce harmanlayın. Ardından etleri iki bölüme ayırıp, tepside karşılıklı olacak şekilde yerleştirin. Etleri yerleştirirken çok ince olmayacak şekilde hafifçe yayın. Çok ince olursa etler pişme esnasında kurur. Biz tarifte kuzu eti kullandık. Siz isteğe göre dana eti kullanabilirsiniz. Eğer dana eti kullanacaksanız fırında zor pişeceği için öncesinde en az 3 saat marine etmeniz gerekir.

Daha sonra tepsiye arpacık soğanları iki bölüme ayırıp, karşılıklı olacak şekilde yerleştirin. Ardından ortadan ikiye kestiğiniz çeri domatesleri de aynı şekilde yerleştirin. Eğer çeri domatesleriniz küçükse bütün olarak da koyabilirsiniz. Daha sonra doğranmış kırmızı kapya biber ve doğranmış yeşil biberi de tepsi içine güzelce yerleştirin. Son olarak tepsinin orta kısmını biraz açıp, ayıklanmış sarımsağı koyun.

Tepsiye etleri ve sebzeleri birbirlerine karıştırmadan yerleştirdikten sonra sadece sebzelerin üzerine damak tadınıza göre tuz serpiştirin. İsteğe göre kekik ve karabiberde serpiştirebilirsiniz. Ardından etlerin ve sebzelerin üzerine yaklaşık 60 gr küçük küçük doğranmış kuyruk yağı serpiştirin. İsteğe göre kuyruk yağı yerine küçük küçük doğranmış tereyağı da ekleyebilirsiniz.

Hazırladığınız eli böğründe yemeğinizin üzerini hafifçe ıslattığınız yağlı kağıt ile kapatın. Önceden ısıtılmış 200 derece fırına verin. Yaklaşık 1 saat kadar pişirin.

Kahramanmaraş Yöresinin Damak Çatlatan Meşhur Yemeği : Eli Böğründe

Eli böğründe kebabı piştikten sonra fırından çıkartıp, sıcak olarak yanında pide ya da lavaş ekmeği ile servis edebilirsiniz.

Eli Böğründe Nasıl Bir Yemektir? Hangi Yöreye Aittir?

Eli böğründe; fırın tepsisinin bir yarısına kuşbaşı doğranmış kuzu eti diğer yarısına ise domates, biber, soğan, sarımsak gibi sebzelerin yerleştirilip, taş fırında pişirilmesi ile yapılan bir yemektir. Bu şekilde etin ve sebzelerin tepsiye dizilmiş halinden dolayı diğer adıyla da Yan yana olarak bilinen bir fırın yemeğidir. Eli Böğründe Kahramanmaraş yöresine ait yapımı oldukça kolay çok lezzetli bir fırın yemeğidir. Yanyana yemeğinin en önemli özelliği et ve sebzelerin birbirine hiç karıştırılmadan hazırlanmasıdır. Ayrıca kuzu etinin kasaptan özenle seçilmesi ve yumuşak olması yemeğin en önemli özelliğidir.

Eli Böğründe Kaç Dakikada Hazırlanır? Kaç Kişiliktir?

Bu tarifi hazırlamak için toplamda 80 dakika gerekmektedir. Bu sürenin 20 dakikası hazırlık, 60 dakikası da pişirme süresidir. Tarifte vermiş olduğumuz malzemeler 4 eli böğründe içindir.

Afiyet olsun

Yanına Başka Ne Gider?

Bu Tarifin Videolu Anlatımı da Var! Hemen Aşağıdan İzleyebilirsiniz:

YEMEKNET YouTube Kanalı

Eli Böğründe İle Alakalı Bunlar da Soruldu;