Nohut Mayalı Ekmek

Evde Nohut Mayalı Ekmek Yapımı (1 Adet)

Nohut Mayalı Ekmek İçin Malzemeler :

 • Nohut Mayası İçin:
 • 1 su bardağı nohut
 • 1 çay bardağı un
 • 1 çay kaşığı tuz
 • 1 tatlı kaşığı toz şeker
 • 2 su bardağı sıcak su
 • Ön Maya İçin:
 • 1 su bardağı ılık su
 • 2,5 su bardağı un
 • Hamuru İçin:
 • 1 su bardağı ılık su
 • 1,5 tatlı kaşığı tuz
 • 5,5 su bardağı un

Nohut Mayalı Ekmek Nasıl Yapılır?

Nohut Mayalı Ekmek Yapılışı :

Nohut mayalı ekmek yapımında; ilk olarak nohut mayasını hazırlayın. Bunun için 1 su bardağı nohutu 2-3 küçük poşete koyup, sert bir zemin üzerinde kırın. Nohutları birkaç parçaya ayırmanız yeterli olacaktır. Toz haline getirmenize gerek yoktur.

Daha sonra büyük boy bir kavanoz içine kırdığınız nohutları koyun. Nohutların üzerine 1 çay bardağı un ekleyin. Ardından 1 çay kaşığı tuz ve 1 tatlı kaşığı toz şeker ilave edin. Son olarak malzemelerin üzerine 2 su bardağı sıcak su dökün. Su sıcak olmalı fakat kaynamaya yakın bir sıcaklıkta olmamalı. Tüm malzemeyi kaşık yardımı ile hiç un topağı kalmayacak şekilde hızlıca karıştırın. Ardından kavanozun kapağını kapatıp, kavanozu 2-3 adet temiz örtü ile iyice sarın. Mayanın sıcaklığını hep muhafaza etmesi gerekmektedir. Aksi taktirde mayalanma olmaz. Bu şekilde sıcak bir yerde 10-12 saat kadar bekletin. Bunu en kolay fırın kullanarak yapabilirsiniz. Fırını 50 dereceye kadar 1 kere ısıtıp, ardından kapatın. Sardığınız kavanozu fırının içine koyup, fırının kapağı kapalı bir şekilde mayalanması için bekletebilirsiniz.

Sürenin sonunda kavanozun kapağını açın. Nohut mayasının üzeri köpük köpük olduğunu göreceksiniz. Bu köpükler ön mayanızın tuttuğunun bir göstergesidir. Kavanozun kapağını açtığınızda mayalanma işleminden kaynaklanan kötü bir koku da çıkar. Kokudan endişe etmeyin, ekmek piştiğinde asla bu koku kalmıyor. Ön maya için derin bir kap üzerine ince bir süzgeç yerleştirin. Kavanozdaki nohut mayasını süzgecin üzerine döküp, 1-2 kere karıştırın. Ardından nohutların üzerine 1 su bardağı ılık suyu azar azar döküp, karıştırmaya devam edin. Daha sonra süzgeci alın. Kabın içine 2 buçuk su bardağı unu azar azar ekleyin. Kek kıvamından biraz koyu olacak şekilde bir kıvam elde edene kadar iyice karıştırın. Ön maya pürüzsüz bir kıvamda olmalıdır. Hazırladığınız ön mayayı yine sıcak tutacak bir örtü ile iyice sarın. Sıcak bir yerde 1 buçuk - 2 saat kadar esas mayasını alıp, tekrar kabarması için bekletin. Bunun için yine en pratik yöntem olarak fırını kullanabilirsiniz. Fırını 50 dereceye kadar bir kere ısıtıp, kapatın. Ardından ön mayayı fırının içine koyup, üzeri kapalı bir şekilde mayalanması için bekletin. Mayanın bu süreçlerde de asla soğumaması gerekmektedir. Hep sıcak tutmaya özen gösterin.

Ön maya kabardıktan sonra mayanın üzerine 1 su bardağı ılık su ve 1 buçuk tatlı kaşığı tuz koyun. Ardından 5 buçuk su bardağı unu azar azar ekleyin. Ele hafifçe yapışan yumuşak bir hamur elde edene kadar yoğurun. Hazırladığınız nohut mayalı ekmek hamurunu yağlı kağıt serili 28 cm lik kelepçeli bir kek kalıbının içine koyun. Hamurun üzerini temiz bir bez ile örtüp, sıcak bir yerde 1 buçuk saat kadar son mayasını alması için mayalanmaya bırakın. Bunun için yine fırını tercih edebilirsiniz.

Mayalanan ekmek hamurunun üzerini açıp, biraz un serpiştirin. Bıçak yardımı ile üzerine artı şeklinde hafifçe derin bir çizik atın. Fırının içine ısıya dayanıklı bir kap içersinde su koyun. Ardından fırını 200 dereceye ısıtın. Fırın ısındıktan sonra mayalanan ekmeği fırına verin. Nohut mayalı ekmeği ilk 15 dakika 200 derecede pişirdikten sonra 20 dakika da 180 derecede üzeri kızarana kadar pişirin.

Tadan Herkes Sizden Bu Ekmeğin Tarifini İsteyecek : Nohut Mayalı Ekmek

Nohut mayalı ekmek piştikten sonra fırından çıkartıp, tezgah üzerine koyun. Kalıptan çıkartıp, fırın telinin üzerine koyup, 20-25 dakika kadar dinlenmeye bırakın. Daha sonra dilimleyip, servis edebilirsiniz.

Nohut Mayalı Ekmek Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Nohut mayalı ekmek yapmanın en önemli püf noktası, mayalanma işlemin başından sonuna kadar mayayı ve ekmek hamurunu hep sıcak tutmanız gerekmektedir. Soğumasına izin vermemelisiniz. Soğursa maya tutmaz, ekmek lezzetsiz ve sert olur.

Genel anlamda maya yaparken ya da bir hamuru mayalarken sıcaklığı korumanın en pratik yolu fırın kullanmaktır. Bunun için fırını 50 dereceye ısıtın. Fırın ısındığında, fırını kapatın. Mayalayacağınız hamuru, güzelce bir örtü ile sarıp, fırının içinde, fırın kapağı kapalı bir şekilde mayalanması için bekletebilirsiniz. Sıcaklığı muhafaza edebilmek için fırın haricinde yanan bir kalorifer peteği üzerini de tercih edebilirsiniz.

Nohut Mayalı Ekmek Nasıl Bir Ekmektir?

Nohut mayalı ekmek, evde yapabileceğiniz en lezzetli ekmek tariflerinden birisidir. Hazır hiç bir mayaya ihtiyaç olmadan, sadece 1 su bardağı nohut ile kendi mayanızı üretip, geceden sabah hazır edebileceğiniz doğal ve sağlıklı bir ekmektir.

Nohut mayalı ekmek yoğun kıvamda, uzun süre bayatlamayan bir ekmektir. Az dilimi ile uzun süre tok tutar. Bu yüzden içinde her ne kadar un olsa da diyet ekmeklerden biri olarak da önerilir.

Bu ekmeği yaparken, ön mayanızda arta kalan nohut tanelerini de ekmeğin içine katıp, ekmeğinizi daha da lezzetlendirebilirsiniz.

Nohut Mayalı Ekmek Kaç Dakikada Hazırlanır? Kaç Kişiliktir?

Bu tarifi hazırlamak için toplamda 70 dakika gerekmektedir. Bu sürenin 35 dakikası hazırlık, 35 dakikası da pişirme süresidir. Tarifte vermiş olduğumuz malzemeler 1 adet nohut mayalı ekmek içindir.

Afiyet olsun

Videolu Tariflerimiz de Harika! Aşağıdan Hemen İzleyebilirsiniz:

YEMEKNET YouTube Kanalı

Nohut Mayalı Ekmek İle Alakalı Bunlar da Soruldu;