Pepeçura

Pepeçura Tatlısı (Karadeniz Üzüm Tatlısı) Tarifi (4 Kişilik)

Pepeçura İçin Malzemeler :

  • 1 kilo siyah kokulu üzüm
  • 1 litre su
  • 1/2 su bardağı toz şeker
  • 3 yemek kaşığı mısır unu
  • 2 yemek kaşığı nişasta

Pepeçura Nasıl Yapılır?

Pepeçura Yapılışı :

Pepeçura yapımı için; öncelikle 1 kilo siyah kokulu üzümü dallarından ayırıp, iyice yıkayın. Siyah kokulu üzüm yerine klasik siyah üzüm ya da hoş aroması olan herhangi bir üzüm kullanabilirsiniz.

Daha sonra üzümleri derin bir tencere içine koyun. Üzümlerin üzerine 1 litre su döküp, ocak üzerine alın ve kaynamaya bırakın. Kaynadıktan sonra orta kısık ateş üzerinde üzümler iyice yumuşayana kadar pişirin.

Üzümler iyice yumuşadıktan sonra bir süzgeç üzerinden geçirin. Üzümlerin üzerine spatula yardımı ile bastırarak, süzülmesini sağlayın. Daha sonra elde ettiğiniz üzüm suyunu tencere içine dökün. Üzüm suyunun üzerine yarım su bardağından 1-2 parmak fazla toz şeker ekleyin. Üzümleriniz yeterince tatlı ise yarım su bardağı yeterli gelecektir. Ardından tencereye 3 yemek kaşığı mısır unu koyun. Son olarak da üzüm suyunun üzerine 2 yemek kaşığı mısır nişastası ekleyin. Tüm malzemeleri çırpıcı yardımı ile iyice karıştırın.

Yapanın Tekrar Tekrar Yaptığı Karadenizin En Özel Tatlısı Budur : Pepeçura

Hazırladığınız pepeçura karışımını ocak üzerine alın. Hafifçe koyu bir kıvam alana kadar sürekli karıştırarak, pişirin. Piştikten sonra tatlıyı kaselere döküp, oda ısısında ılımaya bırakın. Ilıdıktan sonra buzdolabına koyun ve iyice soğumalarını sağlayın.

Buzdolabında iyice soğuyup, kıvam alan pepeçura tatlısının üzerini istediğiniz şekilde süsleyerek, servis edebilirsiniz.

Pepeçura Nedir? Pepeçura Hangi Yöreye Aittir?

Pepeçura, siyah kokulu üzüm suyu, şeker, mısır unu ve mısır nişastası ile hazırlanan, tadı hafif mayhoş, hoş kokusu olan, mor renkli ve dinlendikten sonra kaşıktan hafifçe dökülebilen bir kıvamda olan lezzetli bir tatlıdır. Pepeçura, özellikle Rize ve Artvin illerinde yapılan yöresel bir meyveli tatlıdır.

Pepeçura Hangi Meyveden Yapılır?

Pepeçura, Karadeniz in siyah kokulu üzümü ile yapılan bir tatlıdır. Aynı zamanda kendine has lezzet ve kokusunu bu üzümlerden alır. Siyah kokulu üzüm yerine klasik siyah üzüm ya da hoş aroması olan herhangi bir üzüm de kullanabilirsiniz.

Pepeçura Başka Nasıl Yapılır?

Pepeçura tatlısını siyah kokulu üzüm yerine klasik siyah üzüm, mor üzüm ya da hoş aroması olan herhangi bir üzüm ile de yapabilirsiniz. Hiç nişasta kullanmadan sadece mısır unu ile de bu tatlıyı hazırlayabilirsiniz. Yukarıdaki pepeçura tarifinde nişastayı çıkarttığınızda 5-6 yemek kaşığı mısır unu kullanmanız yeterli olacaktır.

Pepeçura Kaç Dakikada Hazırlanır? Kaç Kişiliktir?

Bu tarifi hazırlamak için toplamda 45 dakika gerekmektedir. Bu sürenin 10 dakikası hazırlık, 35 dakikası da pişirme süresidir. Tarifte vermiş olduğumuz malzemeler 4 kişilik pepeçura içindir.

Afiyet olsun

Bu Tarifin Videolu Anlatımı da Var! Hemen Aşağıdan İzleyebilirsiniz:

YEMEKNET YouTube Kanalı

Pepeçura İle Alakalı Bunlar da Soruldu;