Yoğurmadan Lavaş Ekmeği

Yoğurmadan Tavada Mayasız Lavaş Ekmeği Tarifi (8 Adet)

Yoğurmadan Lavaş Ekmeği İçin Malzemeler :

  • 2 su bardağı su
  • 2 su bardağı un
  • 1 çay kaşığı tuz
  • Biraz tereyağı

Yoğurmadan Lavaş Ekmeği Nasıl Yapılır?

Yoğurmadan Lavaş Ekmeği Yapılışı :

Yoğurmadan lavaş ekmeği yapımı için; derin bir kaba 2 su bardağı su dökün. Suyun üzerine 2 su bardağı un ve 1 çay kaşığı tuz ekleyin. Hiç un topağı olmadan malzemeleri tel çırpıcı yardımı ile pürüzsüz bir kıvam alana kadar iyice karıştırın. Hamurun kıvamı krep hamuru gibi akışkan olacaktır. Tarifte kullandığım su bardağı ölçüsü 200 ml dir.

Diğer taraftan orta büyüklükteki yanmaz ve yapışmaz bir tavanın tabanına çok az tereyağı sürüp, orta kısık ateş üzerinde ısıtın. Hazırladığınız lavaş ekmeği harcından bir kepçe kadar alıp, tava içine dökün. Tavayı sağa sola hareket ettirip, hamuru tavanın tabanına hafifçe yayın.

Hamuru tavaya yaydıktan sonra alt tarafı kızarmadan sadece hafifçe renk değiştirene kadar pişirin. Ardından hamuru spatula yardımı ile ters çevirin. Bu esnada hamurun üzerinde küçük ve büyük şişmeler olacaktır. Alt tarafı güzelce kızarana kadar pişirmeye devam edin. Son olarak lavaş ekmeğini tekrardan ters çevirip, bu yüzünün de güzelce kızarmasını sağlayın. Lavaş ekmeklerini her pişirme esnasında tavayı çok az tereyağı ya da sıvı yağ ile yağlayın. İsteğe göre yağlamayabilirsiniz.

Hamur Yoğurmadan, Merdane Ve Oklava Kullanmadan 15 Dakika Da Hazır : Yoğurmadan Lavaş Ekmeği

Hazırladığınız yoğurmadan tavada mayasız lavaş ekmeğini servis edebilirsiniz.

Yoğurmadan Lavaş Ekmeği Kaç Dakikada Hazırlanır? Kaç Kişiliktir?

Bu tarifi hazırlamak için toplamda 20 dakika gerekmektedir. Bu sürenin 5 dakikası hazırlık, 15 dakikası da pişirme süresidir. Tarifte vermiş olduğumuz malzemeler 8 adet yoğurmadan lavaş ekmeği içindir.

Afiyet olsun

Bu Tarifin Videolu Anlatımı da Var! Hemen Aşağıdan İzleyebilirsiniz:

YEMEKNET YouTube Kanalı

Yoğurmadan Lavaş Ekmeği İle Alakalı Bunlar da Soruldu;