Koruk Ekşisi

Evde Koruk Ekşisi Nasıl Yapılır? (1 Orta Boy Kavanoz)

Koruk Ekşisi İçin Malzemeler :

  • 1 kilo koruk
  • 1 çay kaşığı silme tuz

Koruk Ekşisi Nasıl Yapılır?

Koruk Ekşisi Yapılışı :

Koruk genellikle olgunlaşmamış üzüm meyvesi olarak bilinmektedir. Aynı zamanda doğada yabani olarak yetişen, deli asma olarak da bilinen bir meyvedir. Genellikle küçük taneli ve koyu yeşil renklidir. Tadı oldukça ekşidir. Aşılandıktan sonra meyvesi üzüme dönüşür ve tatlanır.

Koruk ekşisi yaparken, henüz olgunlaşmamış üzümlerden en küçük taneli ve en koyu yeşil olanlarını tercih edin. Çünkü küçük taneli ham üzümler genellikle çekirdeksiz ve daha ekşi olur.

Koruk ekşisi yapımı için; 1 kilo koruk toplayın. Korukları dallarından tek tek ayırıp, bir kaba alın. Ardından bolca su içinde yıkayıp, süzün. Daha sonra temizlediğiniz korukları rondo içine koyun. Korukları 1-2 dakika kadar rondodan geçirin. Bu esnada korukları rondodan geçirirken çekirdeklerin parçalanmamasına dikkat edin. Eğer parçalanırsa koruk ekşinizin acımsı bir tadı olur.

Rondodan geçirdiğiniz korukları olabildiğince ince bir süzgeç üzerine alın. Eliniz ile ovuşturarak, suyunu süzün. Daha sonra süzgeçte kalan koruk posasını temiz bir tülbent içine koyun. Tülbendi iyice sıkıp, posada kalan koruk suyunun çıkmasını sağlayın. Elde ettiğiniz bu su saf koruk suyudur. Hafif bulanık ve oldukça ekşi bir lezzettedir. Bu suyu direk ya da üzerine su ve şeker ekleyerek de tüketebilirsiniz. Fakat bu hali ile buzdolabında uzun süre saklamak mümkün değildir.

Hazırladığınız koruk suyunu derin bir tencere içine dökün. Ardından kaynamaya bırakın. Kaynamaya başladıktan bir süre sonra koruk suyunun üzerinde köpükler oluşacaktır. Bu köpükleri kaşık yardımı ile alıp, atın. Daha sonra tencereye 1 çay kaşığı silme tuz ekleyip, karıştırın. Tuz suyun hem daha berrak olmasını hem de daha uzun süre dayanmasını sağlayacaktır. Kısık ateş üzerinde istediğiniz kıvama gelene kadar yaklaşık 30-35 dakika kadar kaynatın. Ne kadar uzun kaynatırsanız sosunuz o kadar yoğun ve kıvamlı olacaktır.

İstenilen kıvama gelen koruk ekşisini henüz sıcak iken kavanoza koyup, kapağını sıkıca kapatın. Hemen ardından kavanozu ters çevirip, vakumlanmasını sağlayın. Bu şekilde iyice soğuyana kadar bekletin.

Her Sene Kavanoz Kavanoz Yapın : Koruk Ekşisi

Hazırladığınız koruk ekşisini serin ve güneş almayan bir yerde 1 sene boyunca saklayabilirsiniz. Limonu ve nar ekşisini kullandığınız yerlerde koruk ekşisini kullanabilirsiniz.

Koruk Ekşisi Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Koruk suyunu çıkartırken katı meyve sıkacağı ya da blender kullanırsanız, korukların çekirdekleri de ezileceği için elde edeceğiniz su acımtırak olur. Bu yüzden çekirdeklerini parçalamamaya dikkat ediniz. Mutfak robotu ve rondoda korukları çektiğinizde çekirdekleri parçalanmadan, bütün halde kalır ve koruk suyuna açılık vermez.

Koruk suyunuzu kaynatma esnasında üzerinde oluşan köpükleri mutlaka alıp, atın. Aynı zamanda koruk suyunuza biraz tuz eklemeniz, suyun hem daha berrak olmasını hem de daha uzun süre dayanmasını sağlayacaktır.

Koruk Ekşisi Nerelerde Kullanılır?

Hazırladığınız koruk ekşisini ekşili olarak sevdiğiniz bütün yemeklerde aynı zamanda çorbalarda, salatalarınızda ve turşularınızda rahatça kullanabilirsiniz. Yani kısacası limonu ve nar ekşisini kullandığınız yerlerde koruk ekşisini de kullanabilirsiniz.

Koruk Ekşisi Kaç Dakikada Hazırlanır? Kaç Kişiliktir?

Bu tarifi hazırlamak için toplamda 60 dakika gerekmektedir. Bu sürenin 25 dakikası hazırlık, 35 dakikası da pişirme süresidir. Tarifte vermiş olduğumuz malzemeler 1 orta boy kavanoz koruk ekşisi içindir.

Afiyet olsun

Videolu Tariflerimiz de Harika! Aşağıdan Hemen İzleyebilirsiniz:

YEMEKNET YouTube Kanalı

Koruk Ekşisi İle Alakalı Bunlar da Soruldu;